Вороновиця

Попередня стаття
Замок-палац у П'ятничанах
Наступна стаття
Вінниця

Дуже довго я відкладав візит в це чарівне містечко, що лежить між Вінницею і Немировим. Навіть не знаю чому, хоча багато раз проїжджав тут. І ось нарешті цього літа, мандруючи Брацлавщиною, завітав до Вороновиці. І не розчарувався. Палацовий комплекс Грохольських - приголомшливий, а його інтер'єри - вище за всілякі сподівання. Крім палацу, в якому зараз розташований музей історії авіації, Вороновиця має два костели і гарну подільську дерев'яну церква. Добиратися сюди дуже просто: маршруток і автобусів у немирівському напрямку через Вороновицю йде досить багато.

Перша згадка про Вороновицю зустрічається у 1391 році. Поселення належало чи то русинський шляхетській родині Вороновичів, чи то польських шляхтичів Вороновицьких. Донька Івана Вороновицького Олена вийшла заміж за Михайла Ласко, отримавши Вороновицю у посаг. Наступним власником був його син, також Михайло - вінницький суддя і скарбник. Його син, Теодор - брацлавський воєвода, мав доньку Теофілію, яка вийшла заміж за Мартіна Радзимінського. Їхня донька Ганна вийшла взяла шлюб з Михайлом Грохольським, брацлавським суддею, полковником королівської армії.

Отже, з середини XVIII століття Вороновиця перейшла до шляхетського роду Грохольських, яким належала понад століття. У 1748 році за указом короля Августа III Вороновиця одержує статус міста.

Панорама Вороновиці з траси:

У 70-х роках XVIII століття Францішек Ксаверій Грохольський починає будівництво у Вороновиці великого родового палацу. Архітектор проекту Лоренц Гедон взяв за основу італійські палаци часів Андреа Палладіо. Палац збудували у стилі раннього класицизму. Завершено будівництво у 1777 році.

Палац збудований на найвищому пагорбі містечка і має форму підкови.

Головний об'єм палацу має три поверхи і прикрашений з портиком та фронтоном:

По боках головний об'єм палацу доповнюється бічними галереями, що закінчуються павільйонами.

По периметру крила охоплює орнамент із гірлянд плодів і квітів, який чергується з черепами биків - мотив букраніїв, запозичений з архітектури Стародавнього Риму.

Палац прикрашений колоннами корінфського ордеру:

В багатьох залах стіни були покриті мозаїкою, в деяких шовком чи атласом. Всього палац мав 43 кімнати. Добре збереглися історичні інтер'єри круглої та овальної зали.

Овальна зала:

Деталі ліпнини Овальної зали:

Декор Круглої зали:

Палац був оточений парком, закладеним в кінці XVIII ст. Територія парку спланована за принципом французьких парків XVIII ст.

Водонапірна башта в парку нагадує замкову:

Останнім власником маєтку з роду Грохольських був Адольф. Адольф був учасником Листопадового повстання 1831 р., яке закінчилося поразкою. В якості покарання Адольф Горохольський був засланий до Сибіру, але через пару років повернувся і зумів зберегти маєток від конфіскації. Після смерті Адольфа палац перейшов до його брата Людгарта, учасника нового польського визвольного повстання 1863 року, після якого російський уряд конфіскував садибу Вороновиці. У 1869 р. маєток придбав в Одесі на торгах Микола Федорович Можайський — капітан II рангу. Але згодом новий володар трагічно загинув і управляти маєтком приїхав брат покійного — капітан І рангу Олександр Можайський.

Саме, проживаючи у Вороновиці, Можайський виготовляє свою першу модель літака. Вона складалась із невеличкого човника, в середині якого вміщена годинникова пружина. В пам'ять про винахід О. Можайського у 1971 р. в приміщенні палацу було засновано Музей авіації і космонавтики ім. О. Можайського.

У центрі Вороновиці розташований костел Михаїла Архангела. Храм заклав у 1793 році Францішек Ксаверій Грохольський, закінчував будівництво Ян Непомуцен Грохольський.

Неподалік стоїть ще один костел, зведений в стилі у 1771 році. В радянські часи будівля була сильно перероблена. Зараз її займає церква Різдва:

На околиці Вороновиці в присілку Ганщина є дерев'яна Михайлівська церква. Церкву зведено у 1752 році. Вона являє собою типово подільський тридільний храм.

Присілок Ганщина:

Попередня стаття
Замок-палац у П'ятничанах
Наступна стаття
Вