Кривчик

Попередня стаття
Дунаївці
Наступна стаття
Миньківці - колишня столиця

Один з таємничих панських маєтків Поділля знаходиться в селі Кривчик Дунаєвецького району Хмельницької області на високому березі річки Тарнавка в 6 кілометрах від траси Хмельницький-Чернівці. В селі не ловить мобільний зв'язок: щоб додзвонитися, треба підніматися на гору над селом, тоді є шанси, що з 10-го разу щось вийде. Місцевий палац - один за найкрасивіших на Поділлі, побачити також складно. Він знаходиться на території психоневрологічного інтернату, куди доступ стороннім особам заборонений без дозволу директору закладу. Зайшовши на територію, вас відразу ж зустрінуть десятки хворих, кожен з яких буде проявляти до вас не дуже приємні знаки уваги. А про ваше появлення на території закладу завдяки тим же мешканцям інтернату буде моментально відомо керівництву інтернату. Якщо директор закладу Романов Леонід Васильович буде на місці, то вважайте, що вам повезло: можна попросити його дозвіл на огляд маєтку і фотографування. Якщо ж ні, то медичні сестри та пацієнти навряд чи дадуть вам можливість насолодитися шикарним панським палацом з неоготичною вежею.

Село вперше згадується у 1493 році під назвою Криве. Відомо, що у 1888 році в Кривчику близько 5 водяних млинів, а у 1905 році православна церква, єврейська молитовна школа, церковно-приходська школа, урядницький пункт, винокурня та цегельний завод. Сьогодні населення цього без перебільшення забутого села - близько 600 мешканців.

Дуже довго краєзнавці не могли розгадати загадку палацу: звідки і коли він взявся, ким побудований. Лише нещодавно з'явилася інформація, що палац у Кривчику побудував генерал, член Державної Думи Михайло Крупенський.

Двоповерхова палацова будівля палацу поєднує в собі елементи бароко і готики. Від бароко - оздоблення головного корпусу, від готики - чотириповерхова восьмигранна вежа з годинником.

Деталі оздоблення палацу:

Навколо залишився парк з непрацюючими фонтанами:

Маєток знаходиться в дуже мальовничій місцевості:

Будинок для прислуги та території маєтку:

Попередня стаття
Дунаївці
Наступна стаття
Миньківці - колишня столиця