Фьольс ам Шлерн

Попередня стаття
Замок Зігмундскрон та околиці Больцано
Наступна стаття
РИМ за один день

Під час подорожі Південним Тіролем влітку 2017 року одного вечора випадково потрапив в типове альпійське село. Поселення Фьольс ам Шлерн (Völs am Schlern - нім., Fiè allo Sciliar - італ.) лежить у півніжжя гірського масиву Шлерн на схід від Больцано. Пасторальні пейзажі альпійських лугів і тірольських будиночків тут вдало доповнюють високі барокові шпилі церков. Поруч з Фіє-алло-Шиліар розташований замок Проселс (Пресуле).

Проселс (Schloss Prösels - нім., Castello di Presule - італ.) - це замок у готичному стилі, який стоїть на високій рівнині під горою Шлерн в Південному Тіролі. Замок був вперше згадується у документі 1279 р., як castrum Praesile, і вважається, що воєводи Фьольс, феодатриї єпископства Бріксен, побудували тут замок до 1200 року. Сьогодні центральний палац з романською аркою є частинами з цієї першої фортеці.

Сьогоднішній готичний замок був побудований Леонардом Фьольсом (народився у 1458 р.). Він був адміністратором соляних шахт Холла в Тіролі, і тричі він одружився з багатими дворянками, що дозволило йому добре витратитися на розширення свого замку. У 1498 році Леонард, завдяки дружбі з імператором Святого Риму та ерцгерцогом Австрії Максіміліаном I, став губернатором округу Тіроль. Леонард віддячив, включивши зображення імператора на одну з фресок у новозбудованій аркаді його замку.

Під час Селянської війни 1525 року замок був ненадовго окупований відчайдушними підлеглими селянами, які спалили всі документи в марній надії знищити всі докази своїх боргів та десятини. Повстання було подавлено, а шість його лідерів стратили.

Замок залишився в руках сім'ї, поки його останній член Фелікс Фрейхер фон Фьольс не помер бездітним у 1810 році. Наступні 50 років замок став порожнім і майже перетворився на руїну. Між 1860 і 1978 роками замок змінив господарів не менше ніж 14 разів і продовжував то руйнуватися, то відновлюватися. Лише ув 1981 році було створено Kuratorium Schloss Prösels (Заповідник Замків) для відновлення будівлі. Реставрація була завершена наступного року.

Гора Шлерн:

Село Фьольс ам Шлерн та околиці:

Попередня стаття
Замок Зігмундскрон та околиці Больцано
Наступна стаття
РИМ за один день