Віфлеєм (Бет-Лахм) - місце народження Ісуса Христа

Попередня стаття
Рамалла
Наступна стаття
Віфлеєм (Бет-Лахм) за межами Храму Різдва

Віфлеєм - друге за значимістю місто після Єрусалима у християнському світі. Тут згідно біблейської легенди Пресвята Діва Марія народила Ісуса. Місто находиться 8 кілометрах на південь від Єрусалима на території Палестинської автономії і майже повністю оточене ізраїльською "Стіною безпеки". Доїхати до Віфлеєма можна автобусом №231, які відправляється від арабської автостанції напроти Дамаських воріт Єрусалима. Автобус довезе до центра міста, звідки до Храму Різдва треба пройти 2 кілометри через гарне Старе місто. Назад в Єрусалим так просто повернутися не вийде. Доведеться доїхати на таксі (30 шек.) до КПП на півночі міста, перейти кордон та вже на ізраїльському боці сісти на автобус.

В цій розповіді ми познайомимся з однією з головних святих місць для християн - храмом Різдва - найстарішим християнським храмом на Близькому Сході, під яким знаходиться Печера Різдва. Про саме місто Віфлеєм, в якому також є на що подивитися, я розповім наступного разу.

Щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub

На місце народження Христа у Віфлеємі вказував ще задовго до самої події пророк Міхей. Згідно Євангелію, Йосип з Марією пішли з Галилейського міста Назарет до Іудеї, у Давидове місто Віфлеєм. Місто було переповнене юрмами людей, і, оскільки для подружжя не знайшлося місця у заїжджому дворі, їм довелося поселитися у стайні. Марія народила дитину і поклала Сина у ясла. Навколо Віфлеєму пастухи охороняли отари овець. Несподівано перед ними з'явився Божий ангел та промовив до них:
"Не лякайтесь, бо я ось благовіщу вам радість велику, що станеться людям усім. Бо сьогодні в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь. А ось вам ознака: Дитину сповиту ви знайдете, що в яслах лежатиме". І ось раптом з'явилася з Ангелом сила велика небесного війська, що Бога хвалили й казали: Слава Богу на висоті, і на землі мир, у людях добра воля.

Мудреці побачили зірку над містом і прийшли поклонитися майбутньому Царю, принісши дари: золото як Царю, ладан як Богу і смирну як Людині. Однак після того, як цар Ірод наказав убити всіх немовлят чоловічої статі, Святе сімейство покинуло Віфлеєм та перейшло у Єгипет.

Храм Різдва Христового, що збудований над гротом (чи печерою) — місці народження Ісуса Христа, знаходиться в самому центрі Віфлеєма. Храм було збудовано 326 року римським імператором Костянтином Великим, у 529 році, після повстання самаритян, відбудований Юстиніаном І, а у ХІІ столітті відновлений хрестоносцями.

Теперішня будівля базиліки є єдиним християнським храмом у Палестині, що зберігся у своєму первинному вигляді від домусульманського періоду. Храм настільки архаїчний, що більше нагадує фортифікаційну споруду.

Увійти до храму можна лише через маленький низький портал. Входячи до святині через вхідний портал, людина обов'язково схиляє голову над місцем народження Спасителя.

В наві храму на підлозі зберіглася старовинна мозаїка:

До Печери Різдва можна спуститися по сходах часів Юстиніана І, розташованих по обидві сторони від вівтаря базиліки, які складаються із 15 порфірових сходинок. Північні сходи належить католикам, південні православним і вірменам. Зазвичай паломники спускаються південними сходах а піднімаються північними. Ці входи придбали свій нинішній вигляд в XII столітті, коли бронзові двері V-VI століть були укладені хрестоносцями в мармурові портали а люнети над дверима прикрашені кам'яним різьбленням.

У центрі печери знаходиться вівтар Різдва, під яким знаходиться срібна зірка з 14 променями та написом латинською мовою: "Hic de virgine Maria Iesus Christus Natus est 1717"- «Тут Ісус Христос народився від Діви Марії 1717». Срібна зірка з позолотою є точною копією зірки викраденої у 1847 році і яка була виготовлена та встановлена у 1847 році за наказом султана Абдул-Меджида I і на його кошти.

Поруч з вівтарем Різдва, зліва від входу знаходиться вівтар Ясел Христа. У цьому вівтарі, праворуч від входу, розташоване місце Ясел, де був покладений Христос після народження:

З півночі до базиліки Різдва примикає церква Святої Катерини - головна римо-католицька споруда Віфлеєма, що належить ордену францисканців і була зведена в 1881 році архітектором Гіємо на руїнах колишніх християнських монастирів - заснованого ще у IV ст. жіночого монастиря Св.Катерини та пізніших будівель часів хрестоносців.

Згодом у 1947-1953 роках, відомий зодчий Антоніо Барлуцці відреставрував середньовічні фрагменти внутрішнього дворику монастиря.

В декілька сотень метрах на схід від базиліки Різдва знаходиться Печера Молочного гроту. Спорудження каплиці над печерою Молочного Грота, зв'язують з відданням, що в цій печері Святе Сімейство ховалося від переслідування Царя Ірода, який побоюючись за свій трон, повелів знищити усіх немовлят Віфлеєму.

Діва Марія по дорозі в Єгипет зупинилася в Печері, для того, щоб погодувати немовля Ісуса. Декілька крапель молока Діви Марії бризнули на стіни печери і забарвили стіни у білий колір.

Відвідувачі упевнені, що якщо узяти трохи білого порошку із стін, доторкнутися до стіни і звернутися з молитвою до Божої Матері, те Діва Марія почує їх благання. У церкві Молочного гроті є ікона Богородиці, що годує молоком, до якої звертаються для позбавлення від безпліддя або нестачі молока:

Продовження:

Віфлеєм (Бет-Лахм) за межами Храму Різдва

Попередня стаття
Рамалла
Наступна стаття
Віфлеєм (Бет-Лахм) за межами Храму Різдва