Електричками через всю Німеччину

10 земель Німеччини, 40 міст та містечок, 33 замки, 30 ратуш та купа незабутніх вражень, приємних і неприємних пригод - такий підсумок 2-тижневої подорожі Німеччиною. Країна напічкана архітектурними та природними пам'ятками, оглядати яких вистачить на все життя. Кожен куточок країни - з одного боку неповторний і не схожий на інші. А з іншого боку, їх щось об'єднує. Це "щось" - це бездоганний стан пам'яток, зручність подорожування завдяки розвиненій транспортній мережі, відносна дешевизна у порівнянні з сусідніми країнами, чудовий сервіс та правила, які дотримуються усі.

Я вже вп'яте в Німеччині, але, сподіваюсь, не в останнє. Дуже довго, декілька років, по частинам планував цю подорож. А в підсумку вона вийшла зовсім інша. В останній день перед подорожжю довелося кардинально змінити частину маршруту. В підсумку, третина подорожі вийшла експромтом: відвідав купу місць, які не планував дивитися. Як не дивно, саме ці місця і виявилися найцікавішими.

Отже, в підсумку маршрут вийшов такий: Меммінген - Мюнхен - Гамбург - Люнебург - Любек - Шверін - Кобленц - замок Штольценфельдз - Ланштайн - Ренс - Браубах - Боппард - замки Лібенштайн і Штерренберг - Санкт-Гоар - Санкт-Гоаргаузен - Обервезель - Кауб - Бахарах - замок Фюрштенберг - замок Зоонек - замок Райхенштайн - замок Райнштайн - Бінген - Рюдесхайм - замок Ельтц - Кохем - Кьольн - Бремен - Гановер - Хільдесхайм - Айнбек - Магдебург - Тангермюнде - Штендаль - Вернігероде - Гослар - Фіненбург - Фольфенбютль - Гернроде - Кведлінбург - Берлін-Шпандау

no title
Меандр Рейну біля міста Боппард (земля Райнланд-Пфальц). В Україні таке теж є - Заліщики

Враховуючи, що часу на підготовку поїздки було достатньо, її вдалося максимально мінімізувати, обираючи скрізь найдешевший сервіс. Але різке падіння гривні зіграло свою роль: ще б півтора роки тому поїздка обійшлася б утричі дешевше. Ночував в хостелах (виключення було лише один раз), пересувався регіональними поїздами (електричками) по спеціальним земельним проїзним. Туди летів WizzAir до Меммінгена, назад - Міжнародними авіалініями України за знижкою за програмою раннього бронювання. В підсумку квиток "туди" обійшовся в 40 євро, назад - в 100 євро.
no title
Вернігероде (Саксонія-Анхальт)

По країні пересувався за допомогою квитка "Länder-Tickets" ("Земельний квіток"). Він коштує 23 євро і на ньому можна пересуватися по всій землі всіма видами транспорту (крім швидких і швидкісних поїздів ІС і ІСЕ), у тому числі автобусами та міським транспортом. Це дуже вигідно і завжди дешевше, ніж купляти звичайні квитки.

До речі, можна достатньо дешево пересуватися і швидкісними поїздами, якщо купляти квиток заздалегідь на сайті Німецьких залізниць (http://www.bahn.de). Як правило, якщо береш квиток за 2-3 тижні, то це в 3-4 рази дешевше звичайної ціни. Навіть за 2 дні до поїздки можна взяти квиток в 2-3 рази дешевше. Швидкісними поїздами зручно пересуватися з однієї землі в іншу при умові, що берети квиток онлайн заздалегідь. Квитки між столицями земель обходилися мені від 19 до 29 євро замість 100 і більше.
no title
Замок Ельтц - найвражаючий німецький замок (долина Мозеля, земля Райнланд-Пфальц)

Щодо ночівель. Ночував в хостелах від 15 євро за ніч в Гамбурзі до 21 євро за ніч в Вернігероде. Один раз з житлом вийшов конфуз і довелося ночувати в дорогому готелі. Одну ніч ночував в поїзді, одну - в свого друга в Кьольні.

