Наступні 10 варіантів – це складніші і дорожчі мандрівки у порівнянні з першою десяткою. Крім Європи тут вже є Азія, Африка і, навіть, далека Меланезія. Щоб здійснити одну з таких поїздок, треба мати досвід. Але нехай кожна (чи може одна) з них буде вас мрією, яка стане ціллю, а в майбутньому – реальністю.
Ще раз зазначу, що кожний із запропонованих маршрутів випробуваний мною особисто. Тому якщо вам необхідна консультація і допомога в організації подорожі, звертайтесь до мене. Умова дуже проста – підписка на мій сайт та на мою сторінку у facebook. Вдалих подорожей!
Початок – тут: 10 оригінальних бюджетних подорожей Європою
11. Швейцарська Рив’єра і Рона-Альпи
Запропонований маршрут – шанс побачити мальовничі гірські озера, найвищі вершини Альп та іграшкові альпійські містечка. Маршрут починається в аеропорту Женеви: залізнична станція в Женеві знаходиться прямо в будівлі аеропорту. Сідаємо в поїзд у напрямку міста Бріг (Brig). Дорога займе майже 2 години. Весь цей час будемо насолоджуватися краєвидами озера Леман та Альпами. Об’їхавши все озеро з північної сторони, поїзд пірне у долину річки Рона, що розташована посеред Пенінських Альп.
Перша пересадка - на станції Вісп. Гори тут вражають! Пересідаємо в інший поїзд, який круто піднімається догори у містечко Церматт - відомий швейцарський курорт. Він вважається екологічно чистим містом, серед транспорту тут - лише електромобілі. Церматт забудований типовими для гірської частини Швейцарії дерев'яними будинками.
Над Церматтом височіє найкрасивіша гора Швейцарії - Маттергорн. Насправді ж, вона знаходиться у двох країнах – Швейцарії та Італії. Щоб побачити Маттергорн з близька, треба піднятися найстарішою високогірною залізницею Європи Горнерграт. Зубчастий поїзд підніме вас на висоту близько 3200 метрів.
Після Церматта можна відвідати місто Бріг. В місті розташований замок Штокальпер, збудований в італійському стилі у 1678 році місцевим торговцем, а також старовинні будинки місцевої аристократії.
Найцікавішим містом в долині Рони є Сьон. В Сьоні та околицях стільки всього цікавого, що на все це потрібний повний день. Залізти на будь-який пагорб в місті чи біля міста, і перед вами з'явиться запаморочлива панорама міста й Альп. Вулички міста вражають не менше: ратуша і середньовічні різнокольорові будиночки чудово доповнюють гори і замки.
Особливо вражають два пагорби посеред міста, на який гармонійно височіють замки. В Сьоні - аж 5 замків. Серед них найбільше виділяються два: Валер і Турбільон.
Егль - маленьке містечко в долині Рони з неповторним замком і оригінальною старовинною архітектурою. Місто, передусім, приваблює своїм середньовічним замком, який розташований серед виноградників на тлі Альп. В Еглі виробляється найкраще в країні біле вино.
Крім замку, в Еглі є справжній куточок Сходу - Єрусалимська вулиця, забудована у східному стилі. А ще - старовинний центр з вузькими вуличками та різнокольоровими будиночками.
А ми їдемо на берег озера Леман, відоме також як Женевське озеро. Тут знаходиться місто Монтре (Montreux) - перлина Швейцарської Рив'єри, відома своїми дорогими готелями і джазовими фестивалями. Але якщо ви не мільйонер і не зірка, то швидше за все в Монтре ви приїдете насолоджуватися приголомшливими видами на засніжені Альпи, Женевське озеро, набережну, яка цілий рік потопає у квітах, та найзнаменитіший у Швейцарії Шильонський замок.
По набережній в Монтре можна дійти до замку Шильон. Найзнаменитіший і найфотогенічніший швейцарський замок Шильон замок набув завдяки поемі Джорджа Байрона «Шильонський в'язень» (1816 рік), історичною основою для якої послужило ув'язнення у замку за наказом Карла III Савойського Франсуа Бонівара в 1530-1536 рр. Шильонський замок складається з трьох палаців, оточених дозорними вежами з конусоподібними теракотовими дахами.
Наступна зупинка - Веве (Vevey) - курортне містечко на Швейцарській Рив'єрі. Центр виноградного регіону Лаво, база корпорації "Нестле", у ХІХ столітті - улюблене місце життя і відпочинку світової інтелігенції: письменників, художників, акторів. Сьогодні Веве - це невелике туристичне містечко з Ринковою площею, маленьким Старим містом, вічно квітучою набережною та чудовими видами на озеро Леман та Савойські Альпи. На набережній побачимо сучасний символ Веве - велетенську 8-метрову виделку з нержавіючої сталі, встромлену в озеро. Виделка була встановлена навпроти Музею їжі компанії "Нестле", автор проекту - швейцарський скульптор Жан-Пьєр Заугг.
Ще одне цікаве місто на березі Женевського озера (озера Леман) - Лозанна. Місто дуже рельєфне: гуляючи ним, доводиться ходити вгору і до низу. Відповідно, ці рельєфи утворюють гарні фотогенічні види. В місті є декілька замків, готичні собори, ратуша, трохи середньовічної архітектури, а ще більше - еклектики ХІХ-початку ХХ ст. В місті також є зручне метро-фунікулер, яке з'єднує історичний центр (верхнє місто) з набережною Леману.
Повернувшись до Женеви, можна витратити пару годин на огляд міста. Насправді, дивитися тут особливо немає на що, крім великого фонтану на березі озера ЛеманПрогулявшись Женевою, ви більше не будете заздрити нашим олігархів, які вибрали Женеву для свого проживання. Бо будь-яке інше швейцарське місто – однозначно красивіше за Женеву.
А ми направляємося в останню точку маршруту - місто-мрію Ансі (Annecy), що розташоване посеред Савойських Альп на березі мальовничого однойменного озера. З женевського аеропорту і самого міста сюди курсують багато автобусів. Час в дорозі - близько години. Ансі надзвичайно багатий на туристичні цікавинки. Передусім сюди їдуть за поштівковим видом на Острівний палац (Palais de L`isle) - колишній замок-в'язницю.
Над містом височіє замок графів Женевських, а саме старе місто забудовано середньовічними різнокольоровими будиночками з аркадами. Особливе задоволення отримуєте від прогулянки набережною, з якої відкриваються чудові види на озеро Ансі та Савойські Альпи. А ще Ансі називають "Савойською Венецію" через чисельні канали, які пронизують історичний центр.
