Вірменія: оригінальна ідея для новорічної чи зимової подорожі

Попередня стаття
10 речей, які необхідно взяти у Патагонію
Наступна стаття
Списки справ. Чи потрібні вони взагалі?

Новий Рік настане вже швидко! Тому коли, як не зараз, подумати, в якому незвичайному місці його зустріти, щоб новорічна подорож надихнула на рік наперед.

Тому я вирішив поділитися власним досвідом новорічної подорожі. Можу запевнити, що подорож до Вірменії стала однією з найкращих новорічних пригод у моєму житті. І це незважаючи на те, що я зустрічав Новий рік наодинці.

Північний проспект в Єревані

 

Чому Вірменія?

По-перше, серед трьох закавказьких країн, Вірменія – найменш розкручена і рідко відвідується туристами. Вірменія - це країна Арарату, Севану, високих гір і давніх монастирів.

По-друге, туди просто і відносно недорого дістатися за допомогою прямих рейсів МАУ та нового лоукостера Sky Up.

 

Транспорт і проживання

Якщо брати квитки заздалегідь, то можна розраховувати на 135$ в обидва кінця. На Новий Рік таких цін, звичайно не буде. Приготуйтеся викласти від 257$, якщо улітаєте наприкінці грудня, а прилітаєте назад на початку січня.

Країна складна для пізнання, бо в більшість цікавих місць ви не дістанетесь громадським транспортом. Єдиний спосіб - це орендувати машину. Оренда авто на 4 доби обійдеться від 110-120 євроАле проїхавши Вірменію, ви зрозумієте, що вона не лише не поступається своєї красою з Грузією чи Азербайджаном, а й може конкурувати навіть з Ісландією.

Поселитися краще в центрі Єревану, де є багато готелів. Звідси можна робити поїздки по усій країні. Вірменія - невелика. Навіть за короткий світловий день можна подивитися багато.

 

Що подивитися за 3 дні?

Якби ви приїхали в Єреван не на Новий Рік, то навряд чи варто б було витрачати на нього більше. ніж декілька годин. Але на новорічні свята - зовсім інша справа. По-святковому оформленні вулиці і площі, салюти і феєрверки у купі з незвичайною вірменською архітектурою додають місту магії. 

Новий Рік в Єревані

В Єревані варто подивитися площу Республіки з комплексом урядових будівель, футуристичний Північний проспект, комплекс «Каскад». Туристи тут - велика рідкість. Але найцікавіше у Єревані – старий історичний квартал Конд.  Район знаходиться на пагорбі на захід від центру міста. Його назва  в перекладі означає "голова". Район Конд з'явився у ХVII столітті і чудом зберігся під час руйнування старого Єревану у 20-х роках минулого століття. З минулих років тут мало що змінилося. Старі, подекуди напіврозвалені, будинки, відсутність газу і опалення, білизна і предмети побуту на вулицях. Здається, і стиль життя за декілька століть тут не змінився. Район вважається найдепресивнішим в Єревані, проте в мене він викликав найтепліші почуття.

Історичний квартал Конд в Єревані

Окремі вкраплення старого Єревану збереглися і в центральній перебудованій частині міста. Це, зокрема, Блакитна мечеть, пару церков та небагаточисельні будинки ХІХ століття.

Блакитна мечеть в Єревані

Не втрачаємо час, їдемо на північ дивитися одне з найкрасивіших гірських озер світу – Севан. Перший свій ранок Нового року я зустрів саме на Севані. Можна безкінечно співати дифірамби Севану, але жодний опис не відтворить цієї кавказької краси. Таких вражень від Севану я дійсно не очікував! А ще й пощастило з погодою - рідкість для зими. Краєвиди тут виявилися не гірше швейцарськихавстрійських, байкальських чи саянських!

Озеро Севан, Вірменія

Крім пірамідальних гір, Севан оточений старовинними монастирями та іншими давніми пам'ятками вірменської культури. Варті уваги монастирі СеванаванкАйраванк, та унікальне кладовище з хачкарами біля міста Норатус

Монастир Айраванк, Вірменія

Особливо вас вразить Норатус - найбільший у Вірменії середньовічний цвинтар з давніми хачкарами - вірменськими різьбленими хрестами, найстаріші з яких збереглися тут з Х століття.

Цвинтар в Норатусі, Вірменія

Високий перевал відділяє озеро Севан від міста Діліжан. Діліжан - одне з найбільш туристичних міст Вірменії, йому присвоєний статус Національного парку. У Діліжані жили і живуть багато відомих вірменських художників, композиторів, вчених і режисерів. Сьогодні місто вважається одним з найбільш інтелектуальних міст Вірменії. Від старого Діліжана залишилося фактично півтори вулички. Найцікавіші історичні будинки розташовані на короткій пішохідній вуличці Шарамбеян. Цей куточок старого Діліжану був відтворений нещодавно. Сьогодні у туристів є можливість побачити місто таким, яке воно було у XIX столітті.

Діліжан, Вірменія

У 20 кілометрах на схід від Єревана в містечку Гарні розташований один з найстаріший у світі язичницьких храмів, історія якого нараховує близько 2000 років. Фортеця Гарні згадується Тацитом у зв'язку з подіями у Вірменії ще в першій половині I ст. н. е. Вона була побудована вірменським царем Трдатом I (66-88 рр.) у 76 році, про що свідчить виявлена там же його напис грецькою мовою. Храм Гарні - єдиний збережений на території Вірменії пам'ятник, що відноситься до епохи язичництва й еллінізму.

Храм в Гарні, Вірменія

Але найцікавіше в Гарні знаходиться в каньйоні річки Азат, куди можна спуститися стежкою від храму. Робити це взимку - важко і небезпечно. Проте я вирішив ризикнути, і отримав за це несподівану винагороду. В каньйоні річки Азат є ущелина, яка має назву "Симфонія в камені". В ущелині природа утворила базальтові колони неперевершеної краси.

Каньйон річки Азат, Вірменія

На схід від Гарні є ще один знаменитий монастир в скелях – Гегард. "Гегард" перекладається, як "спис". Назва монастирського комплексу походить від списа Лонгіна, яким прокололи тіло Ісуса Христоса на Хресті, і, як стверджується, привезеного до Вірменії апостолом Тадеєм поміж багатьох інших реліквій. До Гегарда веде досить складна, але красива дорога. Сам монастир з'явиться несподівано у гірському амфітеатрі.

Монастир Гегард, Вірменія

А ми рухаємося на південний схід Вірменії, уздовж кордону з Туреччиною. Перша зупинка - монастир Хор Вірап, що знаходиться у самого підніжжя Арарату. Монастир на фоні Арарату - найвідоміший вид з Вірменії, але побачити таку красу можна лише у ясну погоду. Наступна зупинка – монастир Нораванк XIII століття, розташований в ущелині річки Арпа на тлі мальовничих червоних скель.

Монастир Нораванк, Вірменія

Далі почалася найскладніша ділянка дороги на схід у напрямку Нагорного Карабаху. Вся дорога - суцільний серпантин. Треба бути обережний кожну хвилину, бо дрібна помилка коштуватиме життя. Гори у Вірменії - нереально красиві і мальовничі. На жаль, жодні фото не передадуть цієї краси. Приголомшливі гірські хребти оточують тебе з усіх боків. 

Перевал Воротан, Вірменія

Найвіддаленійший від Єревана монастир Татев знаходиться у вірменському апендиксі між Карабахом і азербайджанським анклавом Нахчеван. Щоб попасти туди від траси, доведеться цілу годину спускатися, а потім підніматися найскладнішим серпантином без твердого покриття. Монастир Татев - один з найбільш фотогенічних у Вірменії. Монастир був заснований у IX столітті та був політичним центр Сюнікського царства. До монастиря веде найдовша у Вірменії канатна дорога – «Крила Татева».

Монастир Татев, Вірменія

Перед відльотом з країни обов’язково відвідайте духовний центр Вірменії -  Ечміадзин (нова назва - Вагаршапат). Місто є одним з найбільш значимих у культурному та релігійному плані, оскільки саме в ньому розташована резиденція Вірменської апостольської церкви та найстаріший у країні монастирський комплекс, побудований у 302-303 рр. 

Вагаршапат (Ечміадзін), Вірменія

Попередня стаття
10 речей, які необхідно взяти у Патагонію
Наступна стаття
Списки справ. Чи потрібні вони взагалі?