В Гамбургу зупинявся в Generator Hostel Hamburg. Хостел розташований дуже зручно - прямо на привокзальній площі. Історичний центр і все найцікавіше - поруч. Ціна - найнижча в місті - 15 євро за ліжко в 8-місному номері. Про зручності тут можна забути: проблеми починаються ще з поселення, на рісепшені треба відстояти годинну чергу, щоб поселитися. В кімнаті - і чоловіки, і дівчата. До 1 ночі стоїть шум і гам. Душ - це катастрофа: вода тече або дуже гаряча, або дуже холодна. Умивальник такий маленький, що вся вода тече на підлогу і ніколи звідти нікуди не дівається. Білизна за додаткову плату - 3 євро. Але, швидше за все Гамбург і навколишні ганзейські міста сподобаються вам так, що всі незручності не будуть мати для вас жодного сенсу :)
no title
Замок Шверін на півночі Німеччини (земля Мекленбурґ — Передня Померанія)

Справжній конфуз вийшов з житлом в Кобленці, де я мав зупинитися на 3 ночі. Купився на "дешевий" готель "Kulturhotel Koblenz" за 35 євро, щоб мати окрему кімнату, бо треба було попрати речі і хоч трохи привести в себе в порядок після хостелу в Гамбургу. Бронюючи номер, я розумів, що в ньому немає душу, а лише умивальник. Яке ж було здивування, коли прибувши пізно ввечері після важкого дня, я дізнався, що душу не має не лише в номері, а взагалі в готелі! І це після проведеного цілого дня на 35-градусній спеці і лазіння по горах! Довелося послати настоятеля "готелю" на три літери і шукати де переночувати. А оскільки зараз високий сезон на Рейні і готелі в Кобленці переповнені, довелося зупинити "вибір" на "Mercury Hotel" - єдиний, в якому були номери. Скільки коштував номер - не питайте. Це було справжнє попадалово. Скажу лише, що ця ніч мені коштувала половини грошей, витрачених взагалі на все проживання в Німеччині. За те з вінка готелю було видно один з замків Рейну - Штольценфельдз:
no title
Замок Стольценфельдз на Рейні біля Кобленца (земля Райнланд-Пфальц)

Дуже зручний бюджетний готель був в Ганновері - "Ibis budget Hannover Hbf", розташований прямо на привокзальній площі.
no title
Нова ратуша в Ганновері під шаленим дощем (Нижня Саксонія)

А найбільше порадував хостел Harz в Вернігероде, де я ночував останні 4 ночі. За 21 євро + якійсь міські збори був окремий номер з душем і туалетом.
no title
Замок в Вернігероде на тлі міста і гірського масиву Гарц

Дуже важливий аспект подорожі - це харчування. В Німеччині з цим набагато простіше, ніж у сусідніх Австрії, Франції, Бельгії чи Швейцарії, бо вибір закладів величезний, а ціни набагато нижчі. Краще всього харчуватися на вокзалах, а в центрі міст - в кав'ярнях-кондитерських. Найрозповсюдженіша страва - великі сосиски з гірчицею і булочкою (найсмачніші - "тюрінгські"), коштують в межах 1,8 - 2 євро. Багато всіляких сендвічів і салатів, дуже смачна випічка. Напої навпаки треба купляти не на вокзалах (якщо на вокзалах -то в автоматах), а в звичайних супермаркетах або магазинах. Це буде вдвічі дешевше - близько 1 євро. Як правило, в їду в день уходило до 20 євро (це при тому, що доводилося багато пити, та ще й не відмовляв собі по вечорах в 1-2 пляшках пива).
no title
Ганзейське місто Люнебург біля Гамбурга (Нижня Саксонія)

Дуже вплинула на подорож погода. Із-за неї довелося змінювати третю частину подорожі. На перші 3 дня була запланована Франконія (південь Баварії). Але через шалену спеку (все одно не можливо б було нічого подивитися) доводилося різко змінити напрямок і вирушити з Мюнхена на північ, в Гамбург. Там була не погода, а казка - близько 20 градусів. Достатньо спекотно, але терпимо було на Рейні. Але справжній жах почався, коли я приїхав до Кьольна, і звідти поїхав оглядати Бремен і Нижню Саксонію. Дощ майже 4 доби стояв стіною і взагалі не припинявся. Температура стояла на рівні 12 градусів. Холодна погода була аж до передостаннього дня мого перебування в Німеччині.
no title
Знаменитий собор в Кьольні під безперервною зливою (земля Північний Рейн - Вестфалія)

І перед тим, як перейти безпосередньо до фоторозповіді про відвідані місця, скажу, де ж все ж таки мені найбільше сподобалося у Німеччині. З усіх земель, які я відвідав (а я відвідав усі, крім Тюрінгії та Брандербурга), несподівано найбільш цікавою виявилася Нижня Саксонія. Це при тому, що я взагалі не планував її в маршрут. Найцікавіші 5 міст Німеччини, які я для себе відкрив - Айнбек, Люнебург, Гослар, Хільдесхайм, Вольфенбютль - знаходяться в Нижній Саксонії.
no title
Айнбек (Нижня Саксонія) - найбільше відкриття поїздки

З'ясувавши основні практичні деталі подорожі, перейду до фото-розповіді про все побачене. Брама Німеччини для вільноподорожуючого - це місто Меммінген в Баварії. Саме сюди з Києва прилітають літаки бюджетної авіакомпанії WizzAir. Місто невелике, але дуже симпатичне. Я тут вже втретє, і кожного разу із задоволенням присвячую годину для прогулянки містом.

Ратуша в Меммінгені (Баварія)

Хоч аеропорт Альгой в Меммінгені і називають "Munchen-West", до Мюнхена звідси це майже 2 години. В Мюнхені чудово провели час з моїм товаришем Ніком, який тут живе і працює.

Площа Марієнплятц в Мюнхені (Баварія)

В Мюнхені, як і в усій Баварії стояла шалена спека, яка в наступні дні мала лише посилюватися. Тому заплановану на ці дні Франконію (Нюрнберг, Роттенбург-на-Таубері, Бамберг, Вюрцбург і Ашшафенбург) довелося замінити на північ, де була приємна погода. Тому у той же вечір я сів у нічний поїзд, який вранці привіз мене в Гамбург. Перш за все пішов оглядати ратушу, яку давно мріяв побачити:
Боппард петля.jpg

З двору вона виглядає не менш захоплююче:
Боппард ратуша.JPG

Від Гамбурга я чекав набагато менше, ніж побачив. Незважаючи на те, що я не люблю великі міста, Гамбург мені дуже сподобався. Тут - трохи Венеції, трохи Амстердаму, а краса тут більш сувора і на любителя:
Боппард замок.JPG

Найбільше в Гамбургу сподобався острів шпіхлерів (амбарів, складів)- найбільший у світі район портових складів на дерев'яних палях. Старі закопчені червоноцегляні 5-6 поверхові будівлі складів, розташовані рядами-кварталами на островах посеред Ельби, де «вулицями» служать канали.
Боппард зверху.JPG

Так гамбурська ратуша виглядає вночі:
Боппард Ромер Бург.JPG

Вражаючим відкриттям для мене стало ганзейське місто Люнебург (земля Нижня Саксонія) поруч з Гамбургом, про існування якого я навіть не знав, а дізнався за день до поїздки, коли перепрофілював її на північ.
Боппард ущелина.JPG

Люнебург склав достойну конкуренцію моєму улюбленому Гданськуno title

no title

В Люнебургу, як і в Гданську, на березі річки є портовий кран:
no title

На другий день було ще одне ганзейське місто - Любек (земля Шлезвіґ-Гольштайн) - колишня столиця Ганзи - унії з приблизно 200 вільних північних торгових великих і малих міст Європи.
no title

Символ Любека - Гольштайнська брама:
no title

Ратуша в Любеку - одна з найвражаючих Німеччині. На знімку - лише один з її фасадів. А так, вона має їх понад п'яти і всі різні:
no title

Цивільна забудова Любека виглядає так:
no title

Старе місто Любека було укріплено мурами з баштами і брамами, частина з яких зберіглася до наших днів:
no title

На північний схід від Любека в землі Мекленбург — Передня Померанія знаходиться місто Шверін з шикарним замком на острові:
no title

Площа Ринок в Шверіні з цікавою нестандартною ратушею в стилі тудорівської готики:
no title

