Мадаба: мозаїки, Іван Хреститель та гарячі джерела

Мадаба - йорданське місто, в якому ми провели останні 2 ночі нашої подорожі Йорданією у січні 2022 року. Це, взагалі, дуже зручне місто для вивчення центральної та північної частини країни. Міжнародний аеропорт ім. Королеви Алії знаходиться саме біля Мадаби. Сама Мадаба відома як "місто мозаїки". Тут, в церкві св. Георгія зберіглася детальна карта Святої Землі 6 століття. А в одній з церков, за легендою, зберігається голова Івана Хрестителя. Поруч - гора Небо (звідки Бог показав Мойсею Землю Обітовану), гарячі джерела Ма'їна, Мертве море, місце Хрещення Ісуса Христа, столиця Йорданії Амман та найкрасивіше місто країни - Ас-Салт.

Мадаба неодноразово згадується в Біблії під назвою Медева у землі Моав. Перша згадка пов'язана з Виходом євреїв з Єгипту. Медева разом з частиною Моаву були підкорені ізраїльтянами ще до того, як вони перейшли Йордан. Християнські святині почали будуватися в Мадабі ще у 4 столітті. Це були, переважно, візантійські церкви з мозаїками, завдяки яким Мадаба і отримала всесвітню відомість.

Невелике відео про Мадабу на моєму youtube-каналі:

Ми приїхали в Мадабу з Джерашу ввечері. Перед тим майже 2 години об'їжджали гігантський Амман. Часто зупинялися, щоб подивитися на панораму міста:

Оселилися в бутік-готелі Mount Nebo Hotel & Restoraunt. Мабуть, це був найкращий з усіх готелів за всю нашу подорож Йорданією. Він знаходиться в самому серці історичного центру:

Номери в готелі - бездоганні. Чистота також бездоганна, і це навіть трохи дивно для Близького Сходу. Але найкраще - це фантастичні сніданки з величезним вибором національної кухні.

Залишивши речі в готелі, пішли гуляти вечірнім містом. На центральному автомобільному колі стояла Різдвяна ялинка. Мабуть, найкрасивіша, яку ми бачили в Йорданії за останній тиждень:

З вивісками проблема. Не лише з москальською мовою, а й з англійською:

Знайшли чудовий ресторанчик (Ayola cafe), з'їли смачну йорданську шаурму. Тут же на наступний день ми влаштували підсумкову вечерю, присвячену закінченню нашого джип-туру Йорданією.

Повечерявши, продовжили гуляти вечірнім містом. Мадаба виглядала по-новорічному святково:

Церква св. Георгія, де знаходиться та сама мозаїка з картою Святої Землі. Ми сюди ще обов'язково завітаємо вдень.

В двориках також можна знайти мозаїки:

Церква Голови Івана Хрестителя, де начебто похована голова святого. Також ще повернемося сюди вдень.

Мечеть короля Хусейна - найголовніша мечеть Мадаби:

Вже майже північ, і Мадаба спить:

Зранку ми поїхали дивитися найінстаграмніше місто Йорданії - Ас-Салт, після чого поїхали купитися у гарячих джерелах Ма'їн. Про них - детальніше наприкінці цього матеріалу. А майже весь наступний день присвятили Мадабі. Почали із найголовнішої її пам'ятки - церкви св. Георгія. Саме тут, на підлозі, знаходиться та сама мозаїка з картою Святої Землі. Нинішня церква св. Георгія була побудована у 1884 році на над залишками старої візантійської церкви.

На подвір'ї церкви - Різдвяна шопка. Святкування Різдва у Йорданії було у самому розпалі.

Заходимо всередину церкви і бачимо підлогу з мозаїками. Мозаїчна карта Святої Землі була створена 560 - 565 роках за часів правління римських імператорів династії Юстиніана візантійськими майстрами. 

