Як побачити диких тварин або Що таке сафарі?

Попередня стаття
Лайтовий варіант Африки: водоспад Вікторія та африканські сафарі
Наступна стаття
Що подивитися в Курдистані та Месопотамії? ТОП-10

Багато хто і досі вважає, що сафарі – це полювання на диких тварин. І дійсно, це слово походить від суахільського afari (подорож) і з самого початку означало мисливські вилазки країнами Східної Африки.

Але сьогоднішній матеріал, навпаки, про любов до диких тварин. Відразу ж скажу, що я категоричний противник полювання на тварин, і вважаю, що будь-яка людина, яка знущається нам братами меншими и вбиває їх, має нести найжорстокіше покарання. Сьогодні в Африці тварин вбивають хіба що браконьєри у таких неблагонадійних країнах, як Конго. А в усьому світі «сафарі» тепер означає мирне фото-полювання за дикими тваринами у національних парках.

Леви у Південній Африці

 

Чому потрібно їздити на сафарі?

По-перше, спостерігання та спілкування з тваринами робить людину добрішою, кращою, викликає позитивні емоції та надихає.

По-друге, сафарі – це спосіб підтримки диких тварин, які, по суті, і залишилися лише в національних парках.

Африканський страус

Африканський страус 

 

Де і як можна побувати на сафарі?

Сафарі в першу чергу асоціюється з Африкою. Дійсно, саме на чорному континенті найбільше великих національних парків, в яких можна спостерігати за дикими тваринами. Тих, хто боїться Африки і має переконання, що це – суцільна бідність, треш, малярія і жовта лихоманка, хочу запевнити, що це якраз не про ці країни. Найкращі парки, де проводяться сафарі, знаходяться переважно у країнах Східної та Південної Африки, в яких розвинений туризм і можна себе відчувати у безпеці. Ці країни, це – Кенія, Танзанія, Уганда, ПАР, Намібія, Ботсвана, Замбія і Зімбабве. В усі ці країни (крім ПАР та Ботсвани) віза українцям надається по-прильоту.

Потрапити туди недешево, вартість перельоту туди-назад становить від 600 до 1000$ в залежності від країни. Але оскільки інтерес до Африки в останні роки зростає, а туризм виходить на новий рівень, ціни на квитки з Європи у найтуристичніші ПАР і Кенію щороку знижуються. Вірю, що в найближчі роки в Африку може буде літати лоукостами. Наприклад, в Кенії лоукост-авіакомпанії вже стали нормою на внутрішніх та регіональних рейсах.

Тури в розвинуті країни Африки зараз масово пропонують туроператори. Але подорож буде набагато кориснішою, якщо її зробити самостійно (якщо ви вже маєте досвід подорожей країнами третього світу) або у складі авторських турів, які щодня набувають популярності.

Сафарі, як правило, відбуваються на джипах-позашляховиках, які надаються туристичними компаніями-організаторами сафарі. В ПАР і Намібії можна досліджувати парки з тваринами на власному авто. Виходити з машини категорично заборонено! Дикі тварини небезпечні, навіть якщо вони і здаються вам милими. Одного разу ми з моїм другом трохи не попрощалися з життям, коли вирішили прогулятися пішки уздовж Замбезі у Зімбабве. Нас запросто могли б розтоптати слони, яких ми двічі зустріли по дорозі.

Слони у містечку Вікторія Фоллз (Зімбабве)

Слони у містечку Вікторія Фоллз (Зімбабве)

 

Що треба знати про сафарі

Вибір національного парку

Різні національні парки мають різну топографію та погодні умови. Це сильно впливає на пересування тварин у різні пори року. Якщо ви хочете орієнтуватися на певні види тварин, то треба обирати конкретний парк. На сайті https://www.safaribookings.com розписано, які види тварин можна побачити в конкретному національному парку. Більше того, вказано ймовірність зустрічі з тою чи іншою твариною. Так, наприклад в національному парку Хванге гарантовано побачите багато слонів і з великою ймовірністю зустрінете жирафа, бегемота, буйвола, зебру, антилопу, лева та гієну. Значно менша ймовірність побачити гепарда, носорога та леопарда.