В Шверіні трапляється багато цікавих фахверкових будинків:
no title

Романтичний Рейн - це частина долини великої ріки, що знаходиться між містами Кобленц і Рюдесхайм (землі Райнланд-Пфальц і Гессен) і відома своїми ущелинами і горами, на схилах яких розташувалися десятки романтичних замків, відомих як "замки Рейну". Довжина цієї ділянки - близько 60 кілометрів. Один день краще присвятити плаванню між двома містами екскурсійний корабликом (29 євро - абонемент на весь день, http://www.kdrhine.com/kdrhineKoblenz.htm). Саме з ріки найкраще видно всі замки. А ще один (чи навіть два дні) варто присвятити поїздкам по маленьким містечкам на берегах Рейну. В них дуже цікаво, того що з палуби кораблика не видно.
no title

Перший замок, якщо плити від Кобленца вверх по течії Рейну - Штольценфельдз:
no title

На протилежному правому березі напроти замку Штольценфельдз у місці впадіння в Рейн річки Лан лежить місто Ланштайн, в якому знаходиться відразу два замки. Перший з них - замок Ланек, височіє на високому пагорбі над містом:
no title

На березі Рейну в центрі міста стоїть замок Мартинбург:
no title

Фахверкова ратуша в Ланштайні:
no title

Наступна зупинка - маленьке містечко Ренс, яке вразило мене найбільше з усіх рейнських містечок:
no title

В Ренсі - багато неповторних різнокольорових фахверхових будиночків та міських укріплень. А туриста - жодного:
no title

no title

Ратуша в Ренсі:
no title

З Ренса на протилежному правому березі добре видно один з найвідоміших і фотогенічніших замків Рейну - Марксбург:
Фіненбург ратуша.JPG

У підніжжя замку лежить маленьке фахверкове містечко Браубах:
no title

no title

Наступна зупинка на лікомй березі Рейну в курортному місті Боппард. Так місто виглядає з гори, на яку можна піднятися на канатній дорозі:
no title

До речі, з цього ж самого місця відкривається проголомшлива панорама меандру Рейна, схожа на ту, що є в наших Заліщиках:
no title

В центрі Боппарду на березі річки стоїть Старий замок:
no title

Найоригінальніша будівля Боппарду - романський будинок:
no title

Незабаром після Боппарда з вінка кораблика відкриється вид на два поруч розташовані замки на горі над Рейном - Лібенштайн і Штерренберг, відомі також, як "білий і чорний" замки:
no title

Замок Лібенштайн:
no title

Замок Штерренберг:
no title

Наступна зупинка - села Санкт-Гоар і Санкт-Гоаргаузен, розташовані один напроти одного. Над Санкт-Гоаргаузеном височіє замок Катц ("кіт"):
no title

А в декількох кілометрах від нього - замок Мауз ("миша"):
no title

На протилежному лівому березі нам селом Санкт-Гоар - найбільший з замків Рейну - замок Райнфельц:
no title

За Санкт-Гоаргаузеном Рейн робить крутий поворот за скелею Лорелей. Це - овіяна романтичними легендами скеля на східному березі Рейну, розташована в найвужчому місці русла на території Німеччини. Сильна течія і скелястий берег свого часу призводили до того, що тут розбивалися безліч човнів. Тому Лорелея — це також ім'я однієї із Дів Рейну, які прекрасним співом заманювали мореплавців на скелі, як сирени в давньогрецькій міфології.
no title

Одне з найцікавіших міст на Рейні - Оберевезель. Це - укріплене мурами з багатьма баштами середньовічне містечко з ратушею, романськими храмами, замком і фахверками:
no title

Ратуша в Обервезелі:
no title

Замок Шьонберг над Обервезелем:
no title

Цікавим є наступне село Кауб, де розташовано відразу два замки. Перший з них височіє над поселенням на скелі - замок Гутенфельц:
no title

Посеред Рейну на острові стоїть замок-корабель Пфальцграффенштайн:
no title

Ратуша в Каубі:
no title

Напевно, найвідоміше поселення на Романтичному Рейні - Бахарах. Містечко оточено муром з двома десятками оборонних веж. В місті багато гарних старих фахверкових будинків, є ратуша і замок:
no title

Центральна вулиця Бахараху:
no title

Нам містечком височіє замок Шталек:
no title

Одна з багатьох оборонних веж Бахараха:
no title

На лівому березі Рейну між Бахарахом і Бінгеном в один ряд з проміжком в декілька кілометрів розраховано декілька одиноких замків.

