Варшава: Старе Місто

Попередня стаття
Королівський замок у Варшаві
Наступна стаття
Гданськ, ч.1: Główne Miasto

Старе Місто - найстаріший район Варшави, де зосереджена більшість історичних пам'яток польської столиці. Воно обмежений Wybrzeże Gdańskie вздовж річки Вісла і з вулицями Grodzka, Mostowa і Podwale. В межах Старого Міста знаходяться Королівський замок, Ринок Старого Міста. Навколишні вулиці багаті на середньовічну архітектуру, саме місто оточено стінами з величним Варшавським барбаканом, на його території є декілька цікавих храмів, головний з яких - готична катедра Святого Іоанна Хрестителя.

Старе місто Варшави було засноване у XIII столітті. Спочатку воно було оточене земляним валом, в 1339 р. було обнесене цегляними міськими стінами. Спочатку місто росло навколо замку князів Мазовії, який пізніше став іменуватися Королівським замком.

Ринкова площа Старого міста (Rynek Starego Miasta) була закладена в кінці XIII-на початку XIV століття , уздовж головної дороги, що з'єднує Королівський замок з Новим містом на півночі.

Замкова площа (plac Zamkowy) - перше, що бачать відвідувачі Старого міста, рухаючись до нього від південних історичних передмість Варшави. Площа розташована між самим Старим містом і Королівським замком.

З південного боку трикутна площа була обмежена кріпосною стіною і Краківськими воротами.

Над площею височіє Колона короля Сигизмунда. Площа розвивалася з початку XIV століття і досягла своєї могутності в XVII столітті, коли Варшава стала столицею Речі Посполитої. У 1644 році король Владислав IV звів колону на площі на честь свого батька Сигизмунда III, що переніс столицю з Кракова у Варшаву.

Відновлені історичні будинки на Замковій площі:

Від Замкової площі відходить історична вулиця Пивна:

Тут розташований костел св. Мартина ордену августинів, збудований у 1353 році та пізніше перебудований у стилі бароко:

Вулиця Пивна закінчується у кам'яниці Salwator, збудованої у 1632 році:

Маленька вуличка Пекарська, що з'єднує вулицю Пивну з вулицею Святоянською:

Два історичних майдани Старого Міста - Замкову площу і Ринок Старого міста з'єднує вулиця Святоянська:

На Святоянській стоїть головний храм Варшави - катедра св. Яна Хрестителя. Костел був зведений в 1390 році в стилі цегляної готики як місце коронацій і поховання князів Мазовії, ставши головним храмом міста. На початку XVII століття собор був оформлений всередині у стилі бароко. У 1705 році в соборі відбулася коронація Станіслава Лещинского, а в 1764 році - останнього короля Польщі Станіслава Августа Понятовского, тут же у 1791 році він присягнув на вірність Конституції 3 травня. Після відновлення Польщею незалежності собор набув разом з Вавелем роль Національного пантеону.

Позаду катедри знаходиться маленька трикутна площа Канонія. Назва площі бере свій початок в XVII столітті від будинків, що розташовувалися на ній, в яких жили священики-каноніки варшавського капітулу.

Ще один бароковий костел на Святоянській вулиці належить санктуарію Матері Божої Ласкавої.

З комплексу укріплень, які охороняли Варшаву з XVI століття, найкраще зберігся барбакан в північній частині Старого Міста.

Барбакан був споруджений в 1540 році на місці старих міських воріт за проектом венеціанця Джованні Баттісти, архітектора, що жив і працював в Мазовії у XVI столітті і зіграв важливу роль в перебудові міських стін XIV століття, що прийшли до його часу в жалюгідному стані. Барбакан мав форму трирівневого напівкруглого бастіону, укомплектованого стрілецькими позиціями для фузілерів. Він мав 14 метрів завширшки і 15 метрів у висоту від дна рову, що оточував міські стіни, і тягнувся від них назовні на 30 метрів.

Будучи щойно побудованим, чотирьохбаштовий барбакан швидко став анахронізмом, що не має важливої практичної користі. Причина полягала в швидкому розвитку сили артилерії. Він був використаний тільки одного разу, під час шведської навалина Польщу, коли 30 червня 1656 року польська армія під проводом короля Яна II Казимира відбивала його у шведів.

У XVII столітті барбакан частково демонтували із-за незначності його оборонного значення, тоді як місто більше потребувало великих воріт для розміщення в них людей і товарів. У XIX столітті він став частиною побудованих багатоквартирних житлових споруд. У міжвоєнний час, в 1937-1938 роках, архітектор Ян Захватович відновив частину міських стін і західну частину моста, знесши по ходу реконструкцій одну з новітніх на той час будівель.

У Другій світовій війні, зокрема під час оборони Варшави 1939 року і Варшавського повстання в 1944 році барбакан був майже повністю зруйнований, як і переважна частина будівель Старого міста. Він був відновлений у 1952-1954 роках на основі креслень XVII століття, оскільки новий уряд вирішив використати його в якості туристичної пам'ятки, а не відновлювати на його місці колишні кам'яниці. У його реконструкції була використана цегла знесених історичних будівель міст Ниси і Вроцлава. Барбакан був відновлений за винятком 2 зовнішніх воріт і вежі з боку Старого міста. Нині він один з популярних туристичних місць у Варшаві.

Найкращий вид на Старе Місто у Варшаві відкривається з дзвіниці академічного костелу св. Анни:

Інші статті про Варшаву:

Королівський замок

Ринок Старого міста

Нове місто

Краківське передмістя і Новий світ

 

Друзі, щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub

Приєднуйтесь до моїх авторських подорожей найгарнішими куточками українського Поділля! Розклад турів на цей рік є за посиланням: https://andy-travel.com.ua/tours
Попередня стаття
Королівський замок у Варшаві
Наступна стаття
Гданськ, ч.1: Główne Miasto