Розташування та логістика потрапляння в парк можуть сильно вплинути на ціни, тому це також слід враховувати. Деякі парки, такі як Масаї Мара в Кеніі чи Серенгеті в Танзанії переповнені туристами. Якщо ви дивитесь на сафарі поблизу району водоспаду Вікторія, обирайте парки дикої природи, найближчі до водоспаду: Замбезі, Хванге, Чобе, Мосі о-Тунья.

Буйволи в африканській саванні

Буйволи в африканській саванні

 

Найпопулярніші парки:

ПАР:

- парк Крюгера.

Кенія:

- Найробі (найдешевший варіант, прямо біля столиці);

- Амбоселі (у підніжжя Кіліманджаро);

- Масаї Мара (вважається найкращим парком Африки);

- Найваша.

Танзанія:

- Серенгеті;

- НгороНгоро;

Уганда:

- Мерчізон Фоллз (крім тварин можна побачити чудовий водоспад на Нилі);

- парк королеви Єлізавети

- непрохідні ліси Бвінді, де можна побачити гірських горил).

Намібія:

- Етоша.

Ботсвана:

- Чобе;

- дельта Окаванго.

Зімбабве:

- Замбезі (парк навколо водоспаду Вікторія);

- Хванге.

Слони в національному парку Хванге (Зімбабве)

Слони в національному парку Хванге (Зімбабве)

 

Приватна концесія або національний парк?

Приватні концесії – це земельні ділянки, які або повністю належать приватній компанії, або передаються їм в оренду державою. Приватні концесії можуть бути в національному парку, безпосередньо на його межі, або на будь-якій землі, відведеній для охорони дикої природи. Концесії сильно відрізняються за розміром, і це слід враховувати, приймаючи рішення. Місце концесій має велике значення: якщо вона знаходиться у вдалому місці, то побачити там тварин набагато ймовірніше, ніж у державних національних парках.

Національні парки, як правило, є величезними шматками землі, які були відведені урядом для збереження дикої природи. Вони відкриті для публіки і часто досить переповнені туристами, але можуть також запропонувати найкращі можливості для спостереження за дикою природою.

Велика різниця між ними полягає в тому, що приватні концесії не відкриті для населення, як національні парки, тому туристів там набагато менше. У більшості приватних концесій дозволено сафарі своїм власним (або орендованим) позашляховиком, тому є можливість ближче під’їхати до тварин. Крім того, досвід нічних сафарі можна отримати лише у приватних концесіях, у той час як у національних парках вони є неможливими.

Білий носоріг в Уганді

Білий носоріг в Уганді

 

Найкращий час для сафарі

Кращий час для спостереження за дикою фауною - сезон посухи, з початку червня по кінець жовтня. У цей час тварини стікаються до водойм, і їх можна побачити з більшою ймовірністю, ніж в сезон дощів. Тоді повно води, і тварини розбрідаються по всій території парку, та й за густим листям їх не видно. До речі, майте за увазі, що ніхто вам не гарантує, що ви побачите тих чи інших тварин. Це є велика лотерея. Деякі мої друзі вважають сафарі «розводняком», мені, ж, як правило, щастить з побаченням тварин.

Ціни різко зміняться між високим і низьким сезоном, тому хороші цінові пропозиції повинні бути не в сезон. Але важливо розуміти, що шанс зустріти тварин буде меншим.

Бегемоти в Замбезі

Бегемоти в Замбезі

 

Скільки це коштує?

Найдешевше сафарі коштує від 100-150$. Як правило, такі сафарі тривають півдня. Справжнє ж 2-3-денне сафарі із ночівлею у наметовому таборі або лоджі на території національного парку обійдеться щонайменше у півтисячі доларів і більше.

Найвигідніше бронювати сафарі-тур безпосередньо, минаючи посередників. Кращі міста для цього – Кейптаун (ПАР), Віндхук (Намібія), Найробі (Кенія), Аруша (Танзанія), Лівінгстон (Замбія) і Вікторія-Фоллс (Зімбабве).

Можна забронювати сафарі онлайн перед поїздкою, але в цьому випадку вибирати оператора потрібно ретельно, уважно читаючи відгуки. Бюджетні компанії часто «халтурять», тому не полінуйтеся провести хоча б невелику інтернет-розслідування.

Сайт, на якому гарантовано присутні порядні оператори, це https://www.safaribookings.com. Там є націнки, сафарі можуть коштувати дорожче, але це є вашою гарантією, що вас не кинуть.

