Вулкан Ньїрагонго в горах Вірунга на сході Демократичної республіки Конго (Заїр) - без перебільшення одне з найцікавіших місць в Африці. В його кратері знаходиться найбільше в світі постійно діюче озеро лави. Основною метою нашої експедиції в Африку був треккінг на Ньїрагонго і переночувати біля його кратера з киплячою лавою. Але всього за 5 днів до нашого відльоту Національний парк Вірунга, де розташований вулкан, закрився у зв'язку з загостренням ситуації на сході Конго. Отже, підйом на вулкан так і залишився нереалізованою мрією, про яку я в жодному разі не збираюся забувати. Але попри всі невдачі, в Конго ми все ж таки потрапили і Ньїрагонго побачили!
Вулкан Ньїрагонго знаходиться в 20 кілометрах на північ від озера Ківу, яке ділять між собою Конго-Заїр і Руанда. Він є найпівденнішим з ланцюжка вулканів гірської системи Вірунга і один з двох активних вулканів Вірунги (ще один, Ньямлагіра, розташований в 10 км на північний захід від Ньїрагонго). Вулкан височіє над містом Гома (провінція Північне Ківу, Конго).
Вулкан має висоту 3470 метрів. Він є одним з самих активних вулканів світу. На нього та сусідній вулкан Ньямлагіра припадає 40 % всіх спостережуваних вивержень в Африці. З 1882 року було зареєстровано 34 виверження, при цьому вулканічна активність часто безперервно триває протягом багатьох років. Одне з найбільш сильних вивержень Ньїрагонго відбулося в 1977 році, тоді від вогненних потоків загинуло кілька сотень людей. Останнє сильне виверження було у 2002 році, коли майже мільйонне місто Гома було наполовину залите лавою і зруйновано.
Головний кратер вулкана має 250 метрів у глибину і 2 км в ширину; в ньому іноді утворюється лавове озеро. Лава Ньїрагонго надзвичайно рідка і текуча. Це наслідок особливого хімічного складу - вона містить дуже мало діоксиду кремнію. Тому потоки лави, які течуть по схилу вулкана, можуть досягати швидкості 100 км/год.
фото - з Вікіпедії
Ньїрагонго знаходиться поруч з озером Ківу. Воно відрізняється від інших озер наявністю шарів вуглекислого газу і 55 мільярдів кубічних метрів метану на дні. Це дуже небезпечно, оскільки найменший землетрус або вулканічна активність можуть призвести до його вибуху. Наприклад, якщо лава Ньїрагонго досягне озера (а в 2002 році вона не дійшла до Ківу лише декілька десятків метрів), то два мільйони людей з довколишніх територій можуть загинути від вибуху метану або від задухи вуглекислим газом.
Регіон навколо вулкану взагалі дуже небезпечний. Вже понад 2 десятиліття на території провінції Північне Ківу в Демократичній республіці Конго йде громадянська війна, жертвами якої вже стали близько 5 млн. людей. Це - найбільший конфлікт за чисельністю жертв після завершення Другої світової війни. Національний парк Вірунга, де розташований вулкан, періодично закривається у разі загострення ситуації навколо. Закритий він і зараз. Відносну стабільність у місті Гома, який розташований у підніжжя вулкану, підтримують чисельні миротворці, у тому числі і українські.
Вдень вулкан побачити досить складно. Навіть з міста Гома, який розташований прямо під ним, вдень його практично ніколи не видно. Найкращий час для спостерігання за Ньїрагонго - це вечір чи ранок під час сходу та заходу сонця.
Найкращий вид на вулкан (і одночасно, на озеро Ківу) відкривається з півострова Рубона, що приблизно в 5 кілометрах на південний схід від міста Гісеньї.
Сподобався пост? Поділись з друзями!