Краківське передмістя - найголовніша пішохідна і найкрасивіша вулиця Варшави за межами Старого Міста. Вона починається від Королівського замку на південь, плавно переходить у вулицю Новий Світ і з'єднує історичний центр Варшави з центром сучасним. Краківське передмістя є частиною так званого "Королівського шляху", який веде зі Старого міста до Королівських Лазєнок і Вілянува. Вся вулиця Краківське передмістя забудована історичними палацами, костелами та престижними будинками.
Краківське передмістя починається на Замковій площі, де колись стояли Краківські ворота.
Будинки на початку вулиці Краківське передмістя:
На початку вулиці розташований академічний костел св. Анни - один з найвідоміших храмів країни з фасадом у неокласичному стилі і одна із найстаріших будівель міста. З часом храм зазнав багато реконструкцій, остання з яких відбулася в 1788 році. Нині є головним приходом академічного співтовариства у Варшаві. Костел Святої Анни у Варшаві був побудований в 1454 році при монастирі бернардинців, заснованому герцогинею Ганною Мазовецькою. Храм був побудований в готичному стилі і освячений 4 грудня 1454 року Анджеем Бніньским, єпископом Познані. У 1507 році церква і монастир згоріли під час пожежі. Вони були відновлені стараннями гвардіана Антонія з Беча і Яна з Коморова, але в 1515 році церква і монастир знову згоріли під час чергової пожежі. У 1533 році храм був відновлений за участю герцогині Анни Радзивілл-Мазовецької, Беати Тенчинської і Яна Лубранського, єпископа Познані.
У 1663 році почалася реставрація церкви за проектом архітекторів Джованні Джислені і Тіто Бураттіні, що завершилася в 1670 році. В середині XVIII століття фасад церкви реконструювали в стилі рококо за проектом архітектора Якуба Фонтани, прикрасивши його двома філігранними дзвіницями. У 1786-1788 роках Станіслав Костка-Потоцкий, за участю короля Станіслава Августа Понятовського і городянина Юзефа Квецинського, зібрав кошти на реконструкцію фасаду церкви, який був відновлений архітектором Петром Айгнером в стилі класицизму.
На дзвіниці костелу св. Анни розташований оглядовий майданчик, звідки відкривається розкішна панорама як Старого міста, так і Краківського Передмістя:
Вид на історичний район Марієнштадт:
Прогуляємося вулицею Краківське передмістя у південному напрямку і оглянемо найцікавіші пам'ятки вулиці. Костел Успіння Божої Матері і Святого Йосипа ордену кармелітів збудований у стилі бароко з елементами рококо і класицизму у 1661 році:
За костелом кармелітів розташований Президентський палац - найбільший з усіх варшавських палаців. Він був збудований у 1643-1646 роках і перебудований у 1818-1820 роках. В різні часи належав Конєцпольським, Радзивіллам і Любомирським. Сьогодні є резиденцією Президента Польщі.
Напроти Президентського палацу розташований комплекс палацу Потоцьких. Спочатку він був побудований у стилі класицизму для сім'ї Денгофів у 1693-1766 роках і придбаний сім'єю Потоцьких наприкінці XVIII століття.
Брама палацу Потоцьких виконана в стилі рококо у 1763 році за проектом Леандро Марконі:
Костел візиток (костел св. Йосипа Обручника) збудований у 1651 році і перебудований у стилі рококо у 1728—1765 роках. Будівництво монастиря і церкви на честь Святого Йосипа Обручника було розпочато за благословенням примаса Польщі, Вацлава Лещинського. У 1695 році недобудована церква згоріла при пожежі. Знову храм почали відновлювати тільки в 1728 році на засоби великої гетманши Ельжбєти Елени Сенявської за планом архітектора Кароля Антона Бая. У 1734 році роботи були призупинені через відсутність коштів, але через декілька років за підтримки Марії Софії Чарторийської та інших донорів будівництво храму продовжилося. У 1754 році обрушився дах храму. Основні будівельні роботи тривали з 1754 по 1761 рік.
Автором нового фасаду і великого вівтаря став архітектор Ефраїм Шрегер. Скульптури на фасаді і кафедра в церкві були виконані Йоганном Георгом Плершем.
Храм має одну наву з головним вівтарем і шість бічних каплиць у стилі бароко і рококо. Завершується нава унікальним амвоном у формі човна із зведеннями і люнетами над вівтарем. Над колонами дуже широкий антаблемент, пишний карниз і зведення аркад. У інтер'єрі церкви багато старовинних скульптур і картин польських, італійських і французьких живописців, а також скінія XVII століття з чорного дерева і срібла - подарунок засновниці храму Марії Луїзи Гонзага де Невіри, королеви Польщі.
Палац Тишкевичів зводився для гетьмана Речі Посполитої Людвика Скумін-Тишкевича. Будівництво почалося в 1785 році по первинному плану Станіслава Завадського і закінчилося в 1792 році в неокласичному стилі за проектом Яна Крістіана Камсетзера. У 1840 році палац купила сім'я Потоцьких.
Палац Уруських-Четвертинських будувався з 1844 по 1847 рік за проектом архітектора Анджея Голонського у стилі неоренесансу.
На центральній частині переднього фасаду розташувався великий картуш з гербом Сас скульптора Луї Кауфмана. Картуш підтримується двома левами.
Брама палацу, яка служить головних входом до Варшавського університету:
Палац Чапських у стилі бароко з елементами рококо - один з накрасивіших палаців Варшави. У XVII столітті на місці нинішнього палацу розміщувалась дерев'яна садиба Радзивіллів. У 1680–1705 роках під керівництвом архітектора Тільмана Гамера був побудований палац для архієпископа Гнєзно Міхала Радзієвського. У наступні роки палац часто міняв своїх власників, у різні роки тут проживали: Пражмовські, Сенявські, Чарторийські.
У 1733 році будівлю було придбано сім'єю Чапських. Вони почали реконструкцію інтер'єрів палацу у стилі бароко. Головні ворота були прикрашені орлами. Над внутрішніми інтер'єрами трудилися скульптори Антон Капар і Самуель Контесса. Після смерті Чапського в 1784 році, палац успадкувала його дочка Констанція - дружина спікера парламенту Сталіслава Малаховського. В даний час будівля належить Академії красних мистецтв.
Базиліка Святого Хреста ордену лазаристів була побудована в 1679-1696 роках в стилі бароко. Його проектувальником був королівський придворний архітектор Йозеф Шимон Беллотті, а фундаторами - абат Щука і примас Майкл Стівен Радзієвський, який освятив храм 14 жовтня 1696 року.
Вежі, вкриті пізньобароковими куполами (1725-1737 роки) виконані Йозефом Фонтаною. Фасад (1756 рік) розроблений Якубом Фонтаною, прикрашений статуями роботи Яна Юрія Плерша.
На вулицях навколо Краківського передмістя також є декілька цікавих пам'яток.
Неподалік від костелу св. Анни знаходиться палац Браницьких. У першій половині XVII століття на цьому місці знаходилася резиденція роду Сапєгів. Ділянка була куплена в XVIII столітті Стефаном Миколаєм Браницьким. Палац був зведений в 40-х роках XVIII століття для Яна Клеменса Браницького, гетьмана великого коронного. Головним архітектором був Ян Зігмунт Дейбель. Йому допомагали в роботі також Ян Генрік Клем, Якуб Фонтана і скульптор Ян Хризостом Редлер. Палац в стилі пізнього бароко мав два класичних крила, які утворюють великий двір, закритий огорожею з боку вулиці. Його крила увінчали аттики, декоровані скульптурою, і великі вікна-люкарни. Палацовий вхід оформлений портиком і завершеним аттиком із скульптурами роботи Редлера.
В одному кварталі від Краківського передмістя розташований Великий театр (Opera Narodowa), збудований у 1825–1833 роках за проектом Антоніо Корацці і урочисто відкритий 24 лютого 1833 оперою «Севільський цирульник» Дж. Россіні.
Продовженням Краківського передмістя є вулиця і район Новий Світ. До XVI ст., Новий Світ був головною дорогою, що вела до численних палаців шляхти і сіл на півдні Варшави. Сучасна назва вулиці з'явилася в XVIII столітті, коли місто почало розростатися. На початку XVIII ст. колишні поля навколо вулиці почали швидко забудовуватися і урбанізовуватися, на самій же вулиці поклали бруківку. Під час Наполеонівських війн, Варшава значно збільшилася, і Новий Світ був майже повністю перебудований, замість дерев'яних будівель з'явилися кам'яні і цегляні, триповерхові у неокласичному стилі.
В районі Новий Світ також є декілька цікавих історичних палаців.
Замок Острозьких - це бароковий палац, який нині є резиденцією Товариства імені Фридерика Шопена. Наприкінці XVI столітття краківський каштелян Януш Острозький придбав ділянку землі де незабаром розпочалося будівництво замку. Збудований замок князь передав родині Денхуфів, а ті, натомість, продали замок Ґніньським. Підканцлер коронний Ян Ґнінський вирішив збудувати на тому місці палац. Будівля була збудована у другій половині XVII сторіччя. На початку XVIII ст. палац перейшов на власність родини Замойських й відтоді перебрав собі назву Ординацького - від назви Замойської ординації. Від 1740 року змінилися власники, від 1771 року палац належав Чапським, а потім Хоткевичам. В 1820 році палац придбав поліційний секретар Міхал Ґаєвський, який узявся за його перебудову і перепланування. Від 1858 у палаці розмістилася Варшавська консерваторія, в якій спершу навчався, а потім викладав Ігнацій Ян Падеревський. Під час Другої світової війни будівлю було знищено. Відбудовано палац у 1949-1954 роках за проектом Мєчислава Кузми. Відтак у палаці розташувався офіс Товариства імені Фридерика Шопена, а також музей його імені.
Неподалік від станції Warszawa Powiśle є неоренесансовий палац Костянтина Замойського, що будувався з 1875 по 1879 роки:
Поруч з станцією Warszawa Centralna знаходиться Палац культури і науки - найвищий хмарочос у Польщі, побудований за три роки під керівництвом радянського архітектора Льва Руднєва і введений в експлуатацію у 1955 році. Архітектурний стиль - суміш архітектурного арт-деко, соціалістичного реалізму і польського історизму.
Поряд з Палацам культури і науки у 2002 році був побудований сучасний торгівельно-розважальний центр Золоті Тераси (Złote Tarasy):
Сподобався пост? Поділись з друзями!