Голозубинці: палац Скібневських та майже гірські краєвиди

Попередня стаття
Сокілець
Наступна стаття
Миньківці - колишня столиця

Містечка і села Дунаєвецького району, що на північ від Кам'янця-Подільського, дуже багаті на панські маєтки. Голозубинці, що лежать на півшляху між райцентром Дунаївцями та Великим Жванчиком, - не виключення. Розташування місцевої садиби Скібневських - дуже мальовниче: на пагобрі над річкою Студениця, куди веде справжній серпантин ґрунтової дороги. В маєтку, де зберігся палац і флігелі, сьогодні знаходиться обласна протитуберкульозна лікарня для хворих з важкою формою сухоти.

Голозубинці відомі з 30-х років XVI століття. У XVIII та на початку ХІХ століття поселення разом із сусідніми Дунаївцями належали графам Красінським. Ймовірно, що саме тоді власниця Антоніна Красінська заклала на схилах Студениці голозубинецький парк, в якому згодом Скібнецькі побудували свій палац. Поневінчений часом паркі сьогодні є пам'яткою паркового мистецтво національного значення.

У першій половині ХІХ століття в Голозубинцях володарював генерал Вінсент Красінський із дружиною княжною Марією Радзівіл. У 50-х роках вони продали маєток судді Віктору Скібневському гербу Слєповрон. Один з його синів Віктор Жигмунд Скібневський наприкінці 1870-х років замовив у архітектора Томаша-Оскара Сосновського проект будівництва родинного палацу, який і було побудовано в ландшафтному парку на пагорбі над Студеницею. Палац вийшов у класицистичному стилі з трьома ризалітами.

Прикрашені волютами ризаліти палацу дійшли до наших днів без змін:

Дах прикрашають комини:

На початку ХХ століття палац було розширено за проектом якогось Гороха. Тоді до палацу було добудовано романтичну декоративну вежу, в якій було влаштовано лоджію, з якому можна було безкінечно насолоджуватися довколишніми пейзажами. На жаль, вже декілька років башточка незрозуміло для чого вкрита якимось ганчір'ям, яке псує весь вигляд пам'ятки.

Сьогодні в колишньому палаці проживають працівники лікарні.

Під час другого візиту до Голозубинців у 2020 році пощастило потрапити всередину:

На території парку - декілька господарських будівель.

Краєвиди тут неймовірні!

Під час візиту у 2020 році потрапили на чудовий захід сонця у Голозубинцях:

Попередня стаття
Сокілець
Наступна стаття
Миньківці - колишня столиця