Баку вразив з перших секунд. Він показався мені найдосконалішою столицею з усіх, які я бачив. Ретельно відреставровано не лише Старе місто, по всьому Баку мені не вдалося знайти жодної обшарпаної будівлі. Середньовічне і сучасне тут дуже гармонійно поєднуються. Вилизане ідеально чисте середмістя з блискучою бруківкою просто закохає і себе, на хайтекові новобудови не лише не викликають відрази,як в більшості столиць, а навпаки доповнюють велич азербайджанської столиці.
Ще в аеропорту ім. Гейдара Алієва розумієш, що Азербайджан - набагато заможніша країна, ніж Грузія:
Новітній символ міста - Flame Towers (Башти вогню) - три висотних будівлі, які нагадують язики полум'я. Особливо красиво це все виглядає вночі, коли башти по черзі перетворюються на азербайджанський прапор, потім - на язики полум'я, а після цього підсвічуються різними кольорами.
Башти Вогню вдень:
З пагорба, на якому розташовані Башти Вогню, відкривається найкраща панорама Баку:
Азербайджанський прапор на березі бухти Каспійського моря. Місцеві стверджують, що це - найбільший прапор у світі:
Стадіон:
Вночі тут особливо красиво:
Віддалені східні квартали Баку:
На пагорбі біля Башт Вогню мечеть Шахідів, побудована у 90-х роках минулого століття за сприяння турецької влади:
Напроти розташована будівля парламенту:
Квартал Баку зразка початку ХХ століття між пагорбом і Старим містом:
Ічері Шехер (Старе місто) в Баку - зразковий приклад історичного середмістя, який з 2000 року перебуває під захистою ЮНЕСКО. На вулицях Старого міста - ідеальна чистота, бруківка тут аж блищіть, а будинки та усі пам'ятки ідеально відреставровані.
Частина визначних пам'яток Старого міста пов'язана з радянською кінострічкою "Брильянтова рука". Ось тут знімалася сцена "Цигель-цигель! Ай-лю-лю! Руссо турісто, обліко моралє!":
А біля цих дверей аптеки герой Нікуліна спіткнувся і закричав "Чорт поб'єрі!":
Мечеть Мухаммеда (або Синик-кала) - одна з найстаріших мечетей Азербайджану, побудована у XI столітті.
Хидир-мечеть, 1301 рік:
Молла Ахмед-мечеть, поч. XIV ст.:
Лазня (хамам) Гаджи Гаїба (XV ст.):
Лазня (хамам) Микаїла (XVІІІ ст.):
Портали старовинних житлових будинків:
Фонтан у дворі житлового будинку:
Щось незрозуміле, але вражає:
Бакинська кішка:
Центральна місто в ансамблі Старого Баку займає палац Ширваншахів - правителів Ширвану, зведений у XV столітті за ширваншаха Халіл-Аллаха. Будівництво палацу було пов'язано із перенесенням столиці держави Ширваншахів із Шемахи до Баку. Палац утворює комплекс, куди також входять диванхане, усипальниця ширваншахів, палацова мечеть 1441 року з мінаретом, лазня та мавзолей придворного вченого Сейїда Яхьї Бакуві.
Двоповерхова будівля палацу є найстарішою будівлею комплексу. Вона дуже скромна і майже позбавлена будь-якого декору:
Всередині також дуже скромно:
Із-за відсутності освітлення і заборони спалаху сфотографувати щось в середині практично неможливо:
Східний портал палацу Ширваншахов був побудований пізніше за усі пам'ятки комплексу. Він був споруджений по велінню намісника Баку Раджаба баба Бакуві у 1585 році.
Диванхана є самим класичним твором комплексу палацу Ширваншахів, де проводилися офіційні прийоми, збори державної ради. Ці збори проводилися в прикрашеному килимами восьмикутному залі у вигляді ротонди при безпосередній участі шаху і його наближених.
У західному фасаді порталу між унікальними килимоподібними орнаментами можна побачити зображення вінця - символу державності, що у черговий раз підтверджує те, що цей зал був місцем проведення робіт державної ради. Пам'ятка побудована в XV столітті Ширваншахом Халіллулахом.
Шикарний портал Диванкали:
Двір Диванкали:
Шахська (палацова) мечеть розташована у нижньому дворі комплексу. У мечеті є два зали для богослужіння, великою з яких призначався для шаху і його наближених, а малий - для придворних жінок. Мечеть була побудована за наказом Ширваншаха Халілуллаха у 1441 р.
Мавзолей Ширваншахів був побудований у 1435 р. архітектором Махаммедом Алі за дорученням Ширваншаха Халілуллаха. Ця світла усипальниця була зведена для матері Ширваншаха Бикя ханим і його шестирічного сина Фарруха Яміні. Надалі тут були поховані сам Ширваншах Халілуллах, його дружина Ханіка Султан, сини Махаммед Ібрагім, Амір Бахрам, Шейх Салех.
Ічері Шехер (Старе місто) оточене кріпосними стінами, висота яких досягає 8-10 метрів, а ширини - 3,5 метра.
Міська стіна має оборонні башти та в'їзні брами.
Башта-донжон, XV ст.:
Найвідомішій елемент укріплень Старого Баку - Дівоча вежа (Qız Qalası). Вежа стоїть на скелі, частково облицьованій чисто тесаним каменем і захищеній фортечною стіною з системою великих напівкруглих виступів, що піднімаються від підніжжя майже до самої вершини.
Вежа була побудована в XII столітті на місці давнішої будівлі, що відноситься до доісламської ери. Деякі дослідники припускають, що вежа була молитовнею вогнепоклонників, і у зв'язку з ці відносять її до VIII - VII століттям до н. е. Стверджують, що вежа грала роль оборонної фортеці, і входила в загальний оборонний комплекс Ширваншахів. До 1907 року Дівоча вежа функціонувала як маяк.
Дівоча вежа вночі:
На вершині Дівочої вежі розташований оглядовий майданчик, на який можна піднятися за 8 манат. З неї відкриваються гарні види міста:
Башти вогню:
Старе місто:
Старе місто та сучасні житлові квартали:
Новобудови:
Оглядовий майданчик на Дівочій вежі розташований за склом. Завдяки склу створюються цікаві фотоефекти:
Бакинський бульвар на березі Каспійського моря - улюблене місто прогулянок бакинців та гостей міста:
На південній околиці Баку на березі Каспію розташована шиїтська мечеть Бібі-Ейбат. Існуюча нині споруда зведена в 1998-1999 роках на місці однойменної мечеті, побудованої в другій половині XIII століття ширваншахом Абу-л-Фатх Фаррухзадом, що згодом неодноразово добудовувалася (останній раз в 1911 році) і була повністю зруйнована в 1936 році.
Бібі-Ейбатський комплекс, в який, окрім мечеті, входять усипальниці і поховання знатних людей, є одним зі значних пам'ятників ісламської архітектури Азербайджану. Мечеть, що за старих часів називалася "мечеттю Фатіми", привертала увагу дослідників.
Нафтова вишка - один з символів Азербайджану:
Вид на Баку від мечеті Бібі-Ейбат:
По дорозі до аеропорту ім. Гейдара Алієва можна побачити декілька нових хмарочочів, які дуже милують око:
Культурний центр ім.Гейдара Алієва:
По дорозі до аеропорту завітали в Атешгях - храм вогнепоклонників, в різний час шанований зороастрійцями, індуїстами та сикхами. Храм виник в XVII - XVIII століттях на місці "вічних" незгасних вогнів - виходів природного газу, що горять, завдяки чому храм і носить назву "Атешгях" ("Будинок вогню", "Місце вогню").
Сподобався пост? Поділись з друзями!