Мармароська дерев'яна готика на Закарпатті

Попередня стаття
Боржавська вузькоколійка
Наступна стаття
Бене на Закарпатті: готичній храм 14 століття

Дерев'яна готика Марамурешу - унікальний стиль церковної архітектури, який зустрічається лише на території Хустського району Закарпаття та одного району Румунії. Марамуреш (Мармарош - укр.) - колись був північною околицею Трансільванії. Коли кам'яна готика відійшла у минуле, тут народився ї новий вид - дерев'яна мармароська готика. Будувалися такі храми у 17-18 століттях.

В Хустському районі Закарпаття такі храми збереглися в селах Данилове, Крайникове, Сокірниця, Олександрівка і Стеблівка. В жудеці Марамуреш на півночі Румунії вони збереглися майже в кожному селі. Багато їх охороняється ЮНЕСКО.

Ці храми непропорційно високі і стрункі. Вони навіть вище за наші собори. І навіть можуть посперечатися за висотою з готичними соборами Франції. В деяких, найстаріших з них, зберіглися унікальні розписи. 

Дерев'яна церква св. архангела Михаїла у селі Крайникове збудована у 1668 році. Її висота - 25 метрів, а довжина - лише 14 метрів. Збудовано храм з двох дубових зрубів. 

Вежа храму завершується аркадами голосниць та чотирьма маленькими шпилями довкого головного шпиля:

Вхідні двері з одвірком:

В сусідньому селі Сокирниця знаходиться церква Миколи Чудотворця. Побудована вона у 1704 році. Джерела вказують, що цей храм первісно було збудовано у селі Шарвар (сьогодні - село Тросник у Виноградівському районі) на початку XVII століття.

Висока вежа трохи звужується догори і завершується арками голосниць. З чотирисхилого шатра виростають чотири малі вежки і високий шпиль.

Такі церкви будують і зараз. За тими ж самим технологіями. Буває, що й не відрізнити: 17 це століття, чи 21. Найвищу (понад 70 метрів) збудували зовсім нещодавно на самому кордоні з Україною в селі Сепинці напроти Тересви.

Найстаріша дерев'яна церква на румунський території знаходиться у селі Бирсана. Введенська церква збудована у 1720 році.

Церква має дуже цінні розписи:

Дерев'яна церква у монастирі Бірсана (відновлена після падіння режиму Чаушеску):

Церква св. Іллі у моанстирі Драгомиринці:

Апсида дерев'яної церкві у селі Богдан-Воде:

На території українського Закарпаття є середньовічні готичні храми з елементами дерев'яної мармароської готики. 

Готичний реформаторський храм у селі Четфалва походить з 15 століття. А у 18 столітті до нього прибудували дерев'яну вежу-дзвіницю за традиціями мармароської готики.

Зсередини церкви збереглися розписи. Але найцікавіше - це кесони, квадратні ніші на стелі, розписані живописом, який добре зберігся.

Ще один середньовічний реформаторський храм на Закарпатті знаходиться  в селі Бене між Четфалвою та Берегово неподалік від угорського кордону. Цей храм це більш старіший за ті, що я показував до цього. Він походить аж з кінця 14 століття! 

Костел Серця Ісуса (так називається храм) в Бене споруджений у стилі романської готики із завершенням дзвіниці у стилі мармароської готики і виконував роль оборонної споруди. Храм відреставрували на зламі 20 і 21 століть. Відновили оздоблення, вкрили гонтом. Приклад чудової реставрації!

Друзі, щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub

Попередня стаття
Боржавська вузькоколійка
Наступна стаття
Бене на Закарпатті: готичній храм 14 століття