До української Амазонії (подорож Одещиною)

Попередня стаття
Ужгородський замок
Наступна стаття
Розклад авторських подорожей Andy Travel Club на травень-липень 2024 р.:

Влітку 2020 року в самий розпал пандемії зробили з родиною, мабуть, одну з найцікавіших подорожей Україною. Разом з 2-місячною дитиною ми 8 днів каталися Бессарабією і оглядали не менш цікаві регіони по дорозі. Під час цієї подорожі в нас було сафарі з дикими тваринами, birdwatching (спостереження за птахами), плавання дельтою Дунаю, знайомство з бессарабською кухнею, море, лимани, фортеці, дивовижні парки та круїзи.

Маршрут: Умань - Одеський Біопарк - Вилкове - дельта Дунаю - Лебедівка - Тузлівські лимани - Аккерман - Одеса

Перша зупинка - Умань. Там я був раніше, але знамениту "Софіївку" ще не бачив. Цього разу вирішили виплавити помилку і ґрунтовно вивчити найкрасивіший в Україні дендропарк. 

Перед центральним входом у Софіївку нещодавно зробили штучні водоспади:

Софіївка - парк, який могла створити лише людина, яка по-справжньому кохає! Не дарма дендропарк в Умані зайняв перше місце серед "7 чудес України", як найромантичніше місце в Україні.

Аполлон:

Ахеронтійське озеро, в гроті якого бере свій початок підземна річка Ахеронт. Річкою варто обов'язково прокотитися на човні:

Підземні річка закінчується біля Верхнього ставу, або "Чаруючого моря". Посеред ставу є острів Анти-Цирцеї з дуже фотогенічним рожевим павільйоном.

Нещодавно біля Софіївки побудували новий ландшафтний парк розваг "Нова Софіївка":

Крім відвідування обох Софіївок прогулялися містом, в якому також є на що дивитися. Ратуша (міська управа), 1912:

В самому центрі - міський сквер. В ньому Яценко Антон побудував гранітний глобус:

Декілька років тому в південній частині середмістя в кінці вул. Незалежності на березі річки Чиканка, де вона утворює велике озеро, облаштували нову зону відпочинку з фотозоною:

Тут побудовано симпатичний фонтан "Перлина кохання":

Костел Успіння Пресвятої Богородиці (1826 р.) на центральній площі вночі:

По вечорах на центральній міській площі біля костелу влаштовується світлове шоу фонтанів:

Не могли не відвідати і хасидський район. Вулиця Пушкіна в Умані, та її прилеглі провулки - є місцем компактного перебування євреїв-хасидів. На іудейський Новий Рік (Рош га-Шана), що святкується в кінці вересня, в Умань з'їжджаються хасиди з усього світу. Вважається, що помолившись в цей день на могилі цадика Нахмана з Брацлава, отримуєш духовне очищення.

Давньою мрією було потрапити на могилу цадика Нахмана.  І цього разу ми спробували це зробити. Вхід до комплексу, де розташовані могила та синагога:

В середині приміщення, де розташована могила:

Відео про відвідування могили цадика Нахмана:

Уманці-хасиди:

Вже вдруге у хасидському районі мрію спробувати якоїсь оригінальної єврейської кошерної їжі. Реклами закладів харчування тут багато. Але проблема у тому, що всі вони зачинені. 

Знайшли лише один ресторан у єврейському кварталі на березі річки - "Меланія". Єдине м'ясо, яке там було - свинина)) Стейк був не кошерний, але смачний!

Рухаємося далі, на південь. Не заїжджаючи до Одеси, відвідали одне чудове місце, де можна відчути африканські емоції. це - Біопарк за адресою Тираспольське шосе 22Ж.

Тут можна зробити селфі з жирафом, як в Уганді. Подивитись на кумедних лемурів, як на Мадагаскарі. І навіть побувати на сафарі з левами, як в Танзанії

В Біопарку можна поїхати на (майже) справжнє сафарі. Прикольно подивитися, як найнебезпечніші хижаки поводяться в природному середовищі. І ризикнути наблизитися до них на мінімальну відстань. Ми їздити на спеціальному автомобілі у супроводі гіда, який розповідав про особливості поведінки тварин, їхні звички, а також багато інших цікавих та несподіваних фактів. Тут є: бізони, лами, буйволи, страуси, верблюди і копитні, з найдовшими ногами — африканські Ватуссі.

