Ізраїль

частина 1: Святі місця
частина 2: Палестинська автономія

З самого початку я планував подорож майже виключено Палестинськими територіями в заїздом в Галілею. Але за 2 дні поїздом автономією палестинці так дістали мене своєю поведінкою, що захотілося різко поміняти маршрут, відклавши на незрозумілий час поїздку до Хеврону. Чесно кажучи, я про це не пожалкував. Ізраїльські міста, в яких я побував, теж переважно заселені арабами, але вони тут зовсім інші на відміну від своїх співродичів з Палестинської автономії: на гроші не розводять, по кишенях не лазають.

Ізраїль склав враження чогось середнього між Україною і Європою. В Ізраїлі європейські дороги, європейський транспорт, західноєвропейські ціни. Про схожість з Україною тут нагадує військовий конфлікт, надзвичайні заходи безпеки, певна занедбаність старовинної архітектури та сміття, яке трапляється на вулицях.

Маршрут по Ізраїлю вийшов наступний: Єрусалим - Акра (Акко) - Тіберіус (Тверія) - Капернаум - Табха - Кана Галілейська - Назарет - Яффо.

Якщо маєте мало часу, то 2 міста в Ізраїлі, які обов'язково треба подивитися - це Єрусалим і Акко. Про Єрусалим особливо розповідати нема чого, покажу лише декілька цікавих місць. Тим більш, що "Вічному місту" буде присвячено ще багато розповідей.

Старе місто Єрусалиму оточено стінами з баштами і воротами:

Найкрасивіші міські ворота - Дамаські (або Шхемські):

Храмова гора (або гора Моріа), де постійно відбуваються сутички між палестинськими та ізраїльськими релігійними фанатиками. Зліва - найстаріша у світі мечеть Аль-Акса, справа - Купол Скелі - третя за значенням (після Кааби і мечеті Пророка в Медіні) святиня ісламського світу:

Купол Скелі:

З заходу до Храмової гори примикає Стіна Плача - західна стіна другого єрусалимського храму:

Гора Сіон - священне місце для іудеїв, звідси пішов термін "сіонізм", тут знаходиться гробниця царя Давида. Проте сьогодні на Сіоні - переважно християнські святині - місце Успіння Богородиці та кімната Тайної вечері.

Храм Гроба Господня - найважливіша християнська святиня. На території церкви розташована Голгофа та Гроб Господній.

Віфезда - басейн (купальня) в мусульманській частині Старого міста, яке згадується в Євангелії, як місце зцілення Ісусом розслабленого:

Віа Долороза - вулиця, по якій Христа вели на Голгофу:
no title

Вірменський квартал старого Єрусалима:

Єврейський квартал в Старому місті Єрусалима. На мінарет не звертайте уваги, за ним - синагога :)
no title

Гефсиманія:

Кедронська долина:

Біблейська Сілоамська купальня, вода до якої подається через водопровідний тунель царя Єзекії близько 750 р. до н.е.:

Друге ізраїльське місто, яке варто обов'язково відвідати - це Акра (Акко). Я не планував сюди їхати, але вибрав Акко, промінявши його на палестинський Хеврон.

Місто вважається однією з визначних пам'яток світового масштабу і занесено до переліку міст світової спадщини ЮНЕСКО. Тут зберіглася фортеця хрестоносців (власне, Старе місто - це і є фортеця), багато мечетей, оборонних споруд, старовинні вулички.

А головне - тут море і не так спекотно, як в Єрусалимі і околицях!

Фрагменти фортеці хрестоносців:

Мечеть Аль-Джаззар ("Біла мечеть"):

Вулочки старого міста:

Годинникова вежа:

Вид на найпівнічніше місто Ізраїлю - Нагарія. Далі на мисі - кордон з Ліваном, гори - то вже Ліван. У 2005 році мені пощастило бачити цей наглухо закритий кордон з протилежного ліванського боку:

Нове ізраїльське місто Кір'ят-Моцкін між Хайфою і Акко і гора Кармель на задньому плані:

Хайфа:

Єдине єврейське місто Ізраїля, в якому довелося побувати - це Тверія (Тіверіада) на березі Галілейського моря. Місто було засноване Іродом Антипою в 16 році н.д. й назване на честь римського імператора Тіберія.

