Віфанія за Йорданом: місце Хрещення Ісуса Христа

"Віфанія за Йорданом" або Віфавара (інші назви - Каср Аль-Ягуд або Ваді-Харар) - місце, яке традиційно вважається місцем, де Ісус прийняв Хрещення від Івана Хрестителя. Воно вказано на мозаїчній карті Святої Землі 6 століття, яка зберіглася у церкві св. Георгія у Мадабі. Всі церкви і навіть влада Йорданії вважають також вважають Віфанію місцем Хрещення. Ще декілька років тому це місце можна було відвідати лише з боку Йорданії (Ваді-Харар), а у 2011 році оглядову площадку та вихід до Йордану обладнали і з ізраїльського (палестинського) берегу.

Цього року (2022 рік) я був вже втретє на місці Хрещення. Вперше це було тут, в Йорданії, у 2005 році під час моєї першої у житті вільної подорожі за маршрутом Туреччина - Сирія - Ліван - Йорданія - Єгипет. Вдруге я побував тут у 2015 році, але з ізраїльського берега. Втретє - з групою у 2022 році напередодні війни росії проти України.

Попри загальну думку, місце Хрещення - це не берег Йордану на кордоні Йорданії і Палестини (Ізраїлю), куди привозять туристів. Справа у тому, що 2000 років тому Йордан мав інше русло, яке змінилося. Тому справжнє місце Хрещення знаходиться приблизно в 200 метрах від теперішнього русла Йордану.

 

Відвідати місце Хрещення самостійно неможливо. Як і дістатися сюди громадським транспортом. Машину треба залишити на стоянці та купити квиток за 12 динарів. Після цього декілька кілометрів треба проїхати на автобусі, який організовано возить туристів кожні півгодини. Навколо - військові та бронетехніка. Автобус довезе до церковної крамнички:

 

Далі - лише пішки, організовано. Вся екскурсія триває рівно годину. Відставати і щось дивитися самостійно - не можна.

Перша зупинка - річка Йордан. Вона така вузенька, що мабуть не досягає і 5 метрів завширшки. Ось ці кущі - це вже Ізраїль (Палестинські території):

В церковній лавці можна придбати білосніжний одяг для хрещення, і в ньому скупатися в Йордані. Але вода тут дуже мутна, а дно - жахливе. Та і пам'ятаєте, що Іван Хреститель хрестив Ісуса не тут.

Ізраїльський (палестинський) берег. Жодної напруги не видно, військових також не помітно.

Навіть в самий розпал зими (ми були на Різдво 7 січня) тут спекотно і багато мух. 

Фундаменти старої церкви 491-518 рр. н. е., що знаходиться між Йорданом та місцем Хрещення.

І ось воно, нарешті, справжнє місце Хрещення! Місце, де Іоанн Хреститель хрестив Ісуса, ідентифікується на місці, де притока Йордану Ваді-Харар утворює невеликий басейн. Ширина притоку - лише 30 см, а басейн, де відбувалося Хрещення - не більше 1,5 метри в діаметрі.

Вже у 2010-х роках поруч з Йорданом було відтворено грецьку православну церкву Івана Хрестителя. Храм, за переказами заснований на тому самому місці, де за переказами Ісус Христос залишив свій одяг, перш ніж зануритися у води біблійної річки.

На підлозі - відреставровані мозаїки перших століть після Різдва Христового. 

Росписи сучасні, але у візантійській традиції:

Чиїсь мощі:

Місцина в радіусі 500 метрів також дихає історією і біблійними подіями. Тому ми непомітно відєдналися від екскурсії, і пішли досліджувати безлюдні, але важливі біблійні місця.

Це - джерело Івана Хрестителя. За легендою, вода цього джерела використовувалася для пиття та хрещення.

А це - пагорб Іллі. За переказами, саме звідси вознісся на небо старозавітний пророк, який був прообразом Івана Хрестителя.

Сходи приведуть до печери, де жив Іван Хреститель:

Печера Івана Хрестителя:

З печери Іоанна добре видно палестинське місто Єрихон (найдавніше місто світу):

А за Єрихоном - Сорокаденна гора, місце спокуси Ісуса Христа після Хрещення:

Монастир на йорданському березі:

Грецька церква на йорданському березі та ізраїльські вогневі точки на протилежному західному березі річки Йордан:

Новорічна ялинка:

Порізана рука напередодні у Ваді-Рамі:

Коротке відео про місце Хрещення: https://youtube.com/shorts/slvo9GoI6LQ?feature=share