Бірсана - свято осені та мармароської готики

Попередня стаття
Гура-Гумора: батьківщина Ольги Кобилянської
Наступна стаття
Сігішоара: середньовічні вулички всередині Цитаделі

Уявіть собі: їдеш крізь Карпати з Буковини до Марамурешу, і тут бачиш таке!

Гострі і стрункі шпилі церков і дзвіниць висотою з готичні собори Франції і Німеччини. А навколо - осінні Карпати, сільські хатки і снопи сіна.

Монастир Бирсана заснували ще наприкінці 14 століття. Ліквідувала його австрійська імперська влада наприкінці 18 століття. А відродили його вже після падіння режиму Чаушеску на початку 90-х років минулого століття.

В'їзна брама-дзвіниця:

Головний храм монастиря, церкву 12 апостолів, звели протягом 1993 - 95 років. Її висота - 57 метрів. Це - одна з найвищих дерев'яних церков Європи. Але в сусідньому селі є ще вища, я вам її пізніше покажу.

Нові, але симпатичні розписи монастирської церкви:

Монастирський комплекс був побудований з дерева, згідно з місцевою традицією, під керівництвом архітектора Кордоша Дорела. Він складається з брами, дзвіниці, церкви, літнього вівтаря, келій для ченців, каплиці (збудованої на кількох рівнях), та майстерень. Нещодавно на території монастиря був створений музей.

До кордону з Україною - близько 10 кілометрів. Але є яка різниця! У Румунії монастирі і храми відновлюють за історичними традиціями, з дотриманням архітектурних канонів старих часів. Різницю між старими і новими храмами неозброєним оком навіть не видно.

Свято золотої осені в Бирсані:

Я вже знайомив вас з мармароською дерев'яною готикою Закарпаття. Такі ж церкви є і тут, на протилежному румунському березі Тиси. В селі Бирсана знаходиться найстаріша дерев'яна церква такого стилю на румунський території.

Введенська церква була збудована у 1711 році на території монастиря Бирсана. Але коли після скасування монастиря Австрійською владою у 1791 році церква почала занепадати, її перенесли в саме село на цвинтар. Там вона стоїть з 1806 року.

У Введенській церкві збереглося багато розписів авторства художника Теодора Ходора. В наві домінують сцени з книги Буття, а в пронаосі - Страшний суд.

Фрески виконанані у візантійській традиції. Але на склепінні вівтаря зображено коронування Богородиці (ритуал, який має західне походження).

Попередня стаття
Гура-Гумора: батьківщина Ольги Кобилянської
Наступна стаття
Сігішоара: середньовічні вулички всередині Цитаделі