Головна особливість Тверії - будинки з чорного базальту:

Замок хрестоносців в центрі Тверії:

В Тверії є декілька старовинних синагог:

Мечеть Ель-Омрі:

Тіверіадське (Генісаретське, Галілейське) море, або озеро Кінерет:

Засніжені вершини - це гора Хермон, найвища точка Ізраїлю. Щоправда, Ізраїль "позичив" ці території у Сирії і Лівану, і зараз там - гірськолижні курорти.

На протилежному від Тверії березі Галілейського моря - Голанські висоти, які Ізраїль окуповує у Сирії:

В південно-східному куточку Галілейського моря в горах розташована біблейська Гадара (Умм-Кайс). Там Христос здійснив чудо зцілення біснуватого, спрямувавши бісів в стадо свіней, яке кинулося зі скелі в море. Зараз Гадара знаходиться та території Йорданії, там перетинаються кордони 3 держав: Ізраїля, Сирії і Йорданії. У 2005 році мені пощастило там побувати і бачити Тіверіадське море з гори.

Капернаум - місто в Галілеї на березі Галілейського моря, де Ісус провів більшу частину свого місіонерського життя (з 30 до 33 років). З автостанції в Тверії можна доїхати автобусом №59, який їде на Голанські висоти в місто Кацрин.

Руїни Білої синагоги, на місця якої стояла більш стара синагога, в який Христос проповідував і зціляв:

Рештки будинку св. Апостола Петра. Тут Ісус зцілив тещу Петра, яка лежала в гарячці:

Галілейське (Генісаретське, Тиверіадське) море, або озеро Кінерет, по якому ходив Христос:
no title

В поселенні Табха на березі Галілейського моря Ісус нагодував 5 хлібами та 2 рибками 5000 людей. До Табхи краще йти пішки з Капернаума (близько 3 км уздовж моря на захід)

В селі Табха на березі Галілейського моря також знаходиться місце, де Ісус з'явився учням після свого Воскресіння і мав з ними трапезу:

Гора Блаженств - пагорб над Галілейським морем - місце Нагорної проповіді Ісуса, де він озвучив Заповіді Блаженств:

Через Табху до Тверії їде багато автобусів. Галілейські гори біля Табхи:

Кана Галілейська (Кафр-Кана) знаходиться між Тверією і Назаретом. Місто відомо тим, що тут Ісус Христос здійснив своє перше диво - перетворив на весіллі воду на вино. Відбулося це на місці, де сьогодні стоїть Весільна церква:

Крім того, в Кані є ще декілька цікавих церков і мечетей:

В цілому ж забудова Кани жахлива, а місто нагадує великий архітектурний смітник:

Назарет відомий всім. Тут Пресвяту Діву Марію повідомили про майбутнє народження Ісуса Христа, тут Ісус прожив більшу частину свого життя:

Храм Благовіщення в Назареті - найбільший на Близькому Сході:

Тут Архангел Гавриїл повідомив Пресвятій Діві Марії Благу Вість про те, що вона народить Сина Божого:

Молитва за Україну і український прапор - атрибут майже кожного католицького храму на Святій Землі:

Залишки будинку тесляра Йосипа в Назареті, де приживало Святе сімейство: Марія, Йосип і маленький Ісус:

Синагога в Назареті, в якій вчився Ісус:

Назарет приємно здивував своєю оригінальною архітектурою і атмосферою. Незважаючи на те, що тут живуть майже одні араби, місто досить охайне і різнобарвне:

Тут сильно віддає венеціанством:

Остання зупинка на Землі обітованій - старовинне Яффо, південна околиця Тель-Авіва:

Через порт Яффо 3 тис. років тому доставлялася деревина з Лівану для побудови першого Храма у Єрусалимі за царя Соломона:

Яффо - це лабіринти вузьких середньовічних вуличок:

Вид з Яффо на нічний Тель-Авів:

Прощавай, Свята земля! Бе шана абаа - бе Йєрушалаїм!