Колекція старовинних українських синагог

Перебуваючи в будь-якому місті України, я завжди прагну зафіксувати на фотографіях місцеву синагогу для своєї колекції. Це не дивно, адже Україна є домом для найбільшої кількості єврейських божниць в Європі — більше, ніж в будь-якій іншій країні цього континенту. Багато століть наша земля була притулком для єврейських громад, особливо коли в інших частинах Європи ставали все більш небезпечними і неприязними для них умовами. З часів середньовіччя, коли євреї стикаються з численними переслідуваннями, Україна стала важливим культурним і релігійним центром для євреїв, де вони могли знайти безпеку та підтримку.

Більшість синагог на українських землях будувалися як оборонні споруди, маючи форму фортець, що символізували силу та стійкість громади в умовах невизначеності. Вражаюча архітектура цих синагог не лише розповідає про важливість релігійного життя, а й про здатність єврейських громад виживати і зберігати свою культуру протягом століть.

Україна також є батьківщиною хасидизму — одного з найвпливовіших рухів в єврейській релігійній традиції. Тут поховано більшість хасидських цадиків та ребе, чиї вчення і сьогодні залишають незгладимий слід у духовному житті єврейських громад по всьому світу. Багато з цих історичних споруд дійшли до наших днів, залишаючи живі свідчення минулого та сліди великої спадщини єврейського народу.

Всі фото - автора (Андрій Бондаренко)

 

БУКОВИНА

Садгора, синагога Ружинського цадика. Синагога разом із прилеглим до неї комплексом була володінням цадика Ісраеля Фрідмана – духовного батька садгородських хасидів, який оселився у Садагурі у 1841 році, прибувши з Ружина (сучасна Житомирська область). Зведена у 1842 році, вона була центром єврейського життя Садагури до середини ХХ століття. Побудована в романтичному стилі з використанням мавританських мотивів, божниця більше походила на фешенебельний палац, ніж на будинок молитви.

 

Чернівці, Велика синагога (Гросшил). Зведена у 1853 році (напис над входом говорить про 1799 рік) на кошти членів чернівецької єврейської громади та на пожертвування, надіслані євреями з інших міст. Була однією з архітектурних домінант міста та найбільшою синагогою до появи Темпля. Окрім неї, на вулиці було ще кілька синагог, що й визначило назву вулиці – Сінагогенгассе.

Чернівці, синагога вижницьких хасидів "Хевра Тегілім"), 19 століття. Нині будівля належить протестантській церкві. Під час ремонту під шарами штукатурки було виявлено синагогальні розписи, їх планують зберегти.

Чернівці, синагога Мордко и Тауби Крон. У 2007 році вона була передана єврейській громаді, відновлена ​​та урочисто відкрита восени 2011 року. Після реставрації синагога названа на честь Ісраеля та Зельди Майберг - батьків мецената Аарона Майберга, завдяки якому реставрація та передача будівлі громаді стала можливою. Сьогодні це головна синагога Хабада на Буковині.

Чернівці, товариство "Тойнбі-Халле" та синагога "Шуарей Шулаїм". Будівля для освіти бідних верств єврейського населення (єврейський народний університет) була збудована у 1913 році. За радянських часів у будівлі розмістився Палац культури залізничників. Сьогодні – церква християн-адвентистів сьомого дня.

Чернівці, синагога Бейт –Тфіла Біньямін. Збудована у 1923 році на пожертвування родини Бенджаміна (Біньяміна) Шапіро. Цікаво, що до 2018 року рабином синагоги був Ноах Кофманський, який серед місцевих жителів мав славу чудотворця. Також в Чернівцях ходить легенда, що ребе Ноаха та синагогу відвідувала Madonna під час візиту в Україну у 2012 році.

Чернівці, Синагога Арона і Фріди Голдфрухт). Сьогодні – музична школа №4.

ЧернівціТемпель. Синагогу реформістів зведено у 1870-х роках за проектом професора львівської Технічної академії Юліана Захаревича. 1880 року в Йом Кіппур синагогу відвідав імператор Франц Йосип.
У синагозі співав кантор Йозеф Шмідт, котрий згодом став відомим тенором. 1941 року Темпль був спалений нацистами. Залишки будівлі за радянських часів намагалися підірвати, але невдало. У 1950-х роках руїни синагоги були перебудовані під кінотеатр "Чернівці", який сьогодні негласно називають "Кіногога".

Чернівці, синагога Бейт-Арес. Побудована на початку 20 століття у мавританському стилі, потім кілька разів перебудовувалась. Сьогодні – спортивний комплекс "Авангард".

Чернівці, синагога Боянського Ребе. Менахем Нахум Фрідман був другим Боянським Ребе. Він переїхав до Чернівців після смерті батька, засновника боянської династії Іцхака Фрідмана. По сусідству розташований будинок, де Ребе проживав.

Чернівці, Єврейський народний дім:

Чернівці, Єврейський шпиталь:

Чернівці, Бейт Кадішин. Будинок Прощання (або Будинок омивання, Бейт Тахара) - традиційна для реформістських громад солідна будівля, єдина така з тих, що збереглися в Україні. Збудовано у 1905 році за проектом архітектора Макса Моргенштерна.

Вижниця, Велика синагога. Споруджена у 1826 році, одна з небагатьох юдейських божниць Вижниці, що збереглася до нашого часу. Під час Першої світової війни божницю спалили російські війська, після чого, весь міжвоєнний період вона стояла в руїнах. У 60-ті роки минулого століття колишню синагогу реконструювали та зробили в ній районний будинок культури. Саме тут розпочинав свій творчий шлях майбутній народний артист України Назарій Яремчук у складі ВІА «Смерічка». Зараз у приміщені колишньої божниці розташований будинок народної творчості та дозвілля. Проте, навіть не зважаючи на значні перебудови, які зазнала будівля, колишня синагога залишається однією із домінант Ринкової площі, кам’яним свідоцтвом єврейського минулого Вижниці.

Вижниця, синагога "Нова Вижниця". Збудована в новому районі, що виник на височини після повені 1895 року. У "Сефер ізкор Вижниць" згадується як синагога, в якій молилися всі охочі, незалежно від професії чи приналежності до тієї чи іншої течії іудаїзму. Зараз – спортзал Коледжу прикладного мистецтва.

Вижниця, синагога "Раббі Лейбеле". Збудована у другій половині 19 століття. Відомо, що тут молилися хасиди, тому, мабуть, її можна ідентифікувати як синагогу "Раббі Лейбеле" садгірських і боянських хасидів, згадану в "Сефері з вижниць". У 1960-х будівлю перебудували під кінотеатр.

Вижниця, синагога для молоді, зараз - котельня

Вижниця, міква поруч з Великою синагогою:

Вижниця, Єшива "Будинок Ісраеля та Еліезера з Дамаску". Була частиною комплексу, обрамленого раббі Менахемом Менделом Хагером, першим цадиком Вижницької хасидської династії, зятем Ружинського Ребе Ісраеля Фрідмана. За радянських часів використовувався як молокозавод, зараз стоїть пусткою.

Вижниця, гуртожиток учнів єшиви. Будинок також був частиною комплексу раббі Менахема Мендела Хагера. Сьогодні знаходиться на території школи-інтернату

Сторожинець, Велика синагога. Наприкінці ХІХ століття на благодійні внески віруючих протягом 1890 – 1900 років споруджено велику синагогу – темпель з рядом культових єврейських споруд, зокрема, міквою (ритуальною лазнею). Відтоді і до початку Першої світової війни темпель був центром єврейського життя міста. Росіяни, що тричі захоплювали місто, перетворили синагогу на військовий склад російської армії, а мікву зруйнували. Але після закінчення війни темпель було відремонтовано коштами нащадків родини Оренштайнів. Після Другої світової у Сторожинці залишилося лише 10 єврейських сімей. Решта була знищена нацистами або депортована до Сибіру за рішенням Москви. З тих пір синагога для богослужінь не використовувалася. У перетвореному будинку колишнього темпля сьогодні розміщується спортивна школа.

Герца

Хотин, Велика синагога. Зведена у 1861 році. За радянських часів перебудовано на житловий будинок.

Хотин, Нова синагога. Діюча синагога нечисленної єврейської громади, побудована, мабуть, у другій половині 19 століття.

 

ТЕРНОПІЛЬЩИНА

Гусятин, Стара синагога. Збудована орієнтовно на початку XVII ст., разом інші міськими спорудами того часу: замком, костелом і церквою, синагога була пристосована для оборони. Про оборонне значення будівлі нагадують ключеподібні бійниці, до яких вели сховані в мурах в північно-західному розі будівлі сходи. Ці сходи збереглися і донині. Залишки гарматних бійниць можна побачити і у першому ярусі, товщина якого становить 1,76 - 2,16 метри. Божницю прикрашає акантовим поясом високий аттик у мавританському стилі із глухою кілевидною аркадою. У такий спосіб стародавні зодчі замаскували стоки для дощової води: характерний прийом, який більше ніде не зберігся. По кутах будівлі було збудовано чотири невеликих наріжних вежечки. Основний об'єм прикрашають великі стрілчасті готичні вікна заввишки близько 8 метрів, у нижній частині яких ще в 50-х роках ХХ століття можна було побачити сліди бійниць другого бойового ярусу.

За Другої світової війни західна частина синагоги була повністю зруйнована, повністю знищено її склепіння і споруда школи-хедеру з півночі. У 1979 році у реставрованій будівлі синагоги було відкрито краєзнавчий музей. Під час реставрації західний фасад божниці та її інтер'єр було відновлено, а західну і північну прибудови зведено в архітектурних формах початку XX ст. одноярусними у вигляді тераси. У 2002 році музей переїхав в нове приміщення. З того часу будинок синагоги стоїть порожній і потрохи руйнується.

 

Чортків, Нова синагога. У 1860 році ружинський цадик Давид Моше Фридман заснував у Чорткові хасидський осередок. На початку ХХ століття євреї складали третину населення міста, то ж з’явилася необхідність у будівництві нової синагоги. Збудована за проектом віденського архітектора Ганса Гельдкремера впродовж 1905–1909 років, вона отримана назву «Нової синагоги».

Побудована в романтичному стилі з використанням мавританських мотивів, божниця була схожою радше на фешенебельний палац, ніж на будинок молитви. Розкішності їй надало оздоблення різьбою, виконане італійськими майстрами. Головний фасад споруди складається з центрального ризаліту, який приховує під собою покритий чотирисхилим дахом об’єм будівлі, одноповерхових флігелів та розміщених по краях двоповерхових гранованих башт.

Чортків, Стара синагога. Збудована між 1754 та 1771 роками. Розташована у дворі медичного коледжу (вул. Гоголя, 2), використовувалася як склад солі.

Підгайці. Уперше про синагогу в Підгайцях є непряма згадка 1552 року. Сучасна будівля зведена, очевидно, наприкінці XVI ст., за даними документів, вже існувала 1627 року. Приміщення синагоги, розташоване близько Галицької брами, в час облог слугувало для оборонних цілей. Частково зберіглася верхня частина головного порталу в ренесансному стилі з різьбленим написом і рослинними мотивами над архівольтом. В інтер'єрі — залишки різьблення та ліпнини. Двері, через які можна було потрапити на хори, на початку 1920-х були замуровані.

Струсів. Синагога побудована в 1862 році, про що говорить збережений напис над входом до будівлі. За радянських часів у будівлі розміщувався столярний цех, сьогодні він занедбаний.

Заліщики. На сьогодні в місті збереглася одна синагога, збудована наприкінці XVIII – на початку ХІХ століття, яка в радянський час була пристосована під бройлерну.

Гримайлів. Синагога, зведена у XVII ст., що стоїть на пагорбі над річкою Гнилою. Як і замок, вона входила до загальної системи оборони міста. Божниця вже давно втратила перекриття і прибудови, але все одно вражає своєю монументальністю. У вікнах синагоги збереглися рештки решіток із зображенням шестикутної зірки Давида. Також фрагментарно зберігся фрагмент арон-кодеш - ніша для тори. З Гримайлова походить знаменитий рабин Давид Кахане, автор "Щоденника львівського гетто". Під час війни його врятував від нацистів митрополит УГКЦ Андрей Шептицький.

Копичинці. Синагога збудована в середині 19 століття. За радянських часів використовувалася як автобусна станція, у 2000-х роках. - виробничо-побутові приміщення.

Мельниця-Подільська. Синагога зведена у 19 столітті. За радянських часів перебудовано під Будинок культури.

Кременець, синагога, перебудована на автовокзал:

Збараж. Синагога зведена у 17 столітті, реконструйована у 18 та наприкінці 19 ст. У радянські часи будівля використовувалася як виробничий цех.

Підволочиськ. Синагога зведена, мабуть, на початку 20 століття. За радянських часів будівля використовувалася як виробничий цех.

Бережани. Існувала із середини 17 століття. У 1718 р. на її місці була зведена нова Велика синагога. Біля неї були побудовані міква та лікарня. У радянські часи синагога стала притулком для біженців. Згодом радянська влада перетворила будівлю на зерносховище, а після війни тут було влаштовано склад. Поряд із Великою синагогою була зведена ще одна. Євреї, які молилися в цій синагозі, були переважно з багатих сімей. Цей молитовний будинок за радянської влади також став зерносховищем. В даний час від обох будівель залишилися руїни.

Скала-над-Збручем, синагога Бейт Ам ("Будинок Народу"). Найновіша з восьми синагог міста. Зведено наприкінці 19 століття. За радянських часів перебудовано на двоповерховий житловий будинок.

 

ІВАНО-ФРАНКВЩИНА

Снятин. Синагога збудована у 1930-х роках. Будівля використовується як офісно-виробнича.

Івано-Франківськ, Синагога "Темпль". 20 червня 1895 року в урочистій обстановці рабин Ісаак Горовиць заклав наріжний камінь реформаторів синагоги. Автором проекту був віденський архітектор Вільгельм Стясна. Відкриття синагоги відбулося 4 вересня 1899 року у присутності міської влади. Будівля постраждала під час Другої світової війни. У 1990-х роках частину приміщень синагоги було передано єврейській громаді. Інші приміщення займає меблевий магазин.

Городенка. Синагога побудована в 1920 році на місці старої, що існувала з 1743 і спаленої російськими військами в 1915 році. Будівля використовується як спортзал.

Коломия, Єрусалимська синагога. Споруджено на поч. ХХ століття, діюча.

Бурштин, Велика синагога. Збудована у 1908 році. У радянські часи будівля використовувалася як поліклініка шкірно-венерологічного диспансеру, потім - Будинок Культури.

Рогатин, Великий бейт-мідраш, зведений у 19 ст. Після Першої світової було відновлено. За радянських часів будинок частково перебудований, використовувався як гуртожиток та пекарні. Станом на 2018 рік перебуває в аварійному стані і не використовується. У 1994 р. в інтер'єрах ще було видно сліди розпису стін, згодом вони були зафарбовані.

Долина. Синагога збудована у 1925 році. У 1993 р. перебудована під протестантський молитовний будинок.

Болехів. Синагога збудована в 1789 році на місці дерев'яної, що існувала з початку 17 століття. За радянських часів у будівлі розміщувався клуб шкіряників. Станом на 2017 р. – занедбана.

Більшівці. Синагога побудована, ймовірно, у 17 - 18 ст., наприкінці 19 - на початку 20 ст. перебудована. За радянських часів використовувалася як Будинок культури (Народний дім)

 

ЛЬВІВЩИНА

Жовква. Синагогу почали  будувати у 1692 році за сприяння короля Яна ІІІ Собеського, можливо під керівництвом королівського архітектора Петра Бебера Будівництво було завершено у 1698 році. У XVIII ст. до синагоги добудували західну частину та контрфорси. У 1908 році виконано розпис інтер'єру.

 

Львів, синагога Якоб Гланцер Шул ("Хадаш", синагога на Вугільній). Побудована у 1844 р. коштом львівського купця Якоба Гланцера. Синагога була хасидською, назва походить від слова Хадашим – новатори. Це єдина із десяти синагог Краківського передмістя, яка збереглася після війни. Сьогодні будівля належить Львівському товариству єврейської культури імені Шолом-Алейхема.

Буськ, Велика синагога. Була збудована в 1842-1843 роках.у стилі бароко. У фінансуванні будівництва взяв участь львівський купець та меценат Яків Гланзер, на честь якого названо одну із синагог Львова. За радянських часів у синагозі діяла спортзала, потім її перетворили на склад, частину перепланували під житлові приміщення. На початку 2000-х років. будівлю передано громаді християн-євангелістів, які її відреставрували.

Белз, синагога (молитовний дім) благодійного товариства "Ішре лев" ("Чесне серце"). Івритська Вікіпедія каже, що у будинку жив габай белзського хасидського двору раббі Аарон Ієгошуа Ланда. За радянських часів у будівлі розміщувалося училище.

Броди, Велика синагога. Будівництво було розпочато у 1742 році, про що свідчить напис на східній стороні аттика. Синагога зведена в класичному ренесансному стилі, характерному для оборонних синагог польських міст, але вже з'явилися барокові елементи - картуш з датою заснування. Будівля сильно постраждала під час Другої світової війни. За радянських часів синагогу використовували як склад, 1991 року було зроблено невдалу спробу реставрації під картинну галерею. 

Дрогобич, Хоральна синагога. Синагогу зводили протягом 23 років, з 1842 по 1865 роки, в єврейському передмісті Дрогобича – Лани. Синагога була однією з найбільших синагог на території всієї Європи та найбільшою на Західній Україні. За основу у зовнішній обробці взято синагога німецького міста Кассель. За радянських часів у будівлі розміщувалися склади. На початку 90-х років 20-го століття будівлю було повернуто Дрогобицькій єврейській громаді. У 2018 році синагога відкрито після реставрації.

Дрогобич, синагога Осе Хесед (Творячі Добро). Побудована в 1909 році послідовниками прогресивного іудаїзму, відвідувалася переважно інтелігенцією та купцями. За радянських часів тут був боксерський клуб. Цікава "поперечним" плануванням - будівля витягнута з півночі на південь.

Стрий, Стара синагога, збудована у 1817 році.

Олесько. Кам'яну синагогу збудовано на початку 19 століття. За радянських часів використовувалася як складське приміщення.

Розділ. Кам'яна синагога збудована на поч. 20 ст., у 1960-х переобладнана під спортзал.

Великі Мости. Кам'яна синагога (вул. С. Бандери) збудована близько 1900 року. Поруч була стара синагога, знищена під час Першої світової війни.

Сокаль, Велика синагога. Споруджена в 17 столітті.

Турка, комплекс синагоги. Споруджений у середині 19 століття, складався з 4 будівель, головною з яких була унікальна синагога з двома барочними вежами. Поруч розміщувалися школа та кілька "професійних" синагог. Після війни в основному корпусі розмістили міську електростанцію, у двох інших – артіль меблярів "Карпати". Станом на 2012 рік обидві башти було розібрано, у будівлі синагоги діяв столярний цех.

Кам'янка-Бузька, Львівщина:

 

ВІННИЧЧИНА

Шаргород. З наданням Шаргороду Магдебурзького права у 1588 році в місті оселилися євреї. Вже наступного року вони збудували у місті синагогу у псевдомавританському стилі, яка становила частину оборонної системи міста. Напевне, найпривабливіша синагога в Україні, вона не має аналогів у Європі. Стародавня синагога являє собою важкий мурований куб, який оточений низькими прибудовами - приміщенням для жінок і школою-хедером для хлопчиків. Стіни фасадів завершені профільованим карнизом і увінчані по периметру фігурним аттиком з вежами по кутах. Віконні отвори втоплені в глибокі ніші. У товщині стіни влаштовані сходи, що ведуть на дах. Зал розділений чотирма опорними стовпами на дев'ять компартиментів, перекритих зімкнутими зведеннями. На стовпах збереглися фрагменти декоративного ліплення кінця XVIII - початку XIX ст.

Під час турецької окупації 1672 - 1699 років синагога слугувала мечеттю. Можливо, що у першій половині ХVIII ст. у синагозі проповідував цадік-чудотворець Баал Шем Тов. Зараз божниця розташована на території місцевого винзаводу. В її приміщенні знаходиться плодоовочевий цех, а доступ всередину закритий.

Вінниця, синагога Ліфшиця. Зведена 1897 року коштом купця Лифшица. У 1929 році закрита і перетворена на клуб ім. Сталіна. Після війни до 1985 року у будівлі розміщувалася філармонія. 1992 року синагога повернута єврейській громаді, після чого була відреставрована.

P4167804

Бершадь, Мала синагога. Читав, що це єдина збережена у світі глинобитна божниця. Цікаво, що синагога - досить діюча: сьогодні у Бершаді проживає близько 70 євреїв. Синагога, збудована у XVIII столітті - споруда провінційного типу, розташована окремо в рядовій забудові єврейського кварталу Бершаді. Побудована в традиційних народних формах. Прямовисний, критий толем дах і глинобитні білені стіни надають будівлі архаїчного вигляду. 

Синагога традиційно складається з двох об'ємів: головного молитовного залу і об'єму з жіночими молитовнями і додатковими синагогальними приміщеннями. Ймовірно, це - будівля колишнього клойза, на що вказує великий західний об'єм, в якому спочатку міг жити цадик.

Ободівка (Вінниччина):

Браїлів, Велика синагога. Синагога зведена у 1909 році, про що говорять сліди напису на фасаді. За радянських часів у будівлі розмістилася швейна фабрика.

Браїлів, Мала синагога. Розташована поряд з Великою і зведена, мабуть, приблизно в той же час. Зараз будівля покинута.

Межирів. Синагога зведена, ймовірно, у 19 ст. Зараз будівлю практично зруйновано.

Плисків:

Брацлав, Могила цадика Натана Штернгарца:

 

ХМЕЛЬНИЧЧИНА

Кам'янець -Подільський, Робітнича синагога, зліва від Гончарської башти. Синагога збудована у другій половині 19 століття. За радянських часів перебудовано під ресторан.

Сатанів, найстаріша синагога в Україні. У 1514 (за іншими даними - у 1532 році) євреї спорудили в Сатанові кам'яну синагогу, яка вважається однією з найстаріших збережених юдейських культових споруд на території України. Сатанівська синагога належала до фортечного типу синагог, які будувалися згідно з правилами фортифікаційної архітектури. параметри синагог чітко обмежувалися нормами, запровадженими християнськими володарям краю. Так, вони ні в якому разі не могли бути вищими за верхи костелів. Синагогу в Сатанові зведено в типово ренесансному стилі, і вона дійсно є схожою на невеликий оборонний замок.

Оборонна синагога у Сатанові

У 2015 році синагога була повністю відреставрована і втратила свій архаїчний вигляд. Також була впорядкована прилегла територія і площа перед божницею.

Оборонна синагога у Сатанові

Меджибіж, Клойз Авраама Єгошуа Гешеля, учня Баал Шем Това. 

Меджибіж, поховання Баал Шем Това:

Зіньків, синагога-клойз. На початку XX ст. у містечку було два хасидські двори, що належали двом братам Моше та Пінхасу. Їхнє безперервне суперництво розкололо євреїв на два табори - прихильників того чи іншого ребе. До речі, це не завадило одному з синів Моше одружитися з дочкою Пінхаса. На сьогодні у Зінькові зберігся будинок ребе Хаїма Гешеля та синагога-клойз із симпатичним металевим ганком. А ще - декілька старих єврейських будинків в районі замку.

 

ВОЛИНЬ

Луцьк. Луцьку синагогу дуже часто називають Малим замком. Будівництво божниці з 1622 по 1626 рік. Король Сигізмунд ІІІ виділив на її спорудження гроші, але висунув вимогу, щоб вона мала оборонний характер. Єврейська громада купила для її оборони гармату. Синагога має ренесансний декор. Під час Другої світової її зруйнували нацисти. У 1981 році частково відновили і пристосували для спортзалу.

Ковель. Синагога зведена у 1907 році. За радянських часів переобладнано під швейну фабрику. Наразі - виробничо-комерційне підприємство "Ковель".

Луків (Мацеїв):

Дубно, Велика синагога. Збудована у XVIII столітті у стилі бароко на місці давньої XVI століття. У 1920 році синагога була реконструйована. Просторово-панувальна структура основного об’єму являє собою великий зал на чотири масивних колони, на зовнішні стіни якого спирається склепіння. Після Другої світової війни приміщення використовувалося як склад. У 1980-х роках проводилися зовнішні реставраційні роботи.  

Острог, Велика синагога. Є оригінальною пам’яткою архітек­тури епохи Ренесансу та бароко на території Західної України, була культурно-освітнім осередком єв­рейської громади і використовувалася для різноманітних цілей. Крім богослужіння, тут проводили­ся загальні збори кагалу, навчали ді­тей, равинів, проводилися суди. Особливістю синагоги було її оборонне призначення. Товщина стін споруди 2,5 м, приблизно така ж сама, як і у обо­ронних мурів, які оточували Острог. У 1610 р. на свої кошти рабі Самуель Едельс (Маршує) відремонтував синагогу та побудував з північного боку спе­ціальне жіноче відділення. З тих пір синагогу називали за ім'ям Маршує. Вірогідно, що синагогу перебудовано за проектом архітектора Якуба Мадлайна.

Внаслідок бойових дій часів Другої світової війни будівля зазнала значних ушкоджень. У 1941 році її зруйнували та пограбували гітлерівські окупанти. Бійни­ці на головному фасаді, а також контрфорси між вікнами були по­вністю знищені. У 1960 роках споруда зазнала значних втрат і була перетворена на склад. Східна частина була зруйнована, як і більша частина північної і аттик західного фасаду. Збереглася лише молитовна зала, перепланована на три поверхи (міжповерхові перекриття ліквідовані у 2002 році).

 

ЖИТОМИРЩИНА

Бердичів, синагога Нового міста. Зведена у 1895 році, станом на 2015 р. належала єврейській громаді Хабаду, але не експлуатувалася через аварійний стан.

Бердичів (Загребельна синагога):

Бердичів, Велика хоральна синагога. Божницю спорудили у 1850 році на кошти єврейської общини. Одноповерхова, прямокутна в плані з симетричним розміщенням пілястр, вона вміщувала одну тисячу парафіян. Це була одна з перших у Російській імперії хоральна синагога. Монументальність і розміри вказували на її значну роль у житті міської общини.

Бердичів, мавзолей рабіна-цадіка Леві Іцхака на цвинтарі:

Житомир. Стара синагога середини 19 століття була зруйнована у 2013 року. Відтворений її фасад був включений у загальний об'єм нової синагоги.

Ружин. Єдина з 7 синагог, що збереглася, станом на сьогодні перебуває в руїнах.

 

ЗАКАРПАТТЯ

Ужгород, Велика синагога. Збудована у 1910 у неомавританському стилі з використанням новомодного залізобетону за проектом Д. Паппа і С.Ференца. Після закінчення Другої світової війни у ​​приміщенні синагоги розмістилася ужгородська філармонія (сьогодні – Закарпатська обласна філармонія). Єврейську символіку було знищено, поглиблення в центральному фронтоні з балконом і великою зіркою Давида закрито стіною.

Хуст, Нова синагога. Збудована у 1878 році. За радянських часів це була єдина діюча синагога на Закарпатті та одна з небагатьох у всьому СРСР. У 2010-х було проведено реставрацію, сьогодні синагога використовується за призначенням. Особливий інтерес представляють розписи, що добре збереглися, в інтер'єрі.

Берегово, Мала синагога. Дыюча синагога єврейської громади Берегове. Збудована на початку 1920-х років. У 2013 році вона була відреставрована коштом бізнесмена зі США Йосефа Вайса, вихідця з Берегово, та за сприяння МЗС Угорщини. У синагозі також створено музей.

Берегове, міква біля Головної синагоги:

 

КИЇВЩИНА

Київ (Поділ), синагога Розенберга (синагога на Подолі). Зведена в 1895 р. коштом купця Габріеля-Якова Розенберга, якому належали земельну ділянку і саму будівлю. Архітектор Н.Горденін оформив будову у мавританському стилі.

Васильків, синагога Бейкер. Зведена на початку ХХ століття (імовірно, 1905 року) на місці старої дерев'яної синагоги. Після Другої світової у будівлі діяв зал очікування залізничної станції Васильків-2. Після закриття станції будівлю у 1990-х переплановано під житловий будинок.

Васильків, Нова синагога. Будівлю зведено наприкінці 19 – на початку 20 століть. За деяким джерелом, тут розміщувалася єврейська школа із синагогою, за іншими – міське 2-класне училище. 1944 року будівлю передали місцевій середній школі. Зараз тут діє ліцей №2.

Васильків, Стара синагога. Зведена у 1812 році. За радянських часів у будівлі розміщувалася єврейська школа, закрита у 1930-х роках. Нині - школа №1

Біла Церква, Велика синагога. Будівництво розпочато у 1853 р. Фінансову допомогу надав власник міста граф Владислав-Михал Браницький. Повністю будівельні роботи було закінчено лише на початку 1860-х років. У синагозі проводив служби знаменитий кантор Йоселе Розенблат, який народився у Білій Церкві. У 1929 році синагога була частково перебудована під семирічну школу, інтер'єри та внутрішнє оздоблення зникли. На даний момент (2020) будівля використовує економічний коледж.

Біла Церква, Купецька синагога. Побудована в 1910 році поряд з Хоральною і в тому ж стилі. 1929 року також була закрита. Зараз – корпус економічного коледжу.

Біла Церква, Реміснича синагога. Зведена на початку ХХ століття. Останні роки у будівлі діяло ательє.

Переяслав. Будівлю синагоги, яка складається з двох поверхів, було побудовано на початку 20 століття, в класичному архітектурному стилі того часу. Як культова споруда функціонувала з 1901 по 1926 рік. Переяславська синагога була не тільки релігійним центром, а й центром суспільного і культурного життя віруючих євреїв. У 1930 році радянська влада реквізували це приміщення. Зараз частина кімнат повернута єврейській громаді.

 

ЧЕРНІГІВЩИНА

Ніжин (синагога Шнеєрсона):

Короп. Зведеао, ймовірно, на початку 19 ст. у стилі бароко. За радянських часів використовувалася як склад станом на 2020 р. будівля занедбана.

Прилуки, Фраткинська синагога. Зведена 1872 р. коштом купця Фраткіна, власника тютюнової фабрики. З 1966 р. у будівлі синагоги діє музична школа.

Прилуки, Хоральна синагога. Збудована у 1861 році на місці старої дерев'яної синагоги. Загальна площа будівлі становила 2000 квадратних метрів. Синагога була закрита в 1927 році і використовувалася як клуб робітників-харчовиків. У клубі діяв театр, де ставили п'єси на ідиш. 1945 року колишня синагога була переобладнана під кінотеатр. У 1954 році будинок був повністю перебудований, зруйновано синагогальну купол. Кінотеатр перестав діяти у 1990 році. Невдовзі після цього будинок закинули, зараз від нього осілися тільки стіни.

 

ОДЕЩИНА

Одеса, Головна синагога. Була побудована 1850 року архітектором Францем Моранді в еклектичному романо-флорентійському стилі дома двох старих синагог. У дворі була ще одна невелика синагога ремісників. 1996 року будівлю Головної синагоги було передано Одеській іудейській релігійній громаді (литовському напрямку). Синагога отримала назву "Ор Самеах" - "Світло радості".

Одеса, Бродська синагога. Перша у Російській імперії Хоральна синагога, існувала вже у 1820 році.

Одеса, Новобазарна синагога. Зведена у 1894 р. за проектом архітектора Маврикія Рейнгерца на вулиці Ольгіївській. 1895 року синагогу реконструювали за проектом архітектора Семена Ландесмана. 1982 року в цьому приміщенні розмістили Виробничий творчо-експериментальний комбінат Товариства охорони пам'яток історії та культури. Дещо пізніше будівлю відвели під промислове підприємство "Динамо". З 2005 року будівля у приватній власності різних підприємств. 2009 року під час пожежі синагога була сильно пошкоджена.

Одеса, молитовний будинок рубщиків кошерного м'яса, 1909 рік:

Одеса, молитовний дім "Малбіш Арумім" (Синагога кравців), 1893 р.

 

ІНШІ РЕГІОНИ

Новомосковськ, Дніпропетровщина:

Новомосковськ (хедер), Дніпропетровщина:

Суми

Олександрія (Кіровоградщина), Бейт-мідраш. Зведено наприкінці 19 ст. За радянських часів – кінотеатр. Станом на 2016 р. належить релігійної організації.

Умань, могина рабі Нахмана з Брацлава:

Коментарі

спасибо
наглядно
живых-то - штук 5?
Пожалуйста! Не, штук 10 живых будет :)
велика кількість вже ледь живі, а ще інша використовується не за призначенням
Нічого, колись все ся поверне на кругі своя :)
Навряд - нема кому використовувати.
половина синагог з Чернівців (Жидівців:)) а Хотинська схожа быльше на звичайний будинок
Ага, Чернівці - особливе місто :) Так, хотинську переробили до невпізнанності
жидобєндєровєц!)
І не кажіть! :)
Традиційний огляд... Користувач посилається на ваш запис з Традиційний огляд... пишучи: [...] • Колекція старовинних українських синагог [...]
Традиційний огляд... Користувач посилається на ваш запис з Традиційний огляд... пишучи: [...] • Колекція старовинних українських синагог [...]
Дзякуй! Вельмі цікава!
А в Украіне ёсць які-небудзь агульны краязнаўчы рэсурс, на якім сабрана інфармацыя пра архітэктурную спадчыну, кшталту беларускага http://globus.tut.by/index.htm ?
Дякую! Чогось систематизованого немає. Все лише любительське. Оце спробуйте: http://ukrainaincognita.com/
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] Колекція старовинних українських синагог [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція дерев'яних хра Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція дерев'яних храмів України пишучи: [...] Колекція старовинних українських синагог [...]
Синагога в Олесько Добрий день Андрію.
Недавно ще раз поїхав в Олесько спеціально сфотографувати для сайту синагогу. Сфотографував, правда не вдалося попасти в середину. Але випадково файли синагоги витер і не вдалося відновити.
Можна скористатися вашою фоткою і розмістити її на своєму сайті? Якщо можна, то будь ласка, яке ваше прізвища, що послатися на вашу фотку.
Володимир.
Re: Синагога в Олесько Вітаю!
Звичайно, можна. Бондаренко Андрій.