Гієна в Уганді

Гієна в Уганді

Знати ваш приблизний бюджет є дуже важливим для роботи вашого туроператора. Це швидше дозволяє їм обирати підходящі варіанти відповідно до вашого бюджету. Жоден оператор майже не може скласти маршрут, не дізнавшись про бюджет, оскільки варіантів є безліч від бюджетного до лакшері.

Вони можуть запропонувати вам дешевший варіант з привабливою ціною, але це може не відповідати вашим потребам та очікуванням. Або навпаки, запропонує дорогий варіант, який набагато перевищує ваші можливості, і ви його негайно відкинете. Якщо ви не знаєте, з чого почати, пошукайте різні варіанти на сайті https://www.safaribookings.com, щоб отримати уявлення про цінові діапазони.

Жираф і антилопи в національному парку Найробі (Кенія)

Жираф і антилопи в національному парку Найробі (Кенія)

 

Тривалість сафарі

Як я вже писав, сафарі можуть тривати півдня-день (якщо у вас обмежені кошти і час), а можуть – декілька днів. Скільки саме днів – це залежить від вашого бюджету, оскільки кожна ніч є достатньо дорогою. Однієї ночі, звичайно, недостатньо, дві - нормально, але три – найкращий варіант. Чим довше ви проводите в одному місці, тим краще ви пізнаєте свого гіда, місцевість та тварин. У цьому разі краще змінювати дислокацію з табору в табір і побачити різноманітні місця.

Нильський крокодил в Уганді

Нильський крокодил в Уганді

 

Де ночувати під час сафарі

Типовий табір для сафарі має від 10 до 20 ліжок. Це такий інтимний і персоналізований варіант сафарі. Однак в деяких місцях є також готелі всередині або безпосередньо біля національного парку, де можуть розміститися до 300 осіб. Табори стають все більш популярними і, як правило, вони трохи дешевші. Як правило, варіант розміщення більше залежить від компанії, яка організовує сафарі.

Захід сонця в саванні (Кенія)

Захід сонця в саванні (Кенія)

 

Гіди

Якість, досвід та знання гідів на будь-якому сафарі – це чи не найважливіший фактор. Хороші гіди можуть перетворити ваші враження від звичайних до неймовірних. Вибирайте компанії, де ви знаєте, що гіди професійні (ще раз нагадаю про сайт, про який я писав вище). Якщо ви самостійно вибираєте компанію, то переконайтеся, що в них є ліцензовані гіди.

Акредитація гідів варіюється в залежності від країни. Щоб стати професійним гідом у Зімбабве, потрібно пройти інтенсивну підготовку, яка потребує декількох років. І якщо вони, нарешті, отримають кваліфікацію, то їм дозволяється проводити сафарі. Це причина, по якій зімбабвійські гіди досі вважаються одними з найкращих в Африці. І це робить Зімбабве чудовим вибором для африканського сафарі.

Завдяки гіду-водію ми побачили, як лев зловив буйвола

Завдяки гіду-водію ми побачили, як лев зловив буйвола

 

Бронювання заздалегідь

Африканські сафарі зараз дуже популярні, і хороші табори часто заброньовані за рік наперед, особливо в розпал сезону з липня по жовтень. Це означає, що якщо ви відкладете планування, вам залишається обмежений вибір, і в кінцевому підсумку доведеться перетасовувати маршрут так, щоб обирати те, що лишилося. Це також може коштувати більше грошей, оскільки ви вибираєте більш дорогий табір тільки тому, що в ньому є місце. Ідеально робити попереднє бронювання та планування на рік, а в низький сезон – не менше 6 місяців.

Буйвол в національному парку Найробі

Буйвол в національному парку Найробі

 

Інші варіанти побачити диких тварин

Трекінг до гірських горил

Специфічним і, напевно, найцікавішим варіантом, є трекінг до гірських горил. Зустріч з ними та їхніми дитинчатками, напевно, назавжди залишиться в памяті.  Вони залишилися лише в одному місці на планеті – в горах Вірунга, що на кордоні Конго, Руанди і Уганди. Це задоволення дуже дороге. В Уганді це коштує від 800$, в Руанді – більше 1000$. Найдешевше побачити гірських горил можна у Демократичній республіці Конго (національний парк Вірунга). Перміт на горил там коштує 400$ + трансфер джипом від найближчого міста – понад 200$. У червні 2018 року я придбав перміт на відвідання гірських горил у Конго, але у зв’язку із загостренням ситуації парк закрили і мені повернули гроші.

