Єрусалим, ч.11: Оливкова гора та Віфагія

Попередня стаття
Єрусалим, ч.12: панорами міста
Наступна стаття
Назарет

Оливкова (або Єлеонська) гора - топонім, відомий кожному християнину. Це пагорб на схід від Єрусалима, який відділяє від Старого міста Кедронська долина. На західному схилі Оливкової гори знаходиться Гефсиманський сад, на вершині - християнські святині, пов'язані з Вознесінням Христа, на східному - біблейські поселення Віфанія і Віфагія. По-суті, це вже Палестинські території, де вулиці супроводжуються традиційним сміттям і портретами палестинських лідерів. Тут же, на Оливковій горі біля готелю Інтерконтиненталь знаходиться оглядовий майданчик, з якого відкривається найкраща панорама Єрусалима і околиць.

На вершині Єлеонської гори на території монастиря кармелітів знаходиться католицька церква "Отче Наш". Традиційно вважається що на цьому місці Ісус Христос навчав своїх учнів молитися молитви Отче наш.

На цьому місці з часів імператриці Олени знаходилася Базиліка Елеони побудована у 326–333 роках у часі разом з Храмом Гробу Господнього та Храмом Різдва Христового у Вифлеємі. Базиліку зруйнували перси у 614 році. Земельну ділянку у 1868 році викупила французька принцеса Аврелія Латур д'Овернь. У 1874-75 роках збудовано церкву, якою опікуються кармелітки з Франції.

Печера в церкві, де, вважається, Ісус вчив учнів молитися Богу-Отцю:

У Клуатрі та коридорах церкви молитву Отче наш можна прочитати на керамічних плитках 140 мовами:

Отче Наш українською:

В Палестині добре знають справжню назву цієї мови:

Українські прапорці в церквах Палестини і Ізраїлю - дуже розповсюджена річ. Тут всі знають про наші проблеми і моляться за нас:

Елеонська гора традиційно вважається місцем Вознесіння Ісуса Христа. На вершині Оливкової (Єлеонської) гори міститься восьмикутна каплиця - Храм Вознесіння, зведена на місці Вознесіння Христа, закладена ще за часів хрестоносців, у якій, за переказом, зберігається брила з відбитком Христової ступні. Навпроти розташований жіночий православний монастир з Вознесенською церквою у візантійському стилі, біля якого здіймається у небо біла дзвіниця, відома як «Руська свічка» (заввишки 64 м).

На вході в монастир Воскресіння зі мною відбувся неприємний випадок. Слід зазначити, що в Палестині дурять всі і на кожному кроці, вимагають гроші, нав'язують якісь послуги. Апогеєм цього всього було те, що на вході до монастиря Вознесіння один козел вирвав в мене телефон з кишені джинсів прямо на святому місці. Звичайно, я його наздогнав і забрав телефон.

Монастир кармелітів з церквою "Отче Наш":

Вид на північну частину Оливкової гори з Єрусалиму:

Відразу за монастирем Вознесіння починаються палестинські квартали Віфагії. Це місце, де Ісус зустрівся з сестрами Лазаря Мартою та Марією перед воскресінням Лазаря. Ісус у Віфагії зупинився з боку Віфанії, оскільки через Віфагію шла стара дорога в Віфанію. Це було у Вербну неділю перед подією в'їзду до Єрусалиму. Віфагія є місцем, де Ісус потім сів на віслюка ставши на камінь для зручності:

Монастир на місці, де стояв будинок Марфи в Віфагії:

Так виглядають вулиці Віфагії:

Старі будинки в Віфагії:

"Стіна безпеки" між Віфагією і Віфанією:

Будинок Лазаря з його гробницею знаходиться вже на стіною в Віфанії:

Попередня стаття
Єрусалим, ч.12: панорами міста
Наступна стаття
Назарет