Замок Фюрштенберг:
no title

Замок Зоонек:
no title

Розбійницький замок Райшенштайн:
no title

Замок Райнштайн:
no title

Замок Клопп над містом Бінген:
no title

Мишача вежа біля Бінгена:
no title

Закінчується Романтичний Рейн у містечка Рюдесхайм на правому березі Рейну в землі Гессен:
no title

В Рюдесхіймі розташовано відразу 3 замки. Підпливаючи до містечка, першим з'являються руїни замку Еренфельц на високій скелі:
no title

В центрі містечка - це два замки, що стоять поруч один з одним. Перший - замок Боозенбург:
no title

Другий - замок Брьомзенбург:
no title

Центральна пішохідна вулиця Рюдесхайма - Дроссельгассе:
no title

Апогей подорожі - справжній німецький замок Ельтц, розташований в горах на долиною Мозелю. Він був моєю давньою мрією.
no title

no title

Найгарніше містечко в долині Мозеля - Кохем:
no title

Ринкова площа Кохема і ратуша:
no title

no title

Над містечком височіє замок Райхсбург Кохем. В уяві багатьох класичний середньовічний замок має виглядати саме так:
no title

Замок Турант в долині Мозеля:
no title

Ближче до вечора поїхав в Кьольн - найбільше місто землі Північний Рейн - Вестфалія. Там живе мій друг дитинства Роман, який провів мені велику екскурсію містом. Щоправда, тоді почалася шалена злива, яка тривала майже без перерви 4 доби.
no title

Знаменитий Кьольнський собор і його деталі:
no title

no title

Готична ратуша Кьольна:
no title

Зі старою громадської архітектури в Кьольні залишилося небагато - декілька відновлених будинків на центральній площі та в її околицях:
no title

Після Кьольна був Бремен - ще одне північне ганзейське місто, центр однойменної федеральної землі. Щоправда, прогулянці Бременом сильно заважав безперервний дощ.
no title
Центральна площа Бремена

Ратуша в Бремені - одна з найбільш пишно декорованих в Німеччині:
no title

Символ Бремена - бременські музиканти, декілька пам'ятників яким знаходяться в центрі міста навколо Ринкової площі:
no title

Обов'язковий атрибут ганзейського міста - будинок міських вагів:
no title

Старі вулички Бремена:
no title

Годинник на фасаді окружного суду Бремена:
no title

Місто Гановер - столицю землі Нижня Саксонія, намагався подивитися двічі, повертаючись сюди з поїздок містечками цієї федеральної землі. Але кожного разу марно: Дощ тут був найсильнішим і безперервним.
no title

Готична стара ратуша в Гановері:
no title

Знаменита "нова" ратуша - символ Гановера:
no title

Після Гановера почалася найцікавіша частина подорожі - містечками Нижньої Саксонії. Як я вже писав, ці федеральна земля сподобалася мені найбільше з усіх. Містечка тут такі, що від краси розкриваєш широко рота і не віриш, що своїми очима це все бачиш. Про одне нижньосаксонське місто - Люнебург, я вже писав на початку розповіді.
no title
Ринкова площа в Хільдесхаймі (Нижня Саксонія)

Неподалік він Гановеру знаходиться місто Хільдесхайм, яке було зруйновано під час Другої світової війни. Але його так показово відновили, що саме сюди зараз можна їхати за найоригінальнишими фахверковими будинками.
no title

Деталі будинків на Ринковій площі у Хільдесхаймі:
no title

no title

Найбільшим відкриттям поїздки стало маленьке нижньосаксонське містечко Айнбек. Справді, нічого крутіше в Німеччині я не бачив. Місто все складається з оригінальних фахверкових будинків. Кожний будинок має свою неповторну декорацію. Фахверкові будинки дозвсі не схожі на будинки в інших містах.
no title
Зверніть увагу на свастики :)

В Айнбеку - цілі повноцінні вулиці фахверку:
no title

Приклади оформлення будинків. Це все - дерево!no title

no title

Стара ратуша в Айбеку - також неперевершена і ні на жодну не схожа:
no title

Ринкова площа в Айнбеку:
no title

До України тут ставляться дуже добре :)
no title

Останні 4 дні ночував в популярному фахверковому містечку Вернігороде (земля Саксонія-Анхальт). Місто було базою для подальших подорожей Саксонією-Анхальт та Нижньою Саксонією.
no title

