Замки Лібенштайн і Штерренберг

На правому березі Рейну вище від Боппарду на сусідніх скелях височіють два замки - Лібенштайн і Штерренберг, відомі, як "білий і чорний" замки, а також, як "Ворожі брати". Замки розділені високою стіною. Напевно, з жодним з рейнських замків не пов'язані стільки легенд, як з цією стіною, що називається також Стіна Сварки (Streitmauer). Усі легенди сходяться в одному - стіна виникла із-за сварки двох братів.

Перша документальна згадка щодо білого замку відноситься до 1034 року, що дозволяє вважати його однією з самих ранніх укріплених споруд на Середньому Рейні. Розповідаючи про нього, хроністи уперше спожили назву Штерренберг в 1190 році, тут же відмітивши, що його безіменний власник стежив за дотриманням митних прав в навколишньому районі. Крім того, фортеця була готова послужити імператорові, посмій хто-небудь порушити межу його володінь по правому берегу Рейну. Проте слабкий гарнізон не занадто відрізнився в 1249 році, коли війська Вільгельма Голландського проникли за ворота і зруйнували багато будівель.

Будучи імперською власністю, тоді Штерренберг на особливих правах належав двом міністеріалам фон БоланденВернеру і Філіпу, які насправді посварилися і в один момент домовилися розділити замок. Після смерті одного з братів другий зробив спробу об'єднання, але опікуни малолітніх дітей Філіпа згоди не дали. Коли помер єдиний в сім'ї хлопчик, спірна половина замку відійшла до дівчаток. Через декілька років одна з сестер вийшла заміж, передавши свої права чоловікові, Альбрехту фон Лібенштайну з імператорської династії Габсбургів. Невідомо, чим не сподобався високородний граф родичам Вернера, але незабаром поряд з білим замком з'явився чорний контрзамок, спочатку невеликий і безіменний, а потім що розрісся і названий по імені творця Лібенштайном.

Чоловік Кунігунди фон Боланден не відрізнявся ощадливістю і, узявши у борг непосильну суму, вирішив розрахуватися власністю дружини, віддавши Лібенштайн молодшим синам сусіда-ворога Енольфа фон Штерренберга. У 1294 році відповідні документи були оформлені, молоді лицарі Зігфрід Шенк і Людвіг переселилися у свою нову "чорну" обитель, узявши прізвище Лібенштайн.

Тим часом помер останній представник роду фон Боланден, і права на половину керованого ним "білого" замку в якості запоруки перейшли до графів Катценеленбоген. Другу половину, як що споконвічно належала церкві, прибрав до рук всюдисущий архієпископ Тріра. Його наступник зумів перетворити Штерренберг на адміністративний центр своїх навколишніх володінь, правда, це значення замок зберігав близько півстоліття, і стільки ж володіли ним архієпископи Тріра. Першим їх керівником був Генріх Байер фон Боппард, як виявилося, людина непорядна взагалі, а особливо відносно грошей. Невдоволений щедрістю святих отців, він поповнював свої засіки за допомогою грабежів, за що був відданий під суд і, здається, страчений.

Після цих неприємних подій посада керівника "чорної" фортеці перейшла Лампрехту фон Шоненбургу, про який в хроніках відомостей немає. Зате літописці в подробицях розповіли про бунт, влаштований одного разу жителями найближчого до замку містечка Боппард. Змучені грабежами Зігфріда Шенка, городяни звернулися по допомогу до архієпископа і, не отримавши її, напали на лицаря, після чого розграбували його замок. До середини XIV століття розгалуження генеалогічного дерева привело до того, що крихітним Лібенштайном володіли, мешкаючи в ньому, 10 благородних сімейств!

Будучи один одному чужими або дуже далекими родичами, вони були васалами різних сеньйорів : архієпископів Тріра і Майнца, пфальцграфов, графів Нассау і Спонхайм. Кожен з хазяїв намагався зміцнити свої володіння, тісний простір стискався із-за нових і нових будівель, переважно житлових, а значить не пристосованих до оборони. До числа високородних друзів не входили, проте, графи фон Катценеленбоген, що не раз приходили з війною під стіни "чорної" фортеці.

"Білий" замок, навпаки, покращувався і зміцнювався новими стінами, у тому числі і легендарною Стіною сварки. Проте розквіт завжди провіщає занепад, який тут настав вже на початку наступного століття: в документах 1456 року Штерренберг згадають як старий, занепалий і нежитловий. На той час рід Шенк фон Лібенштайн (нащадків Зігфріда Шенка) присікся, і частина його власності перейшла до фон Лібенштайнам (нащадкам Людвіга). Вкладаючи сили і засоби у будівництво, спадкоємці лицаря зневажали родове гніздо, при всякій слушній нагоді переїжджаючи в місто, де життя було не таким престижним, зате веселою і зручною. До 1510 року число співвласників "чорного" замку скоротилося до однієї людини - Филиппа фон Лібенштайна, онуки якого переселилися в новий будинок, не забуваючи час від часу відвідувати старий. У 1637 році зійшов в могилу останній представник династії, викликавши суперечку за занепадницький спадок. Оволодіти замком побажали члени королівського будинку Нассау-Саарбрюккен, а також імператор Фердинанд II, але усіх переспорив деякий пан Вальденбург, чиє скромне прізвище завершило список хазяїв Лібенштайна.

Інформація з книги Олени Грицак "Кьольн і замки Рейну"