Гірська горила у парку Вірунга

Гірська горила у парку Вірунга

 

Заповідники дикої природи

Для тих, кому сафарі поки що є не по кишені, є не гірші варіанти зустрітися з дикими тваринами віч на віч. Йдеться про заповідники дикої природи – щось середнє між національним парком і зоопарком. В таких місцям у вас буде можливість  не лише побачити тварин, а й доторкнутися і погратися з ними. Одним з таких місць є The Uganda Wildlife Conservation Education Centre (Угандійський центр вивчення дикої природи), який розташований поруч із міжнародним аеропортом Ентеббе в Уганді. На площі в декілька квадратних кілометрах в умовах, наближених до природних, живуть дикі тварини, колись врятовані з небезпечних умов. Деякі з них були поранені браконьєрами, деякі залишилися без батьків. Як тільки тварини підростають або одужують, їх повертають назад в дику природу.

З жирафом в Уганді

З жирафом в Уганді

Вхід в заповідник на цілий день коштує всього 15 доларів (для Африки це, рахуйте, безкоштовно). Ви гарантовано побачите Велику африканську п'ятірку (левів, буйволів, слонів, леопардів, носорогів), а також зебр, антилоп, гепарда, бородавників, гієн, шакалів, жирафів, крокодилів, шимпанзе, сервала та екзотичних африканських птахів - угандійського вінценосного журавля і диво-птаха китоголова. Всю інформацію про заповідник ви знайдете на його сторінці в інтернеті: http://uwec.ug

Крім простого гуляння по парку, Центр пропонує купу цікавих атракцій. Наприклад, замість звичайного квитка на 15 доларів ви можете придбати екскурсію "Behind the scienes", на який ви за 70 доларів (для дітей - 35 доларів) зможете погратися з гепардом, зайти в клітку з левами, погодувати жирафа, провести час зі слонетянком, познайомитися і поспілкуватися з розумним птахом китоголовом, потрогати за ріг та погодувати білих носорогів. Це - в рази цікавіше, ніж національні парки, і в рази дешевше. Крім того, ваші гроші підуть не гідам і водіям джипів, а на спасіння тварин.

З гепардом у заповіднику дикої природи в Уганді

З гепардом у заповіднику дикої природи в Уганді

 

Сафарі в Україні. Чи це можливо?

Не повірите, але можливо! Це можна зробити у заповіднику Асканія-Нова на Херсонщині у незайманому українському степу і коштуює у десятки разів менше, ніж в Африці. Сафарі проводяться з 1 квітня по 10 листопада групами по 10 людей на позашляховику з відкритим кузовом. Вартість – 120 гривень з людини, або 1200 грн. з машини. Можна брати машину не на 10, а не меншу кількість людей, тоді доведеться заплатити більшу суму за одну людину. Тривалість екскурсії – 2 години.

Антилопа Канна (сафарі в Асканія-Нова)

Антилопа Канна (сафарі в Асканія-Нова)

На відміну від сафарі в африканській саванні, де побачення з дикими тваринами вам ніхто не гарантує, у степах Таврії ви гарантовано побачите декілька видів тварин, серед яких зебри, антилопи двох видів, бізони, буйволи, сайгаки, коні Пржевальського. В Асканії вас підвезуть до тварин на відстань до декількох десятків метрів (або навіть до декількох метрів)! А деякі з них (коні Пржевальського та антилопи) взагалі будуть підходити до вас і просити, щоб ви їх годували чи гладили.

Сафарі в Асканія-Нова

Сафарі в Асканія-Нова

Докладно про сафарі у Асканія-Нова я нещодавно писав у своїй гайд-статті Африка на півдні України.

 

Який найкращий і найдоступніший варіант побувати на сафарі і відчути Африку?

Це – поїхати зі мною в тижневу подорож Африкою наприкінці травня 2020 року. Ми побуваємо за 3 сафарі, насолодимося найкрасивішим у світі водоспадом Вікторія і зануримося у повсякдене африканське життя.

Авторська подорож в Африку

Подробиці – тут: Тиждень перезавантаження в обіймах дикої африканської природи

Попередня стаття
Лайтовий варіант Африки: водоспад Вікторія та африканські сафарі
Наступна стаття
Що подивитися в Курдистані та Месопотамії? ТОП-10