Ратуша в Вернігероде:
no title

Деталі ратуші:
no title

no title

Вернігероде - місто, яке повністю складається з фахверкових будинків. Фахверки тут специфічні - бруси під прямим кутом:
no title

no title

Над містом на горі стоїть справжній середньовічний казковий замок:
no title

no title

Вид з замку на Вернігороде та гори Гарц:
no title

А ву самому Вернігероде в ці дні проходив музичний фестиваль:
no title

Один з днів перебування в Вернігороде вирішив присвятили поїздці на північ, щоб оглянути ще пару ганзейських міст. По дорозі провів годинку в Магдебурзі - столиці землі Саксонія-Анхальт.

Стара ратуша в Магдебурзі. Тут починалося Магдебурзьке право.
no title

В Магдебурзі, який був ущент зруйнований союзницькою авіацією у 1945 році, не залишилося старого міста. При цьому дуже вражають збереженні і відновлені великі храми міста, особливо суворий готичний катедральний собор:
no title

Одна з візитівок міста - комплекс "Зелена цитадель" віденського архітектора Хундертвассера:
no title

Відвідання ганзейського міста Тангермюнде на півночі землі Саксонія-Анхальт занулило в атмосферу польського Помор'я. Місто дуже схоже на МальборкКвідзинГнєв та інші міста навколо Гданська:
no title

Готична ратуша в Тангермюнде:
no title

Тут все дуже сильно нагадує польське Поморря:
no title

no title

Але крім червоної цегляної готики тут ще й цікаві фахверки:
no title

Замок в Тангермюнде:
no title

Поруч - ще одне ганзейське місто Штендаль, але не так добре збережене, як Тангермюнде:
no title

Ренесансна ратуша в Штендалі:
no title

Одна з готичних міських брам:
no title

Для тих, хто думає, що в Німеччині всі дороги добрі:
no title

Просте феєричне враження справило на мене нижньосаксонське місто Гослар, в яке я взагалі не планував їхати і опинився випадково.
no title

no title
Ринкова площа в Госларі

Тільки тут зустрічається особливий вид фахверкових будинків, повністю вкритих чешуєю зі сланцу:
no title

no title

Фахверки тут також неповторні:
no title

На околиці Гослара знаходиться Імператорський пфальц - резиденція короля Священої Римської імперії (XI століття):
no title

Ще одне цікаве нижньосаксонське містечко, розташоване неподалік від Гослара та Вернігероде - Вольфенбюттель. Напевно, всі куштували лікер "Егермейстер". Його випускають саме тут.
no title
Ринкова площа у Вольфенбюттлі

Замок-резиденція герцогів Брауншвайга і Люнебурга у Вольфенбюттлі, на жаль, стояла в риштуваннях:
no title

"Маленька Венеція" у Вольфенбюттлі:
no title

Ратуша у Вольфенбюттлі:
no title

А ось вам і фахверкова синагога :)
no title

Передостаннє місто, яке мав оглядати, було Галле (Саале) поблизу Ляйпцига. Але в останнім момент я змінив його на маленьке містечко Гернроде у підніжжя гір Гарц:
Кведлінбург деталі.JPG

В Гернроде знаходиться один з найзначних романських храмів Німеччини - церква св. Кірияка імператорського аббатства (середина Х століття):
Кведлінбург ратуша.JPG

Ратуша в Гернроде:
Кведлінбург площа.JPG

Панорама Гернороде з оглядового майданчику в горах Гарц:
Кведлінбург замок.JPG

Останній пункт поїздки - чарівний Кведлінбург в Саксонії-Анхальт:
no title

Кведлінбург - справжня фахверкова столиці Німеччини, музей фахверка просто неба:
no title

Кведлінбург фахверк найстаріший.JPG

Найстаріший фахверковий будинок Німеччини (ХІІІ століття):
no title

Готична ратуша в Кведлінбурзі:
no title

Монастирський замок в Кведлінбурге нагорі Шлоссберг - достойне завершення подорожі:
Кведлінбург фахверк.JPG

Про інші раніше відвідані землі і міста Німеччини:
Баварія
Баден-Вюртемберг
Саксонія
Дрезден
Мюнхен