Годовиця

Попередня стаття
Щирець
Наступна стаття
Старе Село

Звідси всього декілька кілометрів до південної межі Львова. В невеликому селі Годовиця, що в пару кільметрах від дороги, що веде від Львова у бік Пустомитів, повільно помирає одне з геніальних творінь відомого львівського архітектора, швейцарця за походженням, Бернарда Меретина. Костел Всіх Святих в Годовиці був зразком для наступних творів Меретина. Це пізніше за його зразком архітектор збудував подібні споруди в Бучачі, Городенці, Монастириськах, Буську, Лопатині, Берездівцях, Львові...

Годовиця відома з 1371 року. У 1405 році вона отримала Магдебурзьке право, що є свідченням того, що на той час поселення було містечком. Римо-католицька парафія в Годовиці утворилася приблизно наприкінці XV століття. Коли збудували перший костел, невідомо. У 1618 - 1621 роках храм зруйновано татарами, а у 1631 році його було відбудовано. Напевно, страждав костел і від набігів козаків, адже освятили новий храм лише у 1685 році. Але й той храм служив недовго. Проте його частина дійшла і до наших днів - кам'яний картуш, що вінчає сьогоднішній костел.

Новий храм у Годовиці постав протягом 1751 - 1758 років коштом львівського архідиякона Стефана Мікульського. Робота над декором храму тривала все наступне десятиліття, а освятили костел Всіх Святих лише у 1774 році. З парі з архітектором Меретином над декором костелу працював не менш відомий скульптор Йоган Георг Пінзель. Він виконав скульптуру у вівтарній частині храму, яка сьогодні зберігається в Олеському замку. Шість декорованих ваз, які увінчують фасад будівлі - це, напевне, все, що залишилося в Годовиці від творінь геніального майстра. mK8cs.jpg

Попри те, що костел в Годовиці має статус пам'ятки архітектури національного значення, його стан сьогодні жахливий, і надій на його відновлення немає. Остання реставрація святині була на початку ХХ століття. Дах давно впав, а всередині храм заріс деревами. Але, незважаючи на це, руїна здатна вразити будь-кого. Окрім барокових ваз, фасад будівлі декорований з обох боків подвійними пілястрами коринфського ордеру. Фронтон доповнює побудований перед ним притвор з балюстрадою та гербом над нею.

Дещо збереглося і з інтер'єру храму. Фрески для костелу, які покривають стіни і склепіння, виготовив ще наприкінці XVIII століття відомий художник Олександр Ролінський. На початку ХХ століття їх відновила художниця Б.Беньковська. У 1927 році відреставрували головний вівтар, а в 1929-1931 роках за допомогою Воєводського Уряду у Львові знову відновили розписи.

У 1946 році храм закрили совіти, перетворивши його на господарську споруду. З набуттям Україною незалежності храм так і не повернули віруючим. Напевне, через повну відсутність тих самих віруючих латинського обряду в Годовиці. Так і руйнується з кожним роком шедевр геніального Меретина... Ще минулого літа мальовничості йому надавав став з лебедями. Нещодавно став спустили (начебто, збираються чистити), і картина навколо стала зовсім невеселою...

Попередня стаття
Щирець
Наступна стаття
Старе Село

Коментарі

А звідки відомості, що Меретин був швейцарцем?
З тої книжечки про костели :)
А що?
Вперше таку інформацію зустрічаю. Завжди вказувалось, що походження невідоме, ймовірно італійське або німецьке, а про швейцарське ніде не згадувалось.
Бачиш, яку новину для себе відкрив!
щось я не дуже довіряю цій новині :)
правильно, довіряти не можна нікому, навіть самому собі :)
та він собі гонить. Яка нафіг Швейцарія!
Рrawdopodobnie pochodzący z terenów Cesarstwa Niemieckiego. Копіпастить чортзна-що!
а ти знаєш з якої книжки інфа? бо я лише здогадуюсь.
знаю. Костели Львівської парафії (чи якось так). Я пожалів на неї гроші, купив тільки Ів-Фр + Тернопіль + Буковина.
а ти тутойво не умнічай!
тіха, парніша!
Красивий був костел
так, незабаром його, напевне, вже не буде...
а нашим пердати щоб відновили як церкву (щоб остаточно не завалився)
ага, і ще купол позолочений щоб поставили наверх...
Що ви там, народ так спорите, Меретин - це свтове невизнане імя, а його доробок належить світу. А походження - просто варто вказати джерело (бажано з сторінкою) - а там хай професіонали від історії шукають. Дебати тут лишні. В мене інше питання - то що озеру перед костелом капут? Таке класне було. І що там за бульдозери - дорогу прокладають, чи що? Дякую за пост, дізнався цікаве про сучасний стан споруди. Правдв сумно.
Дякую.
Пруд тіпа спустили тимчасово, бо тіпа збираються чистити по весні. Подивимося, що буде...
100 пудово - ТІПА. Подивимося.
Ага :)
Я взагалі вже багато місць відвідав, але ти там вже скрізь був :)