Тонгатапу — це головний острів Королівства Тонга в Полінезії. Тут розташовані столиця Нуку'алофа і міжнародний аеропорт Фуа'амоту. Тут зосереджено більш ніж половина населення країни. На острові Тонгатапу згрупована переважна кількість визначних пам’яток Тонги, серед яких є природні пам'ятки та пам'ятки давніх полінезійських цивілізацій. Цікавинок тут багато, вони достатньо унікальні. На їх дослідження варто виділити 2 дні.
Як пересуватися по острову
Як дістатися Тонги, я докладно описував у головній статті про цю острівну державу.
Для дослідження багаточисельних пам'яток острова краще взяти в оренду прокатний автомобіль в аеропорту чи в столиці. Серед прокатних контор рекомендую Sunchine або Avis. Вартість оренди на добу починається від $35. Але є важливий нюанс: водійські права інших держав на Тонзі недійсні. Вам необхідно буде звернутися в Міністерство інфраструктури Королівства Тонга (координати -21.142982, -175.210496). Права зроблять за п’ять хвилин, вартість – 40 паанга (менш як $20).
Бюджетні туристи можуть оглядати пам’ятки острова за допомогою громадського транспорту, але для цього треба мати багато додаткового часу. Невеликі автобуси по селах острова відходять від маленької автостанції на набережній в Нукуалофі й коштують копійки. Вони не мають розкладу, їздять нерегулярно і припиняють їздити після 17:00.
Місце висадки капітана Кука
Почнемо з поселення Холонга, де у 1777 році вдруге на Тонзі висадився легендарний капітан Джеймс Кук. Місце висадки (Captain Cook Landing Site) знаходиться на березі лагуни на схід від столиці і позначене пам’ятним знаком. Як ви вже здогадалися, того разу Кука тут ніхто не з'їв)) Координати: -21.192406, -175.13019.
Піраміди-поховання у давній столиці Му'а
Звідси всього два кілометри до давньої столиці королівства поселення Муа (Mu’a). Багато хто здивується, що давні піраміди є не лише в Єгипті чи Латинській Америці. Муа була столицею Тонги починаючи з XII століття. Упродовж декількох століть тонгайські королі влаштовували собі поховання у вигляді пірамід. Таких поховань у Муа – 28, вони розкидані по всьому селу (координати однієї з груп поховань: -21.175044, -175.116634). Щоправда, піраміди на Тонзі поступаються за розміром своїм сестрам з північної Африки, вони мають всього 3-4 яруси.
Свині-риболови
По дорозі до найстарішої архітектурної пам'ятки Океанії, біля села Манука, (приблизні координати -21.123633, -175.106122) можна побачити свиней-риболовів (fishing pigs). Під час відпливів свині швидко біжать в океан, хапають рибу і біжать назад на берег.
Тихоокеанський Стоунхендж
Поблизу села Ніутоуа (Niutoua), яке також колись було столицею королівства, збереглася унікальна споруда, яку називають «Тихоокеанським Стоунхенджем». Арка «Ворота Тонги» (Haʻamonga ʻa Maui, що в перекладі означає «Ноша бога Мауї») складається з трьох вапнякових коралових плит довжиною шість метрів і вагою майже 20 тонн. За усними переказами, ворота спорудили на початку XIII століття за короля Туїтатуї (координати: -21.136620, -175.048086).
Печера Анахулу
За десять кілометрів на південь (дорога вузька і поганої якості) на березі океану є печера Анахулу (‘Anahulu Cave) зі сталактитами і сталагмітами (координати: -21.218230, -175.106081). У печері є підземне прісноводне озеро, в якому можна поплавати. Вхід до печери коштує 15 паанга.
Поруч з нею можна спуститися до симпатичного пляжу.
Пальма з трьома стовбурами
По дорозі на західне узбережжя острова за селом Матангіаке (Matangiake) побачимо кокосову пальму з трьома стовбурами (на дорозі є вказівник). Місцеві мешканці стверджують, що це – єдина така пальма у всій південній частині Тихого океану. Координати: -21.160003, -175.278615.
Летучі лисиці
У селі Коловаї (Kolovai) на західному узбережжі острова в гарну погоду у надвечірній час можна побачити лисиць, що літають (Flying foxes). Звірки, що схожі на кажанів, висять головами вниз на кронах великих дерев понад дорогою. Координати: -21.100904, -175.339337.
Взагалі, тонгайське село виглядає так:
Коса Хаатафу
В самому кінці коси Хаатафу в південно-західній частині острова Тонгатапу встановлено скромний пам’ятник пам’яті голландця Абеля Тасмана, який приїхав досліджувати острів у 1643 році (координати: -21.064124, -175.323778).
На заході коси є гарні піщані пляжі, захищені від океанських хвиль бар’єрним рифом. Тут – найкраще місце для серфінга і підводного плавання.
Справжня сила океану!
Весь південний берег острова Тонгатапу – це високі, не захищені бар’єрними рифами, кам’яні береги Тихого океану. Величезні хвилі досягають тут висоти в пару десятків метрів і зі страшною силою і ревом розбиваються об прибережні скелі.
Неподалік від аеропорту можна побачити неймовірну природну арку (Hufangalupe Archway). Арка – це, по суті, сухопутний міст над хвилями, який утворився внаслідок обвалу даху морської печери. Вода бурхливим потоком стрімко проникає під арку, і з такою ж швидкістю вилітає назад. Будьте обережні, адже тут немає жодних огорож, дуже просто послизнутися і залишитися тут назавжди. Координати: -21.232837, -175.190627.
Внизу серед скель і буйної рослинності притулився маленький пляж з білим пісочком.
У південно-західній частині острова біля села Хуома (Huoma) можна побачити таке цікаве явище як «дихала» (англ. – blowholes). В місці, яке тутешньою мовою називається Mapu’a ‘a Vaea, у скелях уздовж узбережжя є щілини – лавові тунелі (координати: -21.174095, -175.308487). Потужні океанські хвилі обрушуються на береги, вода спрямовується в ці щілини і вибухає гейзером висотою понад 30 метрів! Це відбувається внаслідок зростання тиску при звуженні каналу і супроводжується гучним шумом.
Сподобався пост? Поділись з друзями!