Монтевідео - шалена мрія, що перевершила очікування

Після холодної і суворої Патагонії наша 23-денна експедиція Південною Америкою продовжилася у сонячному і спекотному Уругваї. Туди ми перелетіли з Пуерто-Наталеса (Чилійська Патагонія) з пересадкою в Сантьяго.

 

Країна, в яку ми поїхали заради назви столиці

Єдине, що мене приваблювало в Уругваї - це назва його столиці. В мене є дві улюблених столичних назви - Монтевідео (столиця Уругваю) і Нуку`алофа (Королівство Тонга в Полінезії), яка перекладається, як "домівка кохання". Нуку'алофу, яка заховалася на протилежному від України боці планети, я відвідав у 2019 році. Тепер дійшла черга до милозвучного Монтевідео.
 
Уругвай випадково вписався в наш маршрут між Патагонією і водоспадами Ігуасу. Якби не оця назва, яка вже багато років милує мої вуха, я б, напевно, ніколи не потрапив до Уругваю. Але коли я запропонував своїй групі продовжити нашу мандрівку в цю країни, усі з радістю погодилися. Як і я, вони теж не знали, що очікувати від Уругваю. І перші часи нашого перебування в Монтевідео на центральній площі Незалежності воно нас трохи... розчарувало.
 
Але це був лише початок. Далі понеслося! Скучна площа Незалежності змінилася віртуозними декорами колоніальних будинків, атмосферним районом порту, м'ясними делікатесами і місцевим вином на старому портовому ринку, набережною і пляжем, найдивовижнішим за всю подорож заходом сонця та інстаграмним містечком Колонія-дель-Сакраменто. А ще, пізно ввечері, на нас чекало те, про що ми точно не мріяли: щорічний Карнавал на вулицях Монтевідео! Це, напевно, були найромантичніші дні всієї подорожі!
 
 

Привіт, Монтевідео!

Найпівденніша столиця Південної Америки. Найбезпечніша столиця континенту. Столиця Меркосуру та інших південноамериканських наддержавних інституцій. Латиноамериканське місто з найвищою якістю життя. Це все видно відразу, коли прилітаєш в аеропорт Монтевідео. Він надзвичайно просторий і футуристичній. Аеропорти Сантьяго і Буенос-Айреса - далеко позаду. Хоча рейсів і трафіка в них - в десятки разів більше ніж в Монтевідео.
 
Звідки ж така красива назва? Версій багато. Найпопулярніша з них пов'язана з першою у світі кругосвіткою Фернанда Магеллана. Начебто, один з учасників його експедиції побачив невеликий пагорб і вимовив португальською: "Monte vide eu!" ("Я бачив гору!"). Повна назва міста - Ла-Сьюдад-де-Сан-Феліпе-дель-Пуерто-де-Монтевідео, але на практиці її ніхто не вживає.
 
Як дістатися до Монтевідео? Найпростіше це зробити поромом з Буенос-Айреса. Є 2 варіанти. Перший - прямий пором з Буенос-Айреса до Монтевідео. Це - швидкий, але дорогий варіант: 2 год. 15 хв. від 66$. Другий варіант - пором з Буенос-Айреса до Колонії-дель-Сакраменто (1 год. 15 хв.), а далі - автобусом до Монтевідео (Близько 3 годин). Вартість такого варіанта - 33$ пором + 11$ автобус. Більше про пороми між Аргентиною і Уругваєм дивіться на сайтах поромних переправ: https://www.buquebus.com/english, https://www.seacatcolonia.com.uy, https://www.coloniaexpress.com
 
Ми оселилися на 2 ночі в готелі Orpheo Express в районі Centro в 5 хвилинах пішки віл центральної площі Незалежності. Зручно, недорого і комфортно: 54$ за двомісний номер за добу.
 
Район Сентро - так зване "внутрішнє місто" уругвайської столиці. Його почали будувати у 1829 році, коли влада вирішила зруйнувати міські стіни і розширити місто на схід.
 
Ми почали прогулянку з площі Ентреверо (Plaza del Entrevero). На площі - фонтан з бронзовою скульптурою "Ель Ентреверо" - пам'ятником невідомому солдату. Під площею - муніципальний виставковий центр.
 
Площу оточують декілька еклектичних будинків, найцікавіший з яких має назву "Лондон-Париж":
 
 
Центральна вулиця Сентро авеню 18 липня (Av. 18 de Julio). Це - широкий проспект, який веде на головну площу столиці - Plaza Independencia.
 
 
 

Plaza Independencia - голова площа Монтевідео

Площа Незалежності (Plaza Independencia) з першого разу не вражає. Хоча її вважають візитівкою міста і зображують на рекламних буклетах і магнітиках. Це - архітектурний хаос, в якому поєднано все, що не можливо поєднати. Тут і колоніальні палаци, і ар-деко, і совковий непотріб, і сучасні будівлі без смаку. Що було в голові у архітекторів, які це все будували, важко уявити.
 
В центрі площі - мармуровий пам'ятник національному герою, генералу Хосе Артігасу, який у 1811 році очолив боротьбу за незалежність Уругваю.
 
Під площею - мавзолей, де в урні покояться його останки. Урну з прахом Хосе Артігаса охороняють два нацгвардійця.
 
Найкрасивіша (точніше, єдина красива) будівля площі - це Паласіо Сальво (Palacio Salvo). Це - майже копія Паласіо Бароло в Буенос-Айресі. Про нього я вже писав на своєму блозі. Обидві споруди спроектував італійський архітектор Маріо Паланті. На створення будівель його надихнула "Божественна комедія" Данте Аліг'єрі. Архітектор вирішив втілити її в деталях палаців: 3 нижні поверхи символізують пекло, з першого по восьмий - чистилище, а 15-поверхова вежа - це рай. Будівлю прикрашали багато декоративних елементів на тему твору. Але велика їх частина була видалена через часті обвалів.

 
26-поверховий хмарочос з баштою був збудований у 1928 році на замовлення братів-бізнесменів Йосифа і Лоренцо Сальво. Тоді він був найвищою будівлею Монтевідео. Якщо палац Бароло у Буенос-Айресі губиться серед багатьох шедеврів архітектури аргентинської столиці, то його брат-близнюк - палац Сальво в Монтевідео виглядає просто неперевершеним на тлі архітектурного непотребу площі Незалежності.
 
 
На протилежному західному боці площі з Паласіо Сальво кричуще контрастує совкова несмачна офісна будівля, обліплена кондиціонерами.
 
 
Палац Естевес (Palacio Estévez) - одна з двох найстаріших будівель площі. Поєднання доричного і колоніального стилів здійснив архітектор Мануель де Кастель в 1873 году. Палац початково будувався для підприємця Франсиско Естевеса. Але у 1880 році його викупив уряд Уругваю для резиденції Президента країни Лоренцо Латорре.
 
Але сьогодні резиденція уругвайського Президента знаходиться в сусідній будівлі. Вона має дивну назву "Виконавча башта". Незрозумілий напівхмарочос різко контрастує з палацом Естевес, що стоїть поруч. Його почали будувати ще у 1965 році. Але із-за державного перевороту, криз та інших політичних складностей президента туди змогли переселити лише у 1985 році А палац Естевос віддали під музей. Хоча, насправді, президент лише орендую свою резиденцію у державної компанії Legader С.А.
 
В південно-західному куточку площі Незалежності розташований театр Соліс. Це - найбільший театр у Південній Америці після театру Колумба у Буенос-Айресі. Будівля театру - найстаріша на площі. Вона відкрила свої двері для любителів опери і балету ще у 1856 році.
 
В західній частині площі розташовані Ворота Цитателі (Puerta de la Ciudadela). Це все, що залишилося від фортечної стіни, що оточувала місто. Її (крім воріт) зруйнували у 1829 році.
 
 

Старий колоніальний Монтевідео

На захід від воріт починається найстаріша частина Монтевідео - район Сьюдад-Вьєха (Ciudad Vieja) або Старе Місто. Це - район банків, музеїв, культурних центрів. ресторанів. Тут же розташований порт.
  
Від Воріт Цитаделі починається пішохідна вулиця Саранді. Вона з'єдную дві головні площі міста - Незалежності і Конституції.

 
Саранді та вулички навколо неї - це ідеальне місце для туристів, які хочуть прогулятися серед будівель колоніального періоду. Архітектура цього району - неймовірно еклектична. Тут поєдналися стилі і традиції іспанців, італійців і португальців. Тут що не будівля - то шедевр. А яке оздоблення фасадів! Йому можуть позаздрити Рим і Париж.

 
 
А які двері мають ці будинки!
  
 
В одному з бічних провулків Саранді є незвичайна площа, яка має назву Площа сексуального різноманіття (Plaza de la Diversidad). Тут є пам'ятник, присвячений жертвам переслідування за ознаками сексуальної орієнтації.

 
На площі - дуже колоритне графіті.
 
 
Вулиця Саранді приведе нас до ще однієї знакової площі Монтевідео - площі Конституції (Plaza Constitución). Вона також відома, як Plaza Martiz (площа Мучеників) і є найстарішою площею столиці. З моменту заснування міста у 1726 році площа була головним місцем проведення урочистостей, військових парадів, кориди. На відміну від площі Незалежності, тут - затишно і атмосферно. Незважаючи на те, що тут відбувається торгівля сувенірами.
 
У 1871 році тут був запущений перший у місці фонтан. Він і зараз виглядає дуже привабливо.
  

 
Найкрасивіша будівля площі - Club Uruguay.
 
На східному боці площі - будівля ратуші (Cabildo), збудована у 1804-1812 роках. Колись вона виконувала функції парламенту, а зараз тут - історичний музей
 
Західну частину площі Конституції займає Катедральний собор. Його звели у 1790-1804 роках на місці невеликої цегляної церкви. Він поєднує в собі риси бароко і класицизму.
 
Інтер'єр собору - шикарний!
  
 
 

Портовий район: майже Одеса

Район головного порту - найстаріший район Монтевідео. Він збудований за регулярним планом у 18 - поч. 19 ст. Тут особливо атмосферно, особливо коли на вуличках мало туристів. А в Монтевідео їх насправді не багато.
 
Біля порту розташувався великий критий Портовий ринок (Mercado del Puerto). Його було відкрито у 1868 році. Спочатку тут торгували м'ясом, овочами та фруктами. Пізніше ринок став головним торговим майданом всієї країни. Зараз Меркадо дель Пуэрто - ідеальне місце для обіду. В ресторанчиках на ринку готують чудове м'ясо-гриль та подають місцеве вино. Повноцінний обід обійдеться в 10 - 15$.
 
Перед тим, як піти, нарешті, на набережну, трохи прогуляємося вуличками, що прилягають до порту і насолодимося архітектурними шедеврами.
  
 
 
 
 

Набережна. пляж і океан!

Набережна в Монтевідео дуже довга - понад 20 кілометрів. Те, що ми бачимо - це не зовсім Атлантичний океан. Це ще - затока Ла-Плата. Іноді її називають "найширшою рікою у світі". І дійсно, протилежного берега тут не видно.
 
Уругвайці називають набережну Рамбла. Це - улюблене місце прогулянки місцевих і туристів. Тут вони бігають, купаються, вечеряють. насолоджуються заходами сонця. Життя тут кипить вдень і вночі.
 
Набережна протягом своєї довжини неодноразово змінює назви. Перша лінія будинків вважається дуже престижною нерухомістю. Вартість доходить до 1 мільйона доларів. Тут же розташована красива будівля - парламент Меркосуру.
 
Далі - піщаний пляж. Тут дуже мілко. Щоб зайти хоча б по пояс, доводиться пройти більше 100 метрів.
 
На набережній ростуть пальмові дерева, серед яких приємно зустріти захід сонця. До речі, це був найкращий сансет за всю подорож. Я обов'язково розповім про нього окремо.
 
З настанням темряви набережна набережна ще більше оживає.

 

Карнавал!

Справжня несподіванка чекала на нас, коли ввечері ми поверталися з набережної в готель. Уздовж одної з центральних вулиць ми побачили натовпи людей, які щось чекали. А вони чекали на карнавал! І незабаром карнавальна хода почалася. Строкані відверті костюми дівчат-карнавальщиць, латиноамериканська музика, запах марихуани і сосисок на грилі: почалося свято, на яке ми не очікували!

 
Карнавали стали візитною карткою Уругваю завдяки африканським рабам. Раз на рік в них був вільний від роботи день, коли вони розфарбовувалися, наряджалися і виходили на вулиці танцювати. Міські мешканці спочатку дивилися на них, а потім почали приєднуватися. Пізніше карнавал поєднав в собі танці народів Африки, Бразилії і Іспанії.
 
Карнавал в Монтевідео може тривати з лютого по березень. Ми потрапили на кульмінаційну його частину, яка називається LasLambadas. Вона проходить вулицею Ісла-де Флорес, яка йде паралельно набережній. Першими у ході йдуть танцювальні групи. Вони змагаються між собою. За ними - "маски" - костюмовані учасники. Потім - жонглери.А наприкінці з'являється "Прима карнавалу".

 
Та ще більше враження на нас справило те, що відбувалося за лаштунками карнавалу.

 
Який же карнавал крутіше: в Монтевідео чи в Ріо-де-Жанейро? Ми дізнаємося про це дуже скоро, бо після Уругваю. на нас чекає Бразилія! Слідкуйте за оновленнями на моєму блозі.

 

А тут ви можете подивитися всю нашу подорожі Південною Америкою:

Частина 1: Вогняна Земля. Як виглядає Край Світу?

Частина 2: Аргентинська Патагонія. Льодовик Періто-Морено і Фітцрой

Частина 3: Чилійська Патагонія. Пуерто Наталес і національний парк Torres del Paine

​​​​​​​​​​