Відео про наше сафарі у одеському біопарку:

Проїхавши через територію Молдови, ввечері другого дня дісталися Вилкова. Як і більшість туристів, ми з дружиною і з дітьми зупинялися на садибі "Пелікан". У дерев'яних будиночках на березі Дунаю було дуже комфортно. "Пелікан" ще і є чи не єдиним туроператором, який здійснює пригодницькі екскурсії дельтою Дунаю і каналами у Вилкові. Навіть у під час війни тури проводяться: https://www.pelican-danube-tour.com.ua/

За Вилковим на Дунаї давно закріпилася назва "української Венеції". Не люблю ці всі спроби шукати відповідності українських локацій відомим закордонним місцям. Особливо, коли вони цьому зовсім не відповідають. Міст з каналами і човнами я бачив не один десяток і в Європі і Азії. І вони хоч якось було схожі на Венецію, на відміну від Вилкова. А чи це робить Вилкове менш цікавим? Зовсім ні! Навпаки, Вилкове - це набагато більше, ніж просто вулиці та канали. 

Відео на моєму youtube-каналі, яке допоможе зрозуміти, що являє собою Вилкове:

Щоб зробити подорож Дунайським заповідником цікавою і насиченою, ми брали дводенне сафарі в "Пеликан-турі". Воно включало плавання каналами у Вилкові та у дельті Дунаю, пташине фотосафарі з пеліканами та чаплями, відвідання нульового кілометру Дунаю, рибацького поселення Солоний Порт, липованської садиби Квакенбург, обіди стравами липованської кухні. Наша 2-місячна донька чудово витримала два дні плавання на моторному човні.

Плаваємо каналами Вилкова. Білгородський канал, одночасно, слугує однією з основних вулиць міста. Човни у місцевих мешканців - основним вид транспорту. Дерев'яний причал - біля кожного подвір'я:

Щоб відчути дух липованства та зануритися в їх культуру і атмосферу, варто з'їздити на човні з Вилкова на садибу липованів Квакенбург:

Садиба Квакенбург знаходиться на острові Анкудинівський в 30 хвилинах плавання від Вилкова на моторному човні. Іншого транспорту в дельті Дуная немає. Садибу відтворено у 2013 році. Тут відтворено липованську хату 18 століття з її інтер'єром та влаштовано невеликий музей просто неба.

Невелике відео на моєму youtube-каналі про садибу:

Стиль липованської садиби мало відрізняється від українського: глечики та плетений тин. Головний садибний будинок та господарські споруди поруч:

На території садиби облаштовано декілька музейних експозиції просто неба. Ось ця розповідає про виноробство в дельті Дунаю. Старообрядці ще й чудові винороби.

Тут просто необхідно пробувати липованську національну кухню: уху, страви з риби, вино. Навіть не можу сказати, що найбільше сподобалося. Все мало фантастичний смак!

Відвідування Вилкова буде неповним, яко не зробити пішу прогулянку містом. Крім широких каналів є маленькі канальчики, по яким плавати на човні неможливо. В такому випадку уздовж канальчиків прокладені стежки:

Житлова архітектура Вилкова дуже своєрідна: скромні, але милі, одноповерхові будинки під червоним черепичним дахом. Так, Вилкове - це не лише канали, тут, в основному, повноцінні вулиці.

Вилкове - це місто, населення якого на 75 відсотків складається зі старообрядців-липованів, які втекли в Бессарабію з московії після церковної реформи патріарха Никона 17 століття, коли православні віруючі, які її не прийняли, були віддані анафемі і на них почалися гоніння. В місті зберіглося дві старообрядницьких церкви 19 століття. Стиль життя липованів помітний в їх обійстях, одязі і розміреному ритмі життя. В місті є 2 старих старообрядницьких храмів. Один з них -  Нікольська церква. У1882 році старообрядці з Вилкова попросили дозвіл на будівництво церкви у керівництва російської імперії. Але не отримавши дозволу, збудували її на свій страх і ризик, без документів і дозволів. Освітили храм аж у 1913 році. 

На набережній Дунаю біля морвокзалу встановлено пам'ятник святителю Миколаю - покровителю Вилкова. Мені пощастило потрапити на випускний, який проходив тут, на небережній. І подивитися, як випускники шкіл танцювали вальс.

Традиційно, жодна моя подорож не обходиться без чарівних заходів сонця. І цього разу сансет над Дунаєм також був фантастичним!

