20 найгарніших маленьких міст України

Попередня стаття
Парк природи Беремицьке - "Асканія Нова на Поліссі"
Наступна стаття
Розклад авторських подорожей Andy Travel Club на травень-липень 2024 р.:

1. Чортків (Тернопільщина)

Чортків вже 15 років впевнено займає 3 місце у моєму особистому рейтингу найкрасивіших міст Україні після Чернівців і Кам'янця. Ну самі, подумайте, в якому ще місті України крім замку і неповторних панорам є 2 ратуші, 2 готичних костели, 2 старовинні синагоги, 2 еталонні дерев'яні церкви і десятки яскравих австрійських вілл!

 

2. Жовква (Львівщина)

Жовква збудоване за концепцією «ідеальних міст» доби Ренесансу. Суть концепції полягала у створенні збалансованої планувальної структури міста — кожному архітектурному об'єктові відводилося певне розміщення відносно інших.

До видатних історико-архітектурних ансамблів Жовкви відносяться Ринкова площа (сучасна площа Вічева) із замком 1594 року, костелом Святого Лаврентія XVII століття, Василіанським (XVII—XX століття) і Домініканським (XVII—XVIII століття) монастирями та ін. Високу художню цінність мають 2 дерев'яні церкви, збережені на території колишніх передмість та синагога в стилі Ренесанс. А ще - багато різних старожитностей за межами центральної частини міста.

 

3. Бучач (Тернопільщина)

Бучач можна сміливо віднести до трійки найцікавіших для туриста – поцінувача старовини міста Тернопільщини наряду з Чортковом та Бережанами. Кількість різноманітних пам’яток на душу населення (близько 12 тис мешканців) тут дійсно зашкалює. І нехай місцевий замок сьогодні сама руїна, Бучач – це місто, в якому створили кращі свої шедеври скульптор Пінзель і архітектор Меретин, серед яких – найвишуканіша в Україні ратуша та декілька культових храмів.

 

4. Бережани (Тернопільщина)

Старовинне фотогенічне місто на Тернопільщині з безліччю архітектурних пам'яток: залишки замку, ратуша, костели, церкви, синагога, вілли, багато австрійського модерну та еклектики.

 

5. Володимир (Волинь)

Колишній Володимир-Волинський, а сьогодні просто Володимир - останнє з історичних давньоруських міст, яке відвідав. Багато років відкладав візит сюди, хоча і знав, що місто - просто фантастичне у плані пам'яток різних епох. І якби не війна, то не знаю, коли б потрапив сюди.

У Володимирі, на жаль, немає цілісного ансамбля історичної житлової забудови. Проте кількість і якість різноманітних культових споруд різних періодів просто зашкалює і компенсує усе. В місті є яскраво виражені вали давньоруського городища, давньоруський Успенський собор з романським замочком 15 століття, костели колишніх монастирів єзуїтів, капуцинів, домініканців, лютеранська кірха, декілька старовинних церков та будинків.

 

6. Белз (Львівщина)

Маленьке містечко Белз на Сокальщині сьогодні є одним з найменших міст в Україні і нараховує всього 2,4 тис. мешканців. А колись все було не так. Белз був одним з найзначущих міст Руси, столицеюБелзького князівства, а пізніше і столицею однойменного воєводства у складі Польської корони. Славетна історія міста залишила нам величезну спадщину: показник кількість різноманітних пам'яток на душу населення тут, напевне, найвищий в Україні.

В Белзі сьогодні варто оглянути "замочок", ратушу, пару костелів, дерев'яну церкву, декілька вілл.

 

7. Новгород-Сіверський (Чернігівщина)

Новгород-Сіверський вражає і закохує в себе з першого погляду, як і більшість історичних містечок Чернігівщини. Місто має тисячолітню історію, яку тут описувати немає сенсу. На диво, тут збереглася купа цікавих пам'яток минулих століть, серед яких Спасо-Преображенський монастир-фортеця, Успенський собор в стилі козацького бароко, Тріумфальна арка, торгові ряди і торгові склади, дерев'яна Микільська церква, ряд будівель ХІХ - початку ХХ століття. Все це доповнює історична одноповерхова садибна забудова (переважно - дерев'яна) та вражаючі краєвиди долини Десни.

 

8. Добромиль (Львівщина)

Добромиль - одне з найстаріших міст ще з княжих часів. В Добромилі - одна з найкрасивіших ратуш в Україні, передгір'я Карпат навколо, стара забудова площі Ринок, костел, монастир і замок на горі - виглядає все дуже гармонійно.

 

9. Ніжин (Чернігівщина)

В середмісті Ніжина в радіусі одного кілометра розташовано аж 11 (!) старовинних церков 18 століття, що само по собі унікально. Переважно всі вони - у стилі козацького (українського, мазепинського) бароко.

Середмістя - це клондайк міщанської архітектури минулих століть. Добре збережений грецький квартал, комплекс старовинної поштової станції. Навіть під час війни в Ніжині можна попити каву в інстаграмній кав'ярні і зробити сотні фото серед десятків храмів і стильних старих будинків.

 

10. Хуст (Закарпаття)

Провінційних затишних містечок на заході України багато, але таке, як Хуст, довелося бачити вперше. Зараз вже не віриться, але у 1939 році Хуст був столицею Карпатської України - єдиної на той час незалежної української держави на чолі з президентом Августином Волошиним, яку невдовзі знищили мадярські фашисти. Незвичайна хаотична забудова, криві вулички, чеський квартал, високі шпилі храмів та руїни замку на горі над містом і, звичайно ж, дешеве, але смачне закарпатське вино залишили незабутні враження про Хуст.

 

11. Тростянець (Сумщина)

Пам'ятки Тростянця настільки цікаві і охайні, що місто запросто може конкурувати з найгарнішими провінційними західноукраїнськими містечками. А ще переваги Тростянця в тому, тут все перебуває просто в ідеальному стані. Візитівка міста - замкоподібний Круглий двір, а також палац Кеніґів. В місті є декілька цікавих церков та старих будівель. А на околиці міста розкинувся мальовничий дендропарк "Нескучне".

 

12. Олександрія (Кировоградщина)

Проїжджав її сотні або тисячі разів, але не міг уявити, що місто на Кіровоградщині таїть в собі безліч яскравих таємниць. Вдумайтесь - в місті близько 100 пам'яток архітектури! Ось лише деякі з них: пожежна каланча з курантами, яка не поступається західноєвропейським ратушам, синагога, театр, стильні модернові купецькі особняки, будівлі місцевих органів влади (управи), будівлі училищ, що нагадують палаци, багато старої одноповерхової дореволюційної забудови. І жодного туриста!

 

13. Нижанковичі (Львівщина)

Нижанковичі - містечко на самому кордоні з Польщею. Тут є незвичайно ратуша з оленем, палац, костел, оборонна церква, цвинтар, каплички і стара міська забудова. Поруч - Нове місто- колишнє містечко з оборонним костелом і шикарною ратушою.

 

14. Глухів (Сумщина)

До кордону з Московщиною - всього 10 кілометрів. Навколо - непрохідні ліси і болота. Саме звідси і назва, яка походить від "глушини". Глухів- одне з найдавніших міст України. Найбільшої слави Глухів здобув, коли з 1708 по 1764 рік був останньою столицею Гетьманщини.

В самому Глухові збереглося безліч пам'яток минулих століть. "Глушиною" тут вже давно не пахне, а столичне минуле відчувається досі. Серед пам'яток Глухова - московська замкова брама, три церкви (козацьке бароко і давньоруський стилі), палац Терещенків, водонапірна вежа, пішохідна вулиця-корзо, яскраво-червона чоловіча гімназія, руїни тюремного замку, безліч старої міщанської забудови та дерев'яних будиночків з лиштвами.

 

15. Самбір (Львівщина)

Самбір - типове галицьке містечко з багатьма пам'ятками Австрійської доби. Площа Ринок тут - одна з найбільших в Європі, ратуша - одна з найвишуканіших.

В церкві Різдва Богородиці 17 століття знаходяться мощі св. Валентина, заради яких в Самбір їдуть закохані. Є два чудових костели: оборонний костел Іоанна Хрестителя та костел св. Станіслава ордену домініканців. Старовинних кам'яниць на площі Ринок та в місті - безліч. Так само як і австрійських вілл. Поруч з Самбором є страусина ферма "Білаки".

 

16. Берегове (Закарпаття)

Закарпаття - регіон, який найбільше відрізняється від інших історичних регіонів України. Тут - самісінький закордон, який проявляється в багатьох позитивних моментах: тут краще дороги, охайніше хатинки, чистіше на вулицях. Є і інші атрибути закордону: надписи іноземною мовою, прапори іншої держави. Отже, якщо не можете виїхати зазордон, а хочете побачити Європу - сміливо їдьте в Закарпаття. "Найзакордонніше" місто Закарпаття - це, безумовно, Берегово (або Берегсас, як кажуть місцеві мешканці).

 

17. Острог (Ріненщина)

Стародавнє місто, яке ще з часів Київської Русі було головним форпостом Волині, важливим центром православ'я в Україні, вогнищем освіти і культури східної Європи. В історію міста заглиблюватися не будемо, про це багато написано. А зупинимося на старовинних пам'ятках Острога, яким тут залишилося досить багато, більше ніж в усіх інших містах Волині. Це, передусім, замок Острозьких з двома потужними вежами, Богоявленська замкова церква в стилі православної готики, система міських укріплень (Луцька і Татарська брами), оборонна синагога, костел, Острозька академія, монастир капуцинів.

 

18. Сторожинець (Буковина)

Сторожинець - буковинське містечко з ратушою, костелом і двома палацами що розкинувся лівому березі Серета у підніжжя Буковинських Карпат. В місті не так багато старовинних архітектурних пам’яток, проте наймальовничіший на Буковині дендропарк, австрійська забудова кінця ХІХ – початку ХХ століття, релігійні споруди різних конфесій та адміністративні будівлі спонукають відвідувачів міста залишитися тут хоча б на день.

 

19. Шаргород (Вінниччина)

Важко пояснити, чому, але Шаргород- те місто, куди дуже хочеться повертатися. Не зважаючи на його провінційність і неналежність до Західної України, Шаргород чистий, охайний і акуратний. Він, на відміну від більшості міст Східного Поділля, зберіг дух і шарм минулих століть. В Шаргороді ти реально переносиш себе в далеке минуле.

В Шаргороді варто подивитися найстарішу в України синагогу, безліч прикладів єврейської міщанської забудови, бароковий костел Флоріана Шарого, руїни замку, ренесансну замкову кам'яницю та Успенський монастир з баштами та мурами.

 

20. Кременець (Тернопільщина)

Старовинне містечко на волинському Тернопіллі, відоме з 1064 року. Кременець зачаровує відразу. Крім багато чисельних архітектурних пам’яток, більшість з яких видно з центральної вулиці містечка, шарму Кременцю надає його розташування у звивистій долині посеред Кременецьких гір.

В місті можна подивитися руїни замку, єзуїтський колегіум, багато церков, костелів і старої забудови.

Приєднуйтесь до моїх авторських подорожей найгарнішими куточками українського Поділля! Розклад турів на цей рік є за посиланням: https://andy-travel.com.ua/tours
Попередня стаття
Парк природи Беремицьке - "Асканія Нова на Поліссі"
Наступна стаття
Розклад авторських подорожей Andy Travel Club на травень-липень 2024 р.: