Ісфахан: огляд

Попередня стаття
Гора Софе

Ісфахан вважається найцікавішим і найбільш туристичним містом Ірану, тут розташована велика кількість яскравих пам'яток персидської архітектури, багатьом з яких - декілька століть. Серед найвідоміших пам'яток - мечеті Імама і шейха Лютфулли на площі Імама - однієї з найбільших у світі, П'ятнична (Велика) мечеть, ісфаханський базарпалац Чехель Сотун з традиційним персидським садом, декілька мостів - справжніх витворів мистецтва епохи Сефевідів, Вірменський квартал, національний парк Софе. Населення Ісфахану - близько 1,6 млн. мешканців, вулиці забиті транспортом, припаркуватися в центрі дуже важко. Ісфахан - єдине місто в Ірані, де працюють соціальні мережі.

Серцем Ісфахану є площа Імама - друга за величиною площа в світі після пекінської Тянь Ань Мень. Площа Імама витягнута на 560 метрів з півночі на південь, та має ширину 165 метрів із заходу на схід. Теперішній вигляд площі сформувався між 1598—1629 роками, коли Ісфахан став столицею Імперії Сефевідів.

Південний бік площі Імама займає мечеть Імама - найвища споруда Ісфахана, будівництво якої почато у 1611 році і закінчено у 1641-му.

Внутрішні стіни мечеті оформлені унікальними малюнками, мозаїкою, орнаментом і в'яззю.

Склепіння з орнаментом "зоряного неба":

Про мечеть Імама - окрема сторінка на сайті.

На східному боці площі Імама стоїть мечеть шейха Лютфулли - видатний пам'ятник персидської архітектури епохи Сефевідів, яка будувалася впродовж 17 років (1602-1619 років) за особистою вказівкою Аббаса I і була його приватною мечеттю.

Мечеть шейха Лютфулли так само щедро прикрашена орнаментами і мозаїкою:

Про мечеть шейха Лютфулли - окрема сторінка на сайті.

Північну сторону площі Імама прикрашає арка-вхід на великий ісфаханський базар:

Один з входів на базар:

Старші Брати завжди спостерігатимуть за вами і вашої поведінкою в Ірані :)

Пройшовши декілька кілометрів лабіринтів ісфаханського базару, вийдемо до мечеті Джамі, або П'ятничної мечеті - найстарішої мечеті Ісфахану, закладеної ще у 771 році. Мечеть побудована в архітектурному стилі "чотирьох айванів", тобто має чотири брами, які знаходяться одна навпроти одної.

Айвани П'ятничної мечеті:

Склепіння айванів:

Площа перед П'ятничною мечеттю:

По дорозі до П'ятнічної мечеті можна побачити мінарет Алі - найстаріший мінарет Ісфахану, збудований у ХІ столітті. Висота споруди складає 50 метрів:

Мечеть Алі:

Навколо П'ятничної мечеті та мінарету Алі розташовані історичні квартали старого Ісфахану:

В центрі Ісфахану неподалік від площі Імама в центрі тінистого саду розташований палац Чехель Сотун ("палац сорока колон"). Палац був побудований Аббасом II в 1647 році як резиденція для відпочинку. Елегантний головний фасад палацу являє собою галерею, дах якої спирається на 20 тонких восьмикутних колон (3 ряди по 6 колон і ще дві колони, що підтримують склепіння). Ці колони заввишки 13 метрів вирізані з цільних кедрових стовбурів.

В центральній частині палацу Чехель Сотун розташована Зала прийомів Аббаса II. Стіни і стелю зали щедро прикрашені ліпниною і розписані орнаментом у синіх, червоних, смарагдово-зелених і золотих тонах. Зали палацу прикрашені фресками із зображенням подій з історії династії Сефевідів. У них простежується європейський та індійський вплив. Прикрасою палацу є також керамічні панно на теми історичних подій.

Одна з дверей у палаці:

Про палац Чехель Сотун - окрема сторінка на сайті.

Через Ісфахан протікає річка Заяндеруд, яка вважалася найбільш повноводною рікою Ірану. На жаль, на початку 2010-х років в результаті кількох років сезонних засух у нижній течії річка майже повністю висохла. У 1602 році через річку за наказом шаха Аббаса I Великого був побудований міст Сі-о-Се Поль (або міст Аллаверді-Хана). Міст вважається однією з найвидатніших архітектурних пам'яток епохи Сефевідів, він є двоповерховим віадуком, спорудженим з цегли на кам'яних палях. Довжина мосту — 290,4 м, ширина — 13,5 м. Міст має 33 арки (перс. Сі-о-Се = 33), його накривають два ряди аркад.

Ще цікавішим є міст Хаджу, збудований в декількох кілометрах від мосту Сі-о-Се Поль у 1650 році за наказом шаха Аббаса ІІ. З точки зору архітектурної витонченості і обробки моста кахлями він не має собі рівних і виконує три функції - спосіб переходу через річку, греблі і місце відпочинку. Міст складається з двох ярусів, в центрі є павільйон для відпочинку правителя.

В південно-західній частині Ісфахану є Вірменський квартал, який називається Нова Джульфа. Квартал заснований вірменами з старої Джульфи, переселеними в Іран шахом Аббасом в 1604 році. Сьогодні це центр самої великої та древньої вірменської діаспори в Ірані.

Центр Вірменського кварталу - площа Джульфа:

Головною визначною пам'яткою Нової Джульфи є Собор Святого Христа Всеспасителя, який почали будувати в 1606 році, і закінчили приблизно в 1664 році . Він також відомий, як собор Ванк - головний храм вірменської церкви в Ірані.

Як і всі християнські храми в Ірані, собор Ванк відгороджена високою цегляною стіною. Над ходом у двір стоїть годинникова вежа, яка нагадує мінарет. Над дверима, викладена плиткова мозаїка.

Інші церкви Вірменського кварталу:

Вулички Вірменського кварталу:

На південь від Ісфахану на території національного парку знаходиться гора Софе. Туди можна піднятися на фунікулері. З гори відкривається неповторний вид на Ісфахан та довколишні гори:

Сюди краще приїхати ввечері, щоб спостерігати за заходом сонця.

Нічний Ісфахан з гори Софе:
 

Про гору Софе - окрема стаття на сайті.

 

Попередня стаття
Гора Софе