Другий день сафарі був повністю присвячений спостереженням за птахами. Багаточисельні канали дельти Дунаю - ідеальне місце для birdwatching. Адже тут, у Дунайському біосферному заповіднику, одночасно можна побачити тисячі пеліканів, чапель та інших птахів. Не кажучи вже про те, що сама по собі подорож на човні серед лабіринтів дельти Дунаю - це вже неабияка екзотика. А відвідування крихітних поселень місцевих рибаків дуже нагадало візити до індіанських сіл на березі Амазонки в Перу.

Розпочинаємо сафарі:

На островах і протоках дельти Дунаю зустрічаються лілії-латаття:

Підпливаємо до нульового кілометру Дунаю і зустрічаємо пеліканів:

Нульовий кілометр Дунаю - символічний знак, встановлений на місці впадіння головного гирла Дунаю в Чорне море:

Відео про "нульовий кілометр Дунаю":

Після нульового кілометру на берегах Чорного моря і Дунаю стає все більше і більше  птахів. 

Але за допомогою фото важко показати весь кайф пташиного сафарі. Тому тримайте відео:

Пелікан:

Після birdwatching заглянули в одне маленьке загадкове поселення на березі затоки Солоний Кут. Воно називається так само, Солоний Кут, і має лише 4 будинки:

Мешканці поселення - рибалки, який у вільний від рибацького промислу час люблять побалуватися спиртними напоями.

Будинки у буквальному сенсі слова зроблені з "гімна і палок":

Відео про Солоний Кут:

До наступної зупинки, Лебедівки, ми їхали через бездоріжжя Бессарабії та абсолютно африканські пейзажі.  Навіть тим, хто не любить море і пляжний відпочинок в Україні, Лебедівка сподобається. Це - єдине місце на українському Чорноморському узбережжі, де море з'єднується з лісом. Але головна фішка Лебедівки - це високі піщані береги. Іноді досить важко знайти місце, щоб спуститися по моря.

Лебедівка була заснована німецькими колоністами. Не лише на морі, але й на сусідньому лимані Бурнас відпочивали Пілсудський, король Михай і Леся Українка.

Відео про Лебедівку на моєму youtube-каналі допоможе зрозуміти Лебедівку:

Змішаний ліс з'єднується з Чорним морем. Здається, на території України такого більше ніде немає.

Спуститися до моря не так просто. Треба знайти піщані сходи. Але і по ним не просто спускатися: вони круті і часто осипаються.

Високі береги у Лебедівці:

На околиці села починається заповідник "Тузлівські лимани"

Це - декілька солених озер з концентрацією солі вдвічі більшою, ніж у Чорному морі.

Вдень тут не особливо цікаво, а ось ввечері, коли сідає сонце - зовсім інша справа.

Захід сонця - це те, заради чого варто приїхати на Тузлівські Лимани:

У Білгороді-Дністровському ми зі Світланкою вже вдруге. Цього разу заїхали спеціально, щоб знайти човен, поплавати по Дністровському лиману і побачити Аккерманську фортецю з води, тобто з лиману.

Саме з лиману відкриваються найкращі види на фортецю.

Сідаємо в човен і відправляємося:

Так виглядає місто Білгород-Дністровський з води:

Спостерігаємо за різними ракурсами Аккерманської фортеці:

Останні 2 дні подорожі провели в Одесі. Прибувши до міста і поселившись в готелі, я пішов гуляти нічним містом.

Мої найулюбленіші будівлі Одеси -  готель "Бристоль" і палац Абази:

Приморський бульвар:

Пасаж:

Зранку пішли гуляти Одесою усі разом.

Одесу будували найкращі європейські архітектори. Тому більш якісного модерну і еклектики, ніж в Одесі, немає ніде в Україні. Одеса - найдосконаліше і найдоросліше місто в Україні. А сприйняття місту надає неповторний одеський колорит.

Відреставрований будинок Руссова:

Міська Дума (ратуша):

Катерининська площа - неймовірно гарна. Але її псує пам'ятник "аснаватєлям Адєсси", який, сподівають, скоро замінять на щось адекватніше.

Палац Вітта:

Колонада Воронцовського палацу, нещодавно відреставрована:

В пошуках цікавих двориків на вул. Пастера:

На завершення подорожі у ввечері здійснили круїз на яхті та подивитися на захід сонця:

Дуже чекаємо на Перемогу та повернення часів, коли можна буде проводжати сонце, плаваючи по морю на яхті.

Попередня стаття
Ужгородський замок
Наступна стаття
Розклад авторських подорожей Andy Travel Club на травень-липень 2024 р.: