Новомалин

Попередня стаття
Межиріч
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Село Новомалин з руїнами замку Малинських і готичною каплицею знаходиться в 12 кілометрах на захід від Острога. По дорозі можна подивитися монастир-фортецю у Межирічі. Дорога сюди жахлива. Якщо йшли дощі, то про добирання до Новомалина можна забути. Або ж можна надовго зав'язнути у річці, на яку перетворюється дорога в село. Ось і я потрапив до Новомалина з другої спроби. Для тих, хто подорожує громадським транспортом, з Острога до Новомалина ходить 3 бусика на день: в 11:05, 15:35, 20:45.

Перша згадка про Новомалин походить з 1392 року, коли король Владислав Ягайло подарував цю місцевість своєму братові Свидригайлу. На гористій місцевості над річкою князь Свидригайло побудував великий замок і назвав його Глухні (або Глухи). В 1430 році Свидригайло подарував Глухе разом із замком і землями дворянину Олиферу Єло-Малинському. У 1590 р. Вацлаву Єловичу-Малинському королівським привілеєм дозволено побудувати в його маєтку Глухах місто під назвою Новий Малин, проводити тут ярмарки і встановити Магдебурзьке право.

Замок на пагорбі, над р. Свитеньки побудований Свидригайлом у XIV столітті. Його оточував рівз водою, у плані замок був регулярним, мав п’ять наріжних п’ятигранних башт, які були з’єднані мурами, в’їзну браму і міст через рів. Він багато разів перебудовувався: у XV, XVII та у XVIII століттях. В XVII ст. Малинські доповнили замок палацом. На початку XIX ст. власники Сосновські, які були власниками Новомалина з 1802 року, провели велику реконструкцію палацу.

Палац, від якого залишилися руїни, розташований уздовж південно-східного боку замку. Його зовнішня стіна була оборонною та з'єднувалася з стінами замку. Прямокутний в плані, двоповерховий. Перекриття зруйновані й лише в трьох приміщеннях першого поверху збереглися хрестові зводи. Товсті стіни палацу прорізані прямокутними вікнами. Споруда має склепінчасті підвали в декількох рівнях. Поруч була кухня, декорована неоготичному аркадою.

Найцікавіша деталь замку - це готична каплиця. Її цокольна частина - це залишки оборонної вежі. У плані квадратна, внутрішній об'єм круглий. Виходить об'ємом за лінію оборонних стін. Кожен з чотирьох фасадів прорізаний одним вузьким стрілчастим вікном, а поставлені на зовнішніх кутах високі круглі башточки, розкреслені лінійним рустом, нагадують готичні пінаклі. Інтер'єр каплиці був прикрашений різьбленням по мармуру, виконаної скульптором О. Сосновським (початок XIX ст.).

Північно-західна башта замку:

Замковий комплекс зазнав руйнувань під час Другої світової війни. Зараз залишились руїни замку. Біля підніжжя замку раніше був парк від якого збереглося лише кілька старих дерев.


 

Попередня стаття
Межиріч
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії