На Мертвому морі я вже втретє. Вперше це було у 2005 році, коли побував на пляжі Amman Beach під час подорожі Близьким Сходом від Туреччини до Єгипту. Пам'ятаю, що тоді було дуже жарко, відразу захотілося роздягнутися і поринути в море. Яке ж було моє розчарування, коли виявилось, що вода в Мертвому Морі тепла, майже гаряча.
А вдруге - з боку Ізраїлю та Палестинських територій у 2015 році. Власне, на справжньому Мертвому морі можна побувати лише з боку Йорданії. Бо Ізраїль побудував резорти переважно на штучно створених водоймах на південь від Мертвого моря. Сам же беріг моря - це прикордонна воєнна зона. Йорданські ж пляжі і готелі збудовані безпосередньо на березі справжнього Мертвого моря.
Оглянувши напередодні Петру, рано з ранку ми вирушили джипами на північ Королівською дорогою у бік Мертвого моря. Щойно встало сонце, як ми дісталися до біосферного заповідника Дана між Ваді-Мусою (Петрою) і Ель-Караком. Дана - це великі схили Великої рифтової долини, які спускаються до Мертвого моря. Різнокольорові скелясті гори піднімаються з долини Ваді-Арава, що знаходиться нижче рівня моря, на висоту 1500 метрів.
У заповіднику Дана прямо поруч з Королівською дорогою знаходиться оглядовий майданчик з навою "Край світу" ("The Edge of the World"). З нього відкривається потужна панорама гір заповідника. Крім того, вдалені можна розглядіти долину Ваді-Арава, по якій проходить кордон з Ізраїлем.
Так з оглядового майданчику виглядає поселення Басіра, а за ним - Ас-Сала:
Дорога прямо уходить на Ель-Карак (туди ми обов'язково потрапимо пізніше), а ми повертаємо ліворуч і починаємо затяжний спуск в долину Ваді-Арава. Майже безлюдні, і здається, безжиттєві землі навколо - це території давньої держави Едом (Ідумеї), яка належала народу, який пішов від Ісава (Єдома) - старшого брата біблійного патріарха Якова - сина Ісаака і онука Авраама.
Проїхавши півшляху від Дани до Ваді-Арави, зупиняємося на оглядовому майданчику. Це - моторошне місце, де живусь сотні хворих собак і де страшно смердить. Але краєвиди заворожують.
Внизу за горами вже бачимо зелену землю. Це - північна частина долини Ваді-Арава, яка примикає з півдня до Мертвого моря. За нею добре видно пустелю Негев - це вже Ізраїль.
Спускаємося у долину, повертаємо праворуч на шосе Арава і рухаємося на північ уздовж кордону з Ізраїлем. Вже починають з'являтися села, які потопають у зелені. Але ненадовго. Оазис швидко закінчується і ми знову потрапляємо у місцевість, де лише гори і солі поблизу Мертвого моря.
Історична назва цієї держави - Моав. Її заселяв народ, який пішов від Моава - сина Лота, який був племінником Авраама і проживав поруч у Содомі. Моава Лоту народила його старша донька, яка напоїла батька і фактично зґвалтувала його. Це відбулося в печері Лота, не він поселився після того, як врятувався із спаленого Содома. Біля цієї печери - наша наступна зупинка.
Підйом до печери починається будівлі Музею найнижчого місця на Землі. Так, дійсно, ми знаходимося на 400 метрів нижче рівня моря.
До печери Лота ми не піднімалися. Нам показалося, що вона достатньо високо і далеко. А планів на сьогоднішній день було багато. Тому обмежилися видом на гору з печерою знизу від монастиря Лота:
Ми ж рухаємося далі на північ у бік легендарних Содома і Гоморри. І наступна зупинка - каньйон Ваді-Нумейра. Саме це місце асоціюється із біблійною Гоморрою, яка була знищена вогнем з неба разом із Содомом. Це - місце фантастичної краси, про яке я розповім в окремому матеріалі.
Одне з місць, яке ідентифіковане, як біблійний Содом, знаходиться в районі древнього поселення Баб ед-Дхра, що біля перехрестя шосе Арава з дорогою, що веде в Ель-Карак. Зараз на цьому місці немає на що дивитися, тому робимо зупинку північніше на місці, що візуалізує подію, що трапилося в Содомі.
Отже, Бог вирішив знищити Содом і Гоморру за гріхи, в яких зав'язли їх мешканців. В Содомі жив Лот, племінник Авраама. Коли Бог вирішив спалити Содом і Гоморру, то через ангела попередив Лота, щоб він взяв дружину з дітьми і негайно покинув Содом. Але попередив, щоб тікаючи, вони не оберталися назад. Та жінка Лота обернулася на палаючий Содом і відразу ж перетворилася на соляний стовп. Скеля "Жінка Лота" і сьогодні височіє на горі над східним берегом Мертвого моря.
На дорозі, що пролягає уздовж східного берега Мертвого моря, має декілька оглядових майданчиків, звідки відкриваються чудові краєвиди на найсолоніше озеро у світі. Скажу відверто, що дивитися за Мертве море з оглядових майданчиків набагато цікавіше, ніж купатися в ньому.
Тут немає ніякого життя: ні риби, ні рослин, ні бактерій. Навіть населених пунктів немає на узбережжі.
Проте колір води яскраво-бірюзовий, особливо ввечері в останніх промінцях сонця.
Зліва видно ізраїльський берег:
На останньому оглядовому майданчику ми запланували спостереження за заходом сонця. Але в останні хвилили набігли хмарки, і ми на жаль не побачили, як сідає сонце за Мертвим морем в горах Іудеї. Проте день і вечір виявилися чудовими.
Ми поселилися на дві ночі в готелі Ramada Resort, що на північному березі Мертвого моря неподалік від місця впадіння в нього річки Йордан. Готель знаходиться не на самому березі. Але до моря можна або спуститися пішки, або проїхатися на шатлів. Довгі січневі вечори ми проводили ресторанах готелю, смакуючи необмежену вечерю за 12 динарів або розпиваючи таємно пронесене в готель вино. До речі, споживання спиртного на резортах Мертвого моря категорично заборонено. На ресепшені готелю ретельно оглядають усі сумки, щоб ніхто не проніс алкоголь. Але було Різдво і ми зуміли пронести декілька пляшок вина.
Наступного дня пішли купатися на Мертве море. Купання в ньому – зайняття цікаве: коли заходиш десь до пояса, тебе починає виштовхувати з води. Виходить, що на воді можна тільки лежати і плавати. Встати на дно проблематично. Треба довго борсатися ногами. А це небезпечно, оскільки бризки води можуть потрапити в очі. Мені, слава Богу, вода в очі не потрапила. Але, говорять, що якщо потрапить, відпочинок буде сильно зіпсований.
Сама вода в озері на дотик масляниста. Коли виходиш з води, усе тіло ніби намастили маслом. Треба відразу ж йти по душ. Їх на березі предостатньо. Упаси вас Бог напередодні перед купанням в Мертвому морі що-небудь собі поголити!
На березі моря - контейнери з лікувальним брудом. Можна намаститися, походити так деякий час, і після цього спробувати змити бруд в морі. Але і це не просто. Доводилося відмивати кожний сантиметр тіла від бруду.
У наступній розповіді покажу вам найдивовижніший каньйон, який колись у житті доводилося бачити.
Коротке відео про Мертве Море:
Сподобався пост? Поділись з друзями!