Карта зображує територію від фінікійського міста Тір (Ліван) до дельти Нілу в Єгипті. Це -  найдавніша з відомих історії географічна карта Палестини. Вона складається з двох мільйонів шматочків кольорового каменю! Її початкові розміри - 5 на 25 метрів. Мапа мала мозаїчне покриття по всій площі церкви. До сьогодні мозаїка дійшла не в повному обсязі. Карта була виявлена в 1895 після переселення християнських сімей з міста Ель-Карак

На карті зображені пагорби та долини, села та міста аж до дельти Нілу. Вона служила путівником маршрутами Святої Землі. На сьогоднішній день на карті зафіксовано 157 об'єктів.

В самому центрі мапи - схематичне зображення Єрусалима («осереддя світу»), на якому можна роздивитися Храм Гробу Господнього і численні міські брами.

А на цій частині карти можна роздивитися Мертве море, Йордан та місце Хрещення Ісуса Христа напроти Єрихону:

Георгій Победоносець, на честь якого названа церква:

\

Сучасні ікони та аскетичні підсвічники:

У місті є ще цілий ряд добре збережених мозаїчних підлог і панно (частина з них зберігається в будинках місцевих жителів). Наступний храм, який ми відвідаємо - собор Голови Іоанна Хрестителя. Крім добре збережених мозаїк та чудового оглядового майданчику в церкві, згідно католицької традиції, зберігається голова Івана Хрестителя.

Ще перед великою війною в Сирії я побував у Дамаску. Найвідомішою його пам'яткою є мечеть Омеядів. Вона була цікава мені, передусім тим, що там зберігається голова Івана Хрестителя. Я був щасливим, що побачив крипту, де похована голова найбільшого Пророка у християнстві. Голову Івану відрубав цар Ірод за проханням дружини Іродіади та доньки Соломії. Але перед цією поїздкою до Йорданії я прочитав, що за католицькою традицією голова Івана Предтечі захована саме тут, у Мадабі. 

І дійсно, ми спустилися в крипту храму, а там табличка: "Тут похована голова Івана Хрестителя"! Та за день перед тим ми побували на місці, де донька Ірода Соломія танцювала для царя, після чого якості подяки за красивий танець Ірод наказав відрубати Івану голову. Начебто все сходиться!

Повернувши додому і занурившись в тему ближче, я дізнався, що голова Івана Предтечі (або її частина), крім Дамаску і Мадаби зберіглася чи зберігається зараз: - на Оливковій горі біля Єрусалиму - у Константинополі (Стамбулі) - в Петрі (Йорданія) - в Антакьї (Туреччина) - в Ам'єні (Пікардія, Франція) - в Римі (Італія) - в Гандзарському монастирі в Нагорному Карабаху (!) - на горі Афон (Греція). 

У крипті також збереглися мозаїки, а також залишки давнього житла:

А так виглядає нава самої церкви Голови Івана Хрестителя:

На підлозі храму - ранньохристиянські мозаїки:

А на подвір'ї - давньоримські колони:

Традиційна Різдвяна шопка:

На дзвіниці церкви є оглядовий майданчик, де можна побачити панораму всієї Мадаби:

Попри те, що Мадаба переважно відома християнськими святинями і тут проживає багато християн, згори видно, що це типове східне арабське місто:

А звичайні провінційні вулиці Мадаби виглядають так:

В 27 кілометрах на південний захід від Мадаби є гарячі джерела Ма'їн. Вони знаходяться неподалік від Мукавіра, де за легендою донька Ірода Соломія танцювала для царя, після чого якості подяки за танець Ірод наказав відрубати Івану голову. Джерела розташовані на 264 метрах нижче рівня моря. Дорога сюди - жорсткий і небезпечний серпантин.

Попри дорогу вартість відвідування з інфраструктурою тут все погано. Єдине місце, де можна перевдягнутися - це засраний туалет метрах в 300 від джерел. Але від нього до води треба ще дійти по гострому камінню і, іноді, по багнюці.

Але купатися у водоспаді з гарячою водою надзвичайно приємно! Але вилізати не дуже хочеться -  на вулиці все ж таки зима. Погрітися і перевдягнутися немає де. Витертися також немає чим - рушники не видають.

Я і водоспад:

Дмитро і водоспад: