Розтоки

Село РОЗТОКИ Путильського району Буковини сміливо може претендувати на культурний та творчий центр Буковинських Карпат, адже причин для того більш, ніж достатньо.

По-перше, це місце просвітницької діяльності Юрія Федьковича. В Розтоках поет працював вчителем, тут він написав ряд віршів, один з яких містить пророцькі слова про соборну Україну. По-друге, Розтоки були не без підстави оспівані Лесею Українкою. Направляючись на відпочинок до Буркуту у 1901 році в листі Ользі Кобилянській поетеса писала наступне: «Раз заїхали на високу гору Німчич і бачили звідси при заході сонця щось таке гарне і срібне як мрія, - кажуть, що то зветься Розтоки, але я думаю, що то ніяк не зветься і що його вже тепер там нема, бо щось такого може показатись тільки раз і зникнути, а вже якби хто вдруге хотів би те саме побачити, то не знайшов би».

Ось такими, напевне, бачила Леся Українка Розтоки і долину Черемоша з перевалу Німчич:

По-третє, тут у 1970 році знімався справжній шедевр українського кінематографу «Білий птах з чорною ознакою», режисерами якого виступили Юрій Іллєнко та Іван Миколайчук. Стрічка розповідає про важке життя буковинських селян спочатку під час румунської окупації, а потім у період визвольних змагань українського народу у часи Другої світової війни. Завдяки цьому фільму багато радянських українців вперше дізналися про Українську повстанську армію. А устами Богдана Ступки, нібито негативного персонажу, автори домоглися донести глядачам частинку правди про боротьбу українських повстанців.

 

По-четверте, у Розтоках народився хіт номер один української естради 70-х років «Червона рута». Прибувши у липні 1970 року разом з танцювальним ансамблем «Вітерець» на зйомки «Білого птаха з чорною ознакою» молодий композитор Володимир Івасюк намагався за допомогою місцевих жителів розв’язати загадку таємничої квітки – червоної рути. Тоді ж в Розтоках і був написаний остаточний варіант пісні, який 13 вересня цього ж року вперше пролунав на українському телебаченні в програмі «Камертон доброго настрою».

І, нарешті, тут, у Розтоках у 1975 році режисером Віктором Стороженком було віднято музичний фільм «Пісня завжди з нами» за участі Софії Ротару, в якому співачка виконала шість пісень Володимира Івасюка.

Крім всього цього Розтоки є батьківщиною отамана опришків Мирона Штолюка та було центром діяльності у 1742 році опришків під керівництвом Олекси Довбуша.

У центрі Розток при дорозі знаходиться пам’ятка архітектури національного значення – дерев’яна Успенська церква. Побудована вона 1846 року (за іншими даними – у 1875 році) із смерекових брусів і являє собою ранній зразок триверхого буковинського храму з високими, приблизно однаковими за висотою верхами.

Церква має кругове опасання з широким виносом, яке спирається на випуски венців верхнього зрубу. Високі восьмигранні пірамідальні верхи вкрити бляхою, дерев’яні стіни викрашені у яскраво жовтий колір.

На фасадній частині стіни висить табличка, присвячена 50-річчю правління австрійського цісаря Франца Йосипа, встановлена у 1898 році.

Всередині храму збереглися дерев’яного різьблення та живопису XVIII – XIX століть. Велику мистецьку цінність становить дерев’яний різьблений з позолотою іконостас, створений разом із церквою, та окремі зразки релігійного живопису.

Ганок:

Дерев’яна триярусна дзвіниця нібито доповнює церкву: стіни окрашені в жовтий колір, а її завершення повторює форму верхів церкви.

Поруч з дзвіницею нещодавно побудовано нову сучасну п’ятиверху церкву:

Хрест при дорозі:

А майже напроти старої церкві зберігся одноповерховий будинок австрійських часів. Зараз тут – загальноосвітня школа.

Розтоки влітку 2024 року:

Продовження тут

Коментарі

позитивная желтая церквушка.
там такие в каждом селе :)
якi гарнi краевiди - хочу туди...
і що заважає? :)
нема нi часу , нi грошiв...
без грошей подорожувати можна :)
а ось коли немає часу - це гірше...
Буковинська експедиція. Протяте каміння і Соколине Ок Користувач посилається на ваш запис з Буковинська експедиція. Протяте каміння і Соколине Око пишучи: [...] садиб. За хатинками стежка праворуч приведе скрізь каскад водоспадів до села Розтоки. Про Розтоки [...]