Як дістатися: українська авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» виконує прямі рейси до Женеви з Києва. Акційні квитки по 60 євро в обидва кінці можна купити заздалегідь. Звичайна ж ціна складає близько 220 євро. Проїзд в Швейцарії – дуже дорогий. Існують різноманітні акції і економ-пропозиції, які досить часто змінюються. Слідкуйте на сайті швейцарської залізниці - https://www.sbb.ch/en/travelcards-and-tickets.html.
Матеріал про мою подорож Рона-Альпами та Швейцарською Рив’єрою
12. Острови Вестманнаейяр
Подорожжю до Ісландії вже мало кого здивуєш. Лоукостери зробили дорогу цю дорогу країну набагато доступнішою, а пропозиціями авторських турів в Ісландію кишать соціальні мережі. Проте, далеко не кожні мандрівники, що відвідують цю північну країну, долітають до загадкових островів Вестманнаейяр, що знаходяться на південь від Ісландії. Якщо ви подорожуєте Ісландією, швидше за все ви будете брати на прокат автівку. Вам треба буде приїхати на причал Landeyjahöfn. Звідти на Геймаей – головний острів архіпелагу, курсує пором. Розклади дивимося на сайті: https://visitwestmanislands.com/to-westman-islands/
Пором пливе до острова Геймаей близько 35 хвилин. З борту парома можна добре роздивитися декілька островів, які виглядають недоступними для того, щоб на них можна було причалити. Але на кожному острові ми побачимо по одній хаті. Кажуть, що одинокий будиночок на цьому острові належить ісландській співачці Bjork.
Острів Геймаей зустріне нас фантастичною гаванню міста Вестманнаейяр. З обох боків на нас будуть, немов стіни, дивитися прямовисні скелі. Вузький коридор зі скель через декілька хвилин приведе нас до причалу єдиного містечка архіпелагу – Вестманнаейяр.
Над містом нависає вулкан Ельдфедль. Сильне його виверження у 1973 році змусило евакуювати все населення Геймаея і ледь не стерло архіпелаг з лиця землі. На вулкан сьогодні можна легко піднятися і навіть спуститися в кратер. Відстань від пристані Вестманнаейяр до кратера вулкану – всього 2,5 кілометри. Зараз вулкан тимчасово спить, в кратері нічого не відбувається. Чи надовго?
З вершини вулкану відкривається чудовий вигляд на місто Вестманнаейяр, сусідню гору Гельгафедль та практично весь острів. Видно багато островів архіпелагу.
По дорозі з вулкана до міста побачимо старовинну дерев’яну церкву та декілька старих дерев’яних будинків з чорного дерева, які пристосували для музею просто неба. На тлі північних квітів та скель гавані все виглядає фантастично!
В самому містечку Вестманнаейяр нічого особливо цікавого немає, лише декілька десятків різнокольорових одно-двохповерхових будинків. Але його безлюдними вуличками поблукати буде дуже цікаво, щоб відчути атмосферу північного поселення, що в буквальному сенсі слова знаходиться на краю світу.
Обов’язково варто сходити на західне узбережжя острова. Монументальні скелі та протоки вулканічного погодження з бірюзовою водою не залишать вас байдужими. Тут можна побачити і невелике старовинне поселення вікінгів, відтворене і перероблене на музей.
Але найцікавіше на західному узбережжі Геймаею – це цілі поля застиглої лави внаслідок виверження вулкану Ельдфедль. Навряд чи вам вдасться відколоти на пам’ять шматочок лави: вона буквально складена з металу. Якщо пощастить, то саме на цьому місці можна побачити унікальних пташок – тупиків.
Як дістатися: лоукост-авіакомпанія WizzAir літає в Рейк’явік з декількох місто Польщі. Квитки з Кракова при ранньому бронюванні можна знайти за 65 євро в обидва кінці. Вартість оренда авто на тиждень в Ісландії стартує від 200 євро. Для переправи на острови Вестманнаейяр треба скористатися поромом з пристані Landeyjahöfn на півдні головного острова Ісландії. Вартість в обидва кінці – 24 євро.
13. Вірменія
Серед трьох закавказьких країн, Вірменія – найменш розкручена і рідко відвідується туристами. Вірменія - це країна Арарату, Севану, високих гір і давніх монастирів. Країна складна для пізнання, бо в більшість цікавих місць ви не дістанетесь громадським транспортом. Єдиний спосіб - це орендувати машину. Але проїхавши Вірменію, ви зрозумієте, що вона не лише не поступається своєї красою з Грузією чи Азербайджаном, а й може конкурувати навіть з Ісландією.
На столицю, Єреван, багато часу не витрачаємо. Дивимося площу Республіки з комплексом урядових будівель, футуристичний Північний проспект, комплекс «Каскад», стару іранську мечеть і, головне – старий історичний квартал Конд. Останній мало кому відомий, але лише один він вартий того, щоб спеціально відвідати Єреван.
Не втрачаємо час, їдемо на північ дивитися одне з найкрасивіших гірських озер світу – Севан. Перший свій ранок Нового 2017 року я зустрів саме на Севані. Можна безкінечно співати дифірамби Севану, але жодний опис не відтворить цієї кавказької краси.
На півночі озера видно пірамідальні гори (виглядає фантастично), а на південному березі – давні монастирі Севанаванк, Айраванк та фортеця Бердунк – свідок держави Урарту.
Особливо вас вразить Норатус - найбільший у Вірменії середньовічний цвинтар з давніми хачкарами - вірменськими різьбленими хрестами, найстаріші з яких збереглися тут з Х століття.
Високий перевал відділяє озеро Севан від міста Діліжан. Діліжан - одне з найбільш туристичних міст Вірменії, йому присвоєний статус Національного парку. У Діліжані жили і живуть багато відомих вірменських художників, композиторів, вчених і режисерів. Сьогодні місто вважається одним з найбільш інтелектуальних міст Вірменії. Від старого Діліжана залишилося фактично півтори вулички. Найцікавіші історичні будинки розташовані на короткій пішохідній вуличці Шарамбеян. Цей куточок старого Діліжану був відтворений нещодавно. Сьогодні у туристів є можливість побачити місто таким, яке воно було у XIX столітті.
У 20 кілометрах на схід від Єревана в містечку Гарні розташований один з найстаріший у світі язичницьких храмів, історія якого нараховує близько 2000 років. Фортеця Гарні згадується Тацитом у зв'язку з подіями у Вірменії ще в першій половині I ст. н. е. Вона була побудована вірменським царем Трдатом I (66-88 рр.) у 76 році, про що свідчить виявлена там же його напис грецькою мовою. Храм Гарні - єдиний збережений на території Вірменії пам'ятник, що відноситься до епохи язичництва й еллінізму.
Але найцікавіше в Гарні знаходиться в каньйоні річки Азат, куди можна спуститися стежкою від храму. Робити це взимку - важко і небезпечно. Проте я вирішив ризикнути, і отримав за це несподівану винагороду. В каньйоні річки Азат є ущелина, яка має назву "Симфонія в камені". В ущелині природа утворила базальтові колони неперевершеної краси.
На схід від Гарні є ще один знаменитий монастир в скелях – Гегард. "Гегард" перекладається, як "спис". Назва монастирського комплексу походить від списа Лонгіна, яким прокололи тіло Ісуса Христоса на Хресті, і, як стверджується, привезеного до Вірменії апостолом Тадеєм поміж багатьох інших реліквій. До Гегарда веде досить складна, але красива дорога. Сам монастир з'явиться несподівано у гірському амфітеатрі.
А ми рухаємося на південний схід Вірменії, уздовж кордону з Туреччиною. Перша зупинка - монастир Хор Вірап, що знаходиться у самого підніжжя Арарату. Монастир на фоні Арарату - найвідоміший вид з Вірменії, але побачити таку красу можна лише у ясну погоду. Наступна зупинка – монастир Нораванк XIII століття, розташований в ущелині річки Арпа на тлі мальовничих червоних скель.
Далі почалася найскладніша ділянка дороги на схід у напрямку Нагорного Карабаху. Вся дорога - суцільний серпантин. Треба бути обережний кожну хвилину, бо дрібна помилка коштуватиме життя. Гори у Вірменії - нереально красиві і мальовничі. На жаль, жодні фото не передадуть цієї краси. Приголомшливі гірські хребти оточують тебе з усіх боків.
Найвіддаленійший від Єревана монастир Татев знаходиться у вірменському апендиксі між Карабахом і азербайджанським анклавом Нахчеван. Щоб попасти туди від траси, доведеться цілу годину спускатися, а потім підніматися найскладнішим серпантином без твердого покриття. Монастир Татев - один з найбільш фотогенічних у Вірменії. Монастир був заснований у IX столітті та був політичним центр Сюнікського царства. До монастиря веде найдовша у Вірменії канатна дорога – «Крила Татева».
Перед відльотом з країни обов’язково відвідайте духовний центр Вірменії - Ечміадзин (нова назва - Вагаршапат). Місто є одним з найбільш значимих у культурному та релігійному плані, оскільки саме в ньому розташована резиденція Вірменської апостольської церкви та найстаріший у країні монастирський комплекс, побудований у 302-303 рр.
Як дістатися: МАУ виконує прямі рейси з Києва до Єревана. При ранньому бронюванню можна взяти квитки за 76 євро в обидва кінці. Оренда авто на 4 доби обійдеться від 110-120 євро.
Матеріал про мою подорож Вірменією
Все авторские путешествия (500+)
14. Іран
Позитивна країна з добрими і щирими людьми та дивовижною архітектурою залишить враження на все життя. Найголовніше, заради чого варто їхати то Ірану - це неповторна перська архітектура. Епоха перського середньовіччя зберегла до наших днів шикарні інтер'єри та екстер'єри стародавніх мечетей, передусім склепіння і купола. Головним акцентом шиїтської мечеті є айван - прямокутна споруда з пишним порталом і високою стрілчастою аркою.
Подорожувати Іраном варто на орендованому авто. По-перше, країна дуже спекотні і в автівці з кондиціонером зручно ховатися від спеки. По-друге, майже усі дороги в Ірані – це ідеальні автобани.
Перша зупинка – Кум - священне для шиїтів місто. За сумісництвом Кум є ще й батьківщиною Ісламської революції, яка перемогла в Ірані у 1979 році. У величезному комплексі мечетей знаходиться мавзолей Фатіми бінт Муса аль-Казім (Непорочної Фатіми) - доньки сьомого імама шиїтів-імамітів Муси аль-Казіма. Мечеть, де розташований мавзолей Фатіми, є справжнім шедевром іранської архітектури.
Звичайно, ісламська архітектура неможлива без мінаретів. В іранських мечетях вони яскраві, строкаті і щиро прикрашені керамікою і мозаїкою.
Наступне місто – Кашан. На його околиці знаходиться сад Фін - один з найстаріший і найзнаменитіших перських садів. Цей дивовижний сад з водоймою, палацом і фруктовими деревами був створений спеціально для Шаха Аббаса I і втілював класичне бачення раю в перській традиції. Сам сад оточений фортечним муром з баштами.
По дорозі від саду Фін до центру Кашана в провулках загубився мавзолей імамзаде Ібрагіма. До речі, з Кашану походять три волхви, які принесли дари для немовляти Ісуса у Віфлеєм. Зображення сцен принесення дарів можна побачити на склепінні мавзолею. В Кашані зберіглася фортеця «Гхале-Джалали», яку звів у XI ст. султан Мелік-шах I з династії Сельджукідів.
Нову епоху в іранську архітектуру внесли 16-19 століття, коли у Персії масово будуються палаци, оточені традиційними персидськими садами. Таких ансамблів в Ірані збереглося багато. Вони мають приголомшливі прикраси у вигляді декоративних деталей перської архітектури з яскравими кольорами та орнаментами з кахлю. В центрі Кашану знаходиться декілька історичних будівель місцевої аристократії середини ХІХ століття. Найвідоміші з них - палаци Боруджерді і Табатабаї.
З Кашану варто поїхати у гірське поселення Абьяне, яке знаходиться на висоті 2200 метрів на схилі гори. Усі будинки села зроблені з червоної глини і розташовані ярусами, відокремленими вузькими вуличками, проходами і сходинками. У цьому плані Абьяне помітно виділяється на тлі більшості міст і селищ Ірану.
Ісфахан вважається найцікавішим і найбільш туристичним містом Ірану, тут розташована велика кількість яскравих пам'яток іранської архітектури, багатьом з яких - понад тисяча років. Серцем Ісфахану є площа Імама - друга за величиною площа у світі після пекінської Тянь Ань Мень. Площа Імама витягнута на 560 метрів з півночі на південь, та має ширину 165 метрів із заходу на схід. Теперішній вигляд площі сформувався між 1598—1629 роками, коли Ісфахан став столицею Імперії Сефевідів.
Південний бік площі Імама займає мечеть Імама - найвища споруда Ісфахана, будівництво якої почато у 1611 році і закінчено у 1641-му. Айван мечеті має незвичайне склепіння, яке складаються з мініатюрних арок, щиро прикрашених мотивами у стилі космічного символізму. Такі склепіння - це чи не найголовніша фішка Ірану. Вони прикрашають практично всі старовинні мечеті, але їх мотиви не повторюються. Внутрішні стіни мечеті оформлені унікальними малюнками, мозаїкою, орнаментом і в'яззю.
На східному боці площі Імама стоїть мечеть шейха Лютфулли - видатний пам'ятник перської архітектури епохи Сефевідів, яка будувалася впродовж 17 років (1602-1619 років) за особистою вказівкою Аббаса I і була його приватною мечеттю. Мечеть шейха Лютфулли так само яскраво прикрашена орнаментами і мозаїкою.
Крім цього, в Ісфахані багато цікавих мечетей та історичних будинків. Варто прогулятися Вірменським кварталом, де зосереджено багато християнських храмів. А вечір краще провести на горі Софе, яка височіє над містом. Туди можна піднятися за допомогою канатної дороги. Дивовижний захід сонця над горами і пустелею ви запам’ятаєте на все життя.
Ми рухаємося на південний схід, в найспекотніше місто Ірану – Язд. Приблизно за 30 кілометрів до Язду з лівого боку від автобану можна побачити Вежу мовчання. Місто Язд є центром релігії зороастризму. Зороастрійці зверху на вежі мовчання клали мерців, щоб їх поїдали птахи-трупоїди. Після цього кістки скидали у ями всередині веж де дощ змивав залишки плоті. Згідно з віруваннями зороастрійців, можна було ховати лише очищені кістки, щоб «нечиста» плоть мерців не «оскверняла» землю. В центрі Язду знаходиться головний храм зороастрійців з вічним вогнем Аташ Беграм (Вогонь Перемоги).
Язд - одне з найдавніших міст Персії, яке налічує більш ніж 5000-річну історію. Це одне з небагатьох міст Ірану, у якому зберігся величезне старе місто у тому вигляді, у якому воно було багато століть тому. Місто дуже насичене історичними пам'ятками. Місто забудований переважно глинобитними будинками, між якими - лабіринти вузьких вуличок.
Силует міста створюють бадгіри ("вежі вітру"), призначені для охолодження повітря в житлових приміщеннях і водосховищах. Більшості з них - по декілька століть.
Найвідомішою спорудою Язда є комплекс Амір-Чакмак. Збудований у XV столітті, він є не лише мечеттю, а й ритуальною будівлею, призначеною для молитов і скорботи за імамом Хусейном, онуком пророка Мухаммада.
Соборна (П'ятнична) мечеть - найвища будівля в Язді, зведена у XII столітті. Її 52-метрові мінарети є одними з найвищих в Ірані. Мозаїки головної мечеті Язда - одні з найкращих зразків перської архітектури.
Варто продовжити шлях на південь до одного з найкрасивіших міст Ірану – Ширазу. Поруч зним знаходиться давня столиця Персії – Персеполь.
Як дістатися: прямий рейс української авіакомпанії МАУ з Києва до Тегерана обійдеться в 366 євро в обидва кінці. Значно дешевше, за 230 євро, можна злітати за допомогою авіакомпанії Buta Airways з пересадкою в Баку. Тиждень оренди авто в Ірані (поки що працює одна європейська прокатна компанія – Europcar) обійдеться від 270 євро.
Докладно про Іран і мою подорож туди
Все авторские путешествия (500+)
15. Кольорові міста Раджастану
Раджастан – це найбільший (і напевно, найцікавіший) штат Індії. Тут розташовані 3 «кольорових» міста: рожевий Джайпур, блакитний Джодхпур та білий Удайпур. Крім того, в Раджастані багато замків і палаців, яким немає рівних у світі за красою архітектури.
Зі столиці Індії Нью-Делі направляємося в Джодхпур. Його називають «Містом Сонця» за ясну і спекотну погоду протягом усього року, але частіше його іменують «Блакитним містом» за відповідний колір будинків. Місто знамените своїми палацовими комплексами, фортецями і храмами, що розташувалися посеред пустелі Тар (Раджастан). Але №1 в Джодхпурі - це все ж таки вузенькі середньовічні вулички будинки блакитного кольору. Будинки належали найвищій індійській касті - брахманів. Звичай фарбувати будинки в блакитний колір ввів засновник Джодхпуру, магараджа Рао Джодаджі, який вважав, що вдома брахманів повинні відрізнятися від усіх інших.
Над містом височіє форт Мехрангах - один з найбільших і найвражаючих замків, які вам колись доведеться бачити. Розкішна архітектура його замкових палаців, які належали махараджам, не залишить байдужим нікого. Крім того, в Джодхпурі багато історичних споруд, кожна з яких – справжній архітектурний шедевр.
Столицю Раджастану, Джайпур, називаюсь «рожевим містом» завдяки незвичному кольору, в який вимальовані практично всі будинки історичного центру. Старе місто оточено середньовічним муром з ефектними брамами, які також рожевого кольору.
Найвідоміша пам'ятка Джайпура - Хава Махал ("Палац вітрів"). Фасад будівлі пронизаний 953-ма крихітними віконними отворами, які дозволяли провітрювати приміщення у спекотні дні. По-суті, палац слугував гаремом для жінок магараджі, які з вікон спостерігали за життям на вулицях Джайпура.
Велику частину середмістя Джайпура займає Міський палац - резиденція магараджів. Це – багато палаців і павільйонів, щиро прикрашених майстерно виконаним різьбленням,, фресками, арками, скульптурами і балкончиками.
На півночі міста прямо посеред озера розташований Джал Махал ("Острівний палац"). Ми бачимо лише один поверх над водою, але насправді палац має п'ять високих поверхів. Перші чотири з них, як правило, найчастіше затоплені водою.
В пару десятках кілометрах на північ від Джайпура є легендарний палацово-парковий комплекс «форт Амбер» - укріплена резиденція XVI століття раджі Ман Сінгха I. Зовні замок має досить грізний вигляд, але всередині вражає витонченістю інтер’єрів в могольському та іранському стилях. Особливо вражає зала, облицьований безліччю мініатюрних дзеркал.
Третє «кольорове» місто Раджастану – Удайпур, який називають «білим містом». Його розкішні історичні палаци мають, переважно, білосніжний колір. Вони розташовані на березі великого міського озера, або ж на його островах.
