Палестинська автономія

В минулій розповіді я показав Святі місця на території Палестини і Ізраїлю, пов'язані з життям Ісуса Христа та інших біблейських героїв. Сьогодні розповім власне про подорож двома різними світами, які знаходяться на маленькому клаптику землі - Палестиною та Ізраїлем. Друга річ, якою я поряд з Біблією дуже цікавився з дитинства - це арабо-ізраїльський конфлікт. Назви "Наблус", "Рамалла", "Єрихон", "Східний Єрусалим" щоденно лунали в breaking-news спочатку радянського, а потім українського телебачення. Дуже хотілося полоскотати нерви і побачити все на власні очі. Ця мрія також успішно втілена в життя.

З аеропорту Бен-Гуріон до Єрусалиму ходять маршрутки "Нешер", які відправляються по мірі заповнюваності. Ходять цілодобово. Довозять до самого Старого Міста і ще розвозять по районах. Поселився в найдешевшому готелі Єрусалима - Rivoli, який знаходиться у Східній палестинській частині міста поруч з воротами Ірода. З раннього ранку почалася дуже насичена подорож, про яку буду розповідати в деталях в окремих постах. В підсумку вийшов такий маршрут по Палестинській автономії: Єрусалим - Віфавара (місце Хрещення) - Єрихон - Наблус - гора Гірізім - Рамалла - Ваді-Кельт - Віфагія - Бет-Лахм (Віфлеєм).

Почнемо з Палестини.

З Єрусалиму в міста Палестинської автономії транспорт не ходить (виключення - Віфлеєм, і то лише в один бік). Щоб дістатися палестинських поселень, треба виїхати за межі Ізраїльської роз'єднувальної стіні (або Стіни безпеки), яка відділяє Ізраїль від Палестинських територій. З імпровізованих автостанцій вже ходять маршрутки ("сервіс") до міст Палестини. Одна з таких автостанцій знаходиться в біблейській Віфанії (Бетенії) на кільці. Доїхати туди можна з арабської автостанції у Східному Єрусалимі, яка знаходиться напроти Дамаських воріт. Запитайте у водіїв, вони розкажуть як.

Дамаські ворота Старого міста - напроти знаходиться арабська автостанція:

Як я вже казав, Ізраїль на Палестинську автономію розділяє Стіна безпеки. З боку Ізраїля на територію Палестини виїхати можна вільно (крім громадян Ізраїлю, яким виїзд на Палестинські території суворо заборонений). Щоправда, при виїзді вас попередять інформаційні стенди: "Ви в'їжджаєте на небезпечну територію на власний розсуд. Danger for Your Life!" Щоб в'їхати назад в Ізраїль, доведеться пройти контроль на безпеку.

Місцями Стіна побудована "трохи по-дебільному" і принципи її будівництва зрозуміти важко. Наприклад, тут Стіна розділяє два арабських поселення - біблейські Віфагію і Віфанію. І там, і там живуть палестинці:

В деяких місцях Стіни взагалі немає. Наприклад, на Схід від Єрусалима, де палестинські поселення примикають до християнських святинь на Єлеонській (Масличній) горі. Це дуже дивно, бо вже за 100 метрів від монастиря Вознесіння (звідки вознісся на небо Христос) - палестинські квартали з типовим для них сміттям, прапорами Палестини і портретами Ясіра Арафата і Махмуда Аббаса:

На трасі з Єрусалима в напрямку Єрихона також Стіни незрозуміло чому немає. Щоправда, заїхати в Єрихон, який контролюється палестинською владою, можна лише через ізраїльські блок-пости.

Стіна і КПП між Єрусалимом і Бет-Лахмом (Віфлеємом):

Стіна на виїзді з столиці Палестинської автономії Рамалли в бік Єрусалиму:

Найцікавіше поселення на Західному березі р. Йордан (тобто, в Палестинській автономії) - Єрихон. Це місто вважається найстарішим у світі, йому близько 10 тис. років. До того ж, це - найстаріше поселення, яке упродовж свого існування було постійно заселеним. Крім того, Єрихон - найнижче розташоване місто у світі, яке знаходиться на 250 метрів нижче рівня моря.

Ось так виглядає найстаріша архітектурна споруда на планеті. Це - башта «Тель аль Султан» епохи докерамічного неоліту, їй - понад 10 тис. років. Її бачив Ісус Навін зі своїм військом, коли ізраїльтяни перейшли Йордан та увійшли в Землю обітовану після 40 років скитань по пустелі:

В Єрихоні розташовані руїни візантійського міста і розкішного палацу омейядского халіфа Хішама ібн Абд Аль-Маліка (VIII - IX століття):

Над Єрихоном височіє Гора Спокус (або Сорокоденна гора), де Ісус протягом 40 днів постився в Іудейській пустелі після Хрещення. Там його спокушав диявол, пропонуючи владу нам земним світом:

Грот, де Ісус 40 днів постився і молився:

Вид на Єрихон з Гори Спокус. На задньому плані - долина Йордану і місце Хрещення:

Вид з гори на Мертве море:

Місце Хрещення Ісуса Христа - Віфавара (Ваді-Харар, Каср Аль-Ягуд) розташовано на річці Йордан на кордоні Палестинської автономії та Йорданії. Раніше сюди можна було потрапити лише з йорданського боку, а з 2011 року священне місце відкрилося із палестинського (ізраїльського берега):

Славнозвісна річка Йордан: зліва - Йорданія, справа - Палестина:

В декількох кілометрах на захід від Єрихона в Іудейській пустелі знаходиться ущелина (каньйон) Ваді-Кельт. По дну протікає маленький струмок а в скелях видовбані печери монастиря св. Георгія:

Захід сонця в Іудейській пустелі:

Північна частина Палестини носить історичну назву Самарія. Її центр - місто Наблус (біблейський Сіхем, Шхем). Сучасний Наблус відомий, як місце жорстоких протистоянь і числений жертв арабо-ізраїльського конфлікту.

Центр Наблуса - суцільні автомобільні корки:

В Наблусі дуже красиве і колоритне старе місто:

Центральна площа з годинниковою вежею:

Гарні старовинні будинки на центральній площі:

Великий торгівельний центр в Наблусі. Дуже не схоже на якусь окупацію чи блокаду :)

В Наблусі знаходиться гробниця Йосипа - найстаршого сина Іакова (Ізраїля):

На південь від Наблуса знаходиться гора Грізім, на якій, за наказом Мойсея зразу ж після переходу євреїв через Йордан було заключено заповіт між Богом та єврейським народом. На горі, як і 2000 років тому, проживають самаритяни - народ, який часто згадується в Біблії.
Найстаріший будинок самаритян:

Самарійські пейзажі:

В Рамаллі - тимчасовій столиці Палестинської автономії (палестинці мріють про столицю в Єрусалимі) розташовані органи влади Автономії та мавзолей Ясіра Арафата.

Резиденція лідера Палестини Махмуда Аббаса:

Могила лідера Організації визволення Палестини Ясіра Арафата:

Рамалла - багатолюдна, в центрі важко пройти навіть пішки, я вже не кажу про автомобіль:

Головна площа Рамалли:

Арабське поселення Альтур (біблейська Віфагія) на Масличній горі на схід від Єрусалиму. Тут розташовано декілька христянських святинь: монастир Вознесіння, церква "Отче наш", будинок Марфи та інші:

Сусідня біблейська Віфанія (Бетенія) разом з будинком Лазаря знаходиться через Стіну безпеки:

Також у Віфагії на Масличній (Єлеонській) горі є оглядовий майданчик, з якого відкривається найкращий вид на Єрусалим:

Арабське поселення Рас-аль-Амуд на південний схід від Єрусалиму:

Про Віфлеєм (Бет-Лахм) розповідати не треба, про нього всі знають: тут народився Ісус. Церква Різдва - одна з найстаріших на Близькому Сході:

Ось тут відбулася одна з головних подій християнства:

В Молочному гроті Марія годувала молоком Ісуса, коли Святе сімейство ховалося від переслідувань царя Ірода, який наказав вбити усіх немовлят у Віфлеємі:

Віфлеєм, до речі, єдине місто Палестинської автономії, куди ходить автобус з Єрусалима (№231 з арабської автостанції напроти Дамаських воріт. Назад цей автобус не їде. Треба брати таксі (або йти 3 км пішки) до чек-поїнту, переходити кордон і вже на ізраїльському боці Стіни сідати на автобус.

Так виглядає Віфлеєм нетуристичний:

Вид з Віфлеєму на єврейське поселення Рамат-Рахель, яке знаходиться за Стіною:

На півночі Віфлеєму знаходиться гробниця Рахілі - дружини Іакова (Ізраїля). Гробниця знаходиться в середині арабського кварталу, але ізраїльтяни інтегрували тут Стіну безпеки і проклали всередині неї вулицю, яка веде до гробу. Проїхати туди можна лише автівкою, пішки заборонено. Ось так виглядає Стіна навколо гробу Рахілі:

Власне, гробниця Рахілі: