Підлісний Мукарів

Попередня стаття
Маліївці
Наступна стаття
Миньківці - колишня столиця

Поділля, Дунаєвецький район, село менше 1000 мешканців, тотальне бездоріжжя... Але є костел - неперевершений шедевр неоготики. По ньому можна сміливо вивчати ази готичної архітектури. На Поділлі іноді трапляється готика та якісна неоготика: ЛосячСкала-над-ЗбручемЧортківБаркатедра в Кам'янці. Але щось подібне шедевральне є хіба що в Озерянах. Поруч з Підлісним Мукаровим - Маліївці - один з наймальовничиших куточків Поділля. Туди також немає нормальної дороги, але потрапити треба обов'язково.

Підлісний Мукарів зустрічається в історичних джерелах на початку XV століття як королівські землі, які входили до Барського князівства. В середині XVII століття він вже був центром староства, до якого входило 7 сіл. На зламі XVIII та XIX століть староством володіла Кароліна Гоздська - дружина французького принца Шарля де Нассау-Зігена. Після неї Підлісний Мукарів орендував секретар російського посольства у Франції Павло Бутягін.

Неоготичний шедевр Поділля - костел св. Юзефа Обручника будувався протягом 1859-1872 років. Ініціатором будівництва був священик Базилій Шах, а зводили храм на кошти парафіян. Освятив костел у 1886 році єпископ Любовідський. Совєцькі окупанти двічі закривали храм - у 1933 та у 1962 роках. У 1989 році костел повернули римо-католицькій громаді, після чого було проведено його реставрацію. Храм поштукатурили, розписали інтер'єр, реконструювали вівтар і орган та повторно освятили у 1992 році.

Сьогодні храмом користується небаготочисельна римо-католицька громада Підлісного Мукарова і навколишніх сіл. Видно, що ксьондзу дуже важко підтримувати костел в належному стані. Каже, що поляки також поки що не допомагають. 

Костел має багато типових атрибутів готики - вікно-троянду, фіали з хрестоцвітами, вімперги. Все дуже гармонійно між собою поєднано.

На північному фасаді - рік побудови храму:

Роза і каштани:

Вхідний портал:

Двері:

Не менше вражають і інтер'єри храму:

Орган:

 

Вітражі:

Вівтар:

Кафедра:

Дерев'яні деталі:

Костел і дзвіниця:

Огорожа храму:

Останній візит у травні 2024 р.:

Попередня стаття
Маліївці
Наступна стаття
Миньківці - колишня столиця