Як дістатися: Авіакомпанія Emirates виконує рейсі в Нью-Делі через Дубай. При ранньому бронюванні можна взяти квитки від 375 євро. Прямі рейси до індійської столиці виконує українська авіакомпанія МАУ. Вартість – від 430 євро, хоча мені пощастило взяти квитки на листопад 2018 року за 330 євро. Індією у всі зазначені міста можна дістатися індійськими поїздами. Вони досить дешеві, але перед ти требо освоїти непросту систему попередньої купівлі квитків в інтернеті. Також між індійськими містами зручно пересуватися літаками. Так, вартість перельоту Делі-Джайпур починається від 24 євро, Делі – Джодхпур – від 46 євро.
Матеріал про мою подорож Індією
16. Острів Ява
Майже всі, хто їде в Індонезію, направляються на Балі. Я ж пропоную альтернативний варіант - головний острів країни - Яву. Ява - це острів вулканів і фантастичних храмових комплексів.
Розпочинаємо з міста Джок'якарта - культурної столиці Індонезії. Тут знаходиться два чудових палаци: королівський комплекс Кратон і палац на воді Таман Сарі. Обов'язково прогуляйтесь вуличками нетуристичної частини міста.
В околицях Джок'якарти знаходиться два найвражаючих храмових комплекси не лише Індонезії, але і всієї Південно-Східної Азії. Боробудур - це гігантська буддистська ступа з сотнями скульптур. Прамбанан - комплекс величезних індуїстських храмів.
Сама Джок'якарта знаходиться у підніжжя одного з найважливіших вулканів світу - Мерапі. На нього можна піднятися (підйом займає майже усю ніч), або приїхати до його підніжжя (село Каліуранг на північ від Джок'якарти) рано з ранку, коли вулкан ще не заховався за хмарами.
На захід у 3-4 годинах їзди від Джок‘якарти, на висоті близько 2 тис. метрів знаходиться вулканічне плато Дієнг. Тут можна подивитися гірське озеро Телага Варна з нереально бірюзовою водою і кратер Сікіданг, який вивергає пари і гарячу воду, немов величезний гейзер.
Наша мета наступна мета – Національний парк «Бромо-Тенггер-Семеру», де модно одночасно, як на долоні, побачити відразу три вулкани і навіть заглянути в кратер одного з них. З Джок’якарти перелітаємо до іншого індонезійського міста – Сурабая. Сідаємо на поїзд і доїжджаємо до станції Проболінго. На міській маршрутці доїжджаємо до автостанції, звідки сідаємо на маршрутку до поселення Чеморо Лаванг. Воно розташоване на висоті 2217 метрів над рівнем моря на краю великої кальдери вулкану Тенггер, яка по-суті і є національним парком. В самій кальдері згодом виросло ще декілька активних вулканів, найактивніший з яких - Бромо.
Не пізніше 3:00 ночі треба вирушити з вашого готелю на гору Пананджакан, щоб зустріти там світанок в компанії трьох вулканів. На оглядовий майданчик на горі Пенанджакан, звідки відкривається запоморочлива панорама трьох вулканів, від села Чеморо Лаванг підніматися трохи більше як годину. Підйом не складний, на вершину веде нормальна ґрунтова дорога. Як тільки починає вставати сонце (якщо звичайно, пощастить з погодою), ви побачити картину, яку неможливо описати словами. Внизу бачимо кальдеру Тенггер, заповнену туманом, над якою височіють силуети трьох вулканів: Бромо, Семеру і Баток. Бромо постійно димить і з ревінням вивергає клуби диму. Семеру – найвищий вулкан Яви, пускає хмари густого диму щопівгодини.
Зустрівши світанок, можна піднятися до кратера вулкана Бромо і, навіть, заглянути туди.
Варто відвідати ще один вулкан, який знаходиться на сході острова – Іджен. Вночі в його кратері можна побачити синє полум'я палаючої сірки, а потім зустріти світанок біля найбільшого у світі кислотного озера, яке знаходиться у кратері вулкану. Для цього треба повернутися назад на станцію Проболінго, а звідти доїхати поїздом до кінцевої станції Баньюванги. Звідти краще взяти екскурсію на Іджен, бо громадського транспорту в бік вулкану немає.
Як дістатися: Летіти на Яву краще через Сінгапур (чому, читайте у наступному розділі). Квитки з Києва до Сінгапуру і назад починаються від 456 євро (польська авіакомпанія LOT з пересадкою у Варшаві). Приблизно такі ж ціни у Lufthansa (з пересадкою у Франкфурті) та Swiss Airlines (з пересадкою в Цюриху). Переліт Сінгапур – Джок’якарта бюджетною авіакомпанією Air Asia починається від 62 євро, переліт Сурабая – Сінгапур – від 34 євро, внутрішній переліт Джок’якарта – Сурабая – від 55 євро. Поїзди в Індонезії – дешеві, квитки треба купувати на сайті tiket.com.
Матеріал про мою подорож на острів Ява
17. Сінгапур
Не дарма у розповіді про Яву я зауважив, що в Індонезію краще летіти через Сінгапур. Тим більш, що для українців транзит до 96 години через цю країну є безвізовим. Сінгапур – це найбільш футуристичне, прогресивне і досконале місто Азії. Хотілось би назвати його «ідеальним», але я ще не був у Гонконгу. Сінгапур – це гармонійне поєднання минулого і майбутнього: шанувальники футуризму знайдуть тут величні хмарочоси і велетенські супердерева, а цінителі старовини – колоніальні та історичні етнічні квартали зі стильною еклектичною архітектурою.
Почнемо з Даунтауна. Для багатьох Даунтаун - це і є весь Сінгапур. Це - район сінгапурських хмарочосів - символів успіху і процвітання міста-країни. Даунтаун оточує місце впадіння річки Сінгапур в океан та також залив Marina Bay. Тут же розташований Marina Bay Sands - найдорожчий готель в Сінгапурі. Гуляти набережними затоки і річки можна годинами. В якому б місці ви не затрималися - скрізь неповторні вигляди на місто.
Сінгапур на заході сонця і вночі - звичайно поза конкуренцією. З настанням сутінок місто перетворюється на гру кольорів, а хмарочоси запалюються немов свічки. Краще за все зустріти вечір на прогулянці на катері, які щопівгодини відчалюють з причалу в Даунтауні. Тоді можна побачити нічне місто з багатьох ракурсів.
Красу Сінгапуру неможливо оцінити у повному обсязі, якщо не подивися на нього з одного з хмарочосів. Найвідоміший з таких оглядових майданчиків називається Observation Deck і знаходиться на передостанньому поверсі готельно-розважального комплексу Marina Bay Sands. Інший майданчик, з якого відкривається панорама Сінгапуру на 360 градусів – це дах хмарочосу Pinnacle@Duxton.
Зовсім поруч - історичний центр Сінгапуру, або колоніальний район, створений на європейський зразок згідно з планом першого губернатора острова Томаса Раффлза. Зараз це - сучасний район з хмарочосами, але тут також збереглися і цілі квартали старовинних будівель, що являють історичну цінність. Традиційно ще з часів британського колоніального панування тут розташовувалися урядові установи. В районі знаходяться будівля Верховного суду - величний особняк з корінфськими та іонічними колонами, будівля парламенту, міська ратуша - нині театрально-концертний зал "Вікторія", католицький собор св. Андрія. Головна площа цього району, Паданг - відома як місце висадки засновника Сінгапуру сера Раффлза. Район розташований уздовж берегів річки Сінгапур, що надає йому особливого колориту. Колоніальний район Сінгапуру меншою мірою нагадує азіатське місто, але Сінгапур досить різноликий. І якщо тут і в Даунатуні відчутно дихання далекої Європи, то в сусідніх кварталах - індійському, арабському або китайському - цілком відчутна уся привабливість Сходу.
Арабський квартал (Kampong Glam), що лежить на схід від середмістя, вважається мусульманським центром Сінгапуру. Він став одним з перших районів, утворених і забудованих в місті-державі. Домінантою Арабського кварталу є Султанська мечеть з її блискучими золотими куполами і величезним молитовним залом, яка справедливо вважається одним з самих знакових культових споруджень Сінгапуру.
Індійський квартал Little India (Маленька Індія) - також формує обличчя старого колоніального і яскраво-різнокольорового Сінгапуру. З'явившись одночасно з самим містом - два століття тому, з крихітного поселення він перетворився на центр індійської культури в Сінгапурі. Сьогодні Маленька Індія асоціюється передусім з торгівлею: тут можна купити всілякі індійські прянощі і приправи, етнічні прикраси і одяг, посуд і екзотичні солодощі, а також знамените індійське золото. Це ще і рай для поціновувачів кулінарної екзотики. На відносно невеликій території кварталу працює безліч колоритних кафе і ресторанів, що пропонують покуштувати традиційні блюда індійської кухні. Індуїстський храм Шрі Шрініваса Перумал, розташований на головній вулиці етнічного району, є одним із найстаріших і найважливіших храмів Сінгапуру.
Найцікавішим з трьох етнічних кварталів Сінгапура є китайський - Chinatown. Він є досить яскравим і самобутнім, найдовершеніші зразки колоніальної архітектури знаходяться саме тут. Вони навіть мають свій особливий стиль, який заведено називати "китайським бароко". Чайнатаун сьогодні - це мініатюрні китайські будиночки, що помітно контрастують з велетенськими хмарочосами, колоритні чайні та антикварні крамниці, що сусідять з ультрасучасними офісами, і, звичайно ж, величезне скупчення ринків і магазинів. Тут можна купити сувеніри на будь-який смак - від дрібних прикрас до антикваріату. Тутешні кафе і ресторанчики пропонують величезний вибір традиційних блюд китайської кухні. Більшість з них розплоджені уподовж Smith Street, яку так і називають - вулиця Їжі.
Одна з найновіших і, поза сумнівом, найоригінальніших пам'яток Сінгапуру є архітектурно-ландшафтний комплекс Gardens by the Bay ("Сади у затоки"). Цей футуристичний ботанічний сад, що поєднує природну природність і сучасні технології, був відкритий на узбережжі затоки Marina Bay, що омиває місто-державу, влітку 2012 року. На його величезній території площею в 101 гектар розташувалися декілька тематичних садів з водоспадами і басейнами, дві технологічні теплиці з екзотичними рослинами і штучні супердерева.
На території саду є дві космічні оранжереї у вигляді черепах, в яких за допомогою спеціальних екотехнологій підтримується особливий мікроклімат, необхідний для зростання більше як 200 тисяч рослин і дерев з усіх континентів. У одній з них - Cloud Forest, що досягає у висоту 58 метрів, створений вологий екваторіальний клімат: тут коштує увитий рідкісними тропічними рослинами штучний 35-метровий пагорб, з якого стікають водоспади. У другій теплиці - Flower Dome, яка на 20 метрів нижче сусідньої, відтворений сухіший середземноморський клімат і зібрані зникаючі рослини з берегів Південної Європи і Північної Африки.
Як дістатися: Квитки з Києва до Сінгапуру і назад починаються від 456 євро (польська авіакомпанія LOT з пересадкою у Варшаві). Приблизно такі ж ціни у Lufthansa (з пересадкою у Франкфурті) та Swiss Airlines (з пересадкою в Цюриху).
Розділ на моєму сайті, присвячений Сінгапуру
18. Водоспад Вікторія
Водоспад Вікторія – не найвищий водоспад у світі, але, безумовно, найбільш дивовижний з усіх. Його можна вважати найпотужнішим і найоб’ємнішим, адже це єдиний водоспад на планеті, який має понад 100 метрів висоти та, одночасно, ширину більше кілометра. Вікторія приблизно вдвічі вища за Ніагарський водоспад і більш ніж вдвоє ширша за його головну частину. Побачити це чудо Африки – це отримати одне з найяскравіших вражень в житті. Водоспад розташований на річці Замбезі на півдні Африки на кордоні двох країн – Замбії і Зімбабве на межі двох національних парків - «Гримлячий Дим» («Mosi-oa-tunya») у Замбії і «Водоспад Вікторія» у Зімбабве. Дивитися водоспад обов’язково треба з двох країн.
Починаємо мандрівку з Лівінґстона – найбільш туристичного міста Замбії. Крім водоспаду Вікторія, Лівінґстон приваблює до себе досить симпатичною англійської колоніальною архітектурою, якої в місті дуже багато. В місті також є декілька музеїв, найцікавіший з яких, напевно, залізничний музей. Обов’язково виділіть день на те, щоб погуляти містом, не пошкодуєте. Ввечері завітайте до закладу місцевої кухні (рекомендую Café Zambezi на центральній вулиці), щоб спробувати національні замбійські страви, серед яких мені найбільше сподобалися смажені гусениці, які добре смакують з місцевим пивом Mosi.
Щоб відчути місцевий колорит, завітайте на залізничну станцію, звідки вдень відправляється пасажирський поїзд в столицю Лусаку. Посадка місцевих мешканців в поїзд – незабутнє видовище. На відміну від багатьох країн Африки, на вокзалах Замбії можна спокійно фотографувати, а замбійці дуже привітні до європейців і добре реагують на камеру.
Від Лівінґстона до входу на водоспад - 10 кілометрів. Заплануйте відвідання водоспаду Вікторія з боку Замбії на другу половину дня. Це для того, щоб побачити неповторний захід сонця над водоспадом і річкою Замбезі. На прогулянку околицями водоспаду буде достатньо 4 – 5 годин. Оскільки парк закривається в 18:00, варто увійти на територію о 13 – 14 годині. Вхідна плата для іноземців складає $20.
У сонячний день над водоспадом у другій половині дня можна спостерігати веселку, а іноді і декілька. З веселкою водоспад виглядає ще казковіше!
З сусідньої держави Зімбабве видно найбільшу частину Вікторії: приблизно ¾ водоспаду. Для того, щоб побачити головне диво Африки у всій красі, треба перейти кордон. Замбійський КПП починаються відразу ж за входом в Національний парк з замбійської сторони. Кордон відкриваються в 6 ранку. Бажано і переходити його в цей час, щоб побачити схід сонця над Замбезі.
Водоспад з боку Зімбабве також краще відвідувати в другій половині дня, адже після обіду його прикрашає веселка – неодмінний атрибут усіх фото водоспаду Вікторія. Вхід до Національного парку «Вікторія Фоллз» у Зімбабве коштує $30. Водоспад Вікторія збоку Зімбабве вражає значно більше, ніж з боку Замбії. Адже звідси можна побачити його майже по усій довжини – 1,8 кілометра. Щоправда, лише частинами. Під час прогулянки побачимо багато різних ракурсів водоспаду, кожний з яких буде неповторним і по-своєму найкращим. Одним з найбільш дивовижних місць є Devil's Cataract, де з острова Cataract у загальний водний котел стікають декілька дрібних водоспадів, а падаюча вода гуркотить із страшною силою. Посередині водоспадів знаходиться острів Лівінґстона, звідки відкриваються найкращі види на Вікторію.
З території Зімбабве, як і з території Замбії, водоспад можна спостерігати лише частково. Щоб осягнути його масштаби і побачити його у всій красі, треби дивитися на нього з повітря. Послуги з польоту над водоспадом на гелікоптері пропонує багато турфірм в містечку Вікторія Фоллз. Коштує це задоволення $150 з людини. Дорого, але якщо ви вже спромоглися приїхати в таку даль, не пошкодуйте цих грошей. Політ над Вікторією однозначно залишиться у ваших спогадах, як найяскравіший з усіх моментів в Африці.
Після (або до) відвідання водоспаду можна прогулятися містечком Вікторія Фоллз (не забудьте заглянути на залізничну станцію). Якщо пройдетеся декілька сотень метрів до ресторану «Wild Horizons Lookout Cafe», то побачите неймовірно гарний каньйон Замбезі. Бурхлива річка тут робить розворот на 180 градусів серед дивовижних високих скель.
Якщо ви хочете побачити не лише туристичну сторону Зімбабве, але подивитися, як живуть прості зімбабвійці, то вам обов’язково треба відвідати справжню зімбабвійську глибинку. Передмістя Чінотімба чудово підходить для цього. Це приміське поселення злилося з містом Вікторія Фоллз. Сюди дуже просто потрапити, перейшовши залізничні колії за вокзалом і заглибившись спочатку в промислові квартали, а далі – і квартали приватної забудови. Всі місцеві мешканці будуть вітатися з вами і кликати вас до себе на подвір’я і до хати. Не відмовляйте їм, заходьте до них в гості. Ви принесете безмежну радість і собі, і їм.
Ви ж, напевно, хочете побачити місце, де з’єднуються одночасно 4 країни: Замбія, Зімбабве, Ботсвана і Намібія? Якщо так, то для цього треба повернутися в Замбію. На місцевій автостанції в Лівінґстоні треба запитати маршрутку до Казунгули або скористатися таксі всього за 5 дол.з людини. Таксі привезе вас на берег Замбезі до КПП з Ботсваною, з якою Замбія має короткий кордон по річці Замбезі. Якщо стояти обличчям до КПП, то треба повернути наліво, і пройти декілька сотень метрів через велику автостоянку і ринок. За ринком повернути праворуч і вийти на берег Замбезі. Ми з вами стоїмо у Замбії, а на протилежному березі – три інших країни.
Саме поселення Казунгула – це справжня замбійська глибинка. Обов’язково виділіть 2 – 3 години для того, щоб погуляти містечком і побачити справжнє африканське життя. Місцеві бачили рівно стільки ж білих людей, скільки у звичайному українському райцентрі бачили представників чорної раси. Але вони будуть раді вам, а ви – їм. Прогуляйтесь по місцевому ринку, зайдіть пообідати у звичайну їдальню на базарі, зайдіть в сільську школу, щоб поспілкуватися з дітьми і пофотографуватися з ними. Впевнений, що ці моменти будуть одними з найяскравіших за все ваше життя!
Як дістатися: Квитки з Києва до Лівінґстона з пересадками в Катарі (Доха) і Кенії (Найробі) з використанням однієї з найкращих авіакомпаній світу Qatar Airways та Кенійських авіаліній в обидва кінці починається від 900 євро. Обидві країни – візові. Для тих, хто хоче відвідати водоспад Вікторія і подивитися обидві країни існує більш зручний варіант – KAZA Visa – багаторазова віза Замбії і Зімбабве. вона $50, її можна придбати по прильоту в аеропортах обох країн.
Докладна інструкція на моєму сайті: як відвідати водоспад Вікторія і не пропустити найцікавішого
19. Гори (вулкани) Вірунга
Саме мальовниче і фотогенічне місце Африки знаходиться на стику трьох країн - Руанди, Уганди та Конго-Заїра. Гори Вірунга - це ланцюжок з 8 вулканів, які мають стрункі правильні силуети. Два з них - Ньїрагонго і Ньямлагіра - дуже активні і часто вивергаються. Мальовничості місцевості надають гірські озера, на тлі яких гори виглядають ще більш дивовижними. Гори Вірунга - єдине місце на планеті, де можна побачити гірських горил. А в кратері Ньїрагонго постійно знаходиться озеро лави.
Розпочати мандрівку можна в столиці Руанди місті Кігалі. Ви будете вражені ідеальною чистотою на вулицях і стрімкими темпами, якими розвивається країна.
На автостанції в Кігалі сідаємо в автобус і їдемо в місто Гісеньї (нова назва - Рубаву). Це - курортне місто на озері Ківу, одному з Великих Африканських озер. З пагорбів на півострові Рубона добре видно вулкан Ньїрагонго, а також велику частину озера Ківу. Сюди варто прийти у вечірній час, щоб побачити нереально красивий захід сонця над озером.
Кордон з Демократичною республікою Конго знаходиться прямо в місті Гісеньї. За кордоном – конголезьке місто Гома.
Саме на території Конго (Національний парк Вірунга) знаходиться вулкан Ньїрагонго. Тут же можна відносно недорого подивитися в джунглях на гірських горил. Але регіон цей дуже неспокійний: в Конго вже багато років триває громадянська війна, а провінція Північне Ківу зі столицею в Гомі якраз є її епіцентром. Тому коли відбувається загострення ситуації, парк закривається. Так, за 5 днів до мого візиту він закрився, я не побачив горил, вулкан побачив лише зовні, щоправда, прогулявся Гомою.
Замовляти тур на вулкан треба на сайті Національного парку Вірунга. Підйом на вулкан обійдеться в $300 (ще різні додаткові послуги потягнуть на $100. Тур до гірських горил коштує $400 (знижка в сезон дощів - $200). Але добратися до бази, звідки починається похід до горил буде коштувати $90 в один кінець. На сайті ж можна податися на візу ДР Конго ($105).
З Конго можна повернутися в Руанду і з Гісеньї доїхати автобусом до кордону з Угандою (Cianika). З кордону до найближчого міста Кісоро можна доїхати на бода-бода (мототаксі). В Кісоро можна взяти тури у місцевої турфірми по околицях, щоб роздивитися гори Вірунга і озера. Я рекомендую мото-тур на цілий день навколо озера Мутанда і уздовж кордону з Конго від компанії Experience Kigezi. Вартість - $40 з людини. Ви побачити наймальовничіші куточки Африки.
Після цього можна повернутися в Руанду, а можна продовжити шлях далі в Уганду і Кенію.
Як дістатися: Існує багато варіантів перельоту в Кігалі. Найкращий - через Дубай. З Дубая до Кігалі літає дуже класна авіакомпанія Rwandair (з проміжною посадкою в Момбасі). Квиток з України в обидва кінці обійдеться у 700-800 євро. Віза Руанди надається в аеропорту за $30, візу Уганди також можна отримати на кордоні чи в аеропорту за $50. Про візу Конго я писав вище. Ще існує East Africa Visa - єдина мультивіза для Руанди, Уганди і Кенії. Її вартість - $100. Їх можна як замовити онлайн, так і придбати на кордоні чи в аеропорту. Але пам'ятайте, що якщо ви в'їдете в Конго, то ваша віза анулюється, і доведеться купувати нову.
Матеріал про мою подорож Вірунгою
20. Острів Танна
Танна - найцікавіший острів в Океанії. І, напевно, у світі. Він - частина архіпелагу Нові Гибриди в Меланезії( острівна держава Вануату). Це місце, де зберігся первісний спосіб життя людини. Чоловіки тут носять єдиний одяг - нацюцюнник, а жінки - спідниці з висохлої трави. Тут життям людини керує звичай. На острові немає електрики, доріг і громадського транспорту. Але є найдобріші на планеті люди. Тут всі радіють тобі лише тому, що ти є. Коли я запізнився на літак з острова у столицю країни Порт Вілу, то літак розвернули на півшляху, посадили на Танні і забрали мене.
На острові знаходиться дуже активний вулкан Ясур, який більшу частину часу вивергається. Він пускає великі клуби диму, випускає феєрверки з лави. Лава постійно кипить у двох його кратерах. На вулкан можна піднятися у супроводі рейнджерів, підійти до кратера і подивитися на виверження.
В околицях вулкана - красива пустеля з попелу та мальовничий каньйон. Тут - неймовірні пляжі з білим і чорним піском, пальмами, бірюзовою водою та без жодного туриста! Тут - фантастичні джунглі, по яких можна безпечно гуляти: змій і небезпечних тварин тут немає взагалі. Небагаточисельні туристи, які потрапляють сюди, живуть в дерев'яних будиночках на деревах.
Підйом на вулкан Ясур коштує $90. Другий підйом обійдеться в $60, третій - безкоштовно. Поїздка в село Якель до тубільців коштуватиме $70-80 з людини. Село знаходиться на півдні в глибині острова, і основні витрати - це дорога. В усі інші цікаві місця острова я ходив пішки, в цілому - десь 40 км. Витрати на житло і харчування - це копійки у порівнянні з усім іншим. Ніч в будинку на дереві коштувала мені $8 за ніч, харчування - так само як і в Україні.
Як дістатися: на жаль (чи на щастя?) - поки що довго, складно і дорого. Загальний час перельоту з України (час, проведений у повітрі) - 32 години. А по факту - декілька днів і мінімум 3 пересадки. Орієнтуємося на те, щоб летіти через Сінгапур (як туди долетіти, дивіться вище, у відповідному розділі). Квитки з Сінгапура в Нанді (Фіджі) авіакомпанії Fiji Airways обійдуться від 390 євро в обидва кінці. Нанді - це своєрідні ворота Океанії. Всі, хто направляється в Меланезію і Полінезію, спочатку потрапляють сюди. А вже з Нанді розлітаються острівними державами Океанії.
220 євро доведеться викласти за квитки з Нанді (Фіджі) до столиці Вануату Порт-Віла (в обидва укінця). Однак якщо купувати всі квитки разом (Сінгапур-Нанді-Порт Віла-Нанді-Сінгапур) на сайті Fiji Airlnes, то вони надають значні знижки (десь близько 200 євро і більше). Наприклад, купуючи всі квитки в купі (я ще до цього додав переліт з Нанді в Нукуалофу (Тонга) і назад), мені переліт на Тонгу обійшовся безкоштовно.
Переліт з Порт-Віли на острів Танна авіакомпанією Air Vanuatu коштує 194 євро в обидва кінці. Тут можна зекономити, скориставшись послугами Аеро Таксі. Але вони не мають розкладу і прив'язані до групових турів. Переліт в один кінець коштуватиме близько 80 євро. Аеропорт на Танні знаходиться на західному узбережжі, вулкан - на східному. Між ними - близько 60 км бездоріжжя, яке ще не будь-який джип подолає. Отже, переїзд обійдеться в $50 за машину в один кінець. Можна зекономити, розділивши витрати з іншими пасажирами.
Ось такий не простий шлях в найцікавіше місце на планеті…
Сподобався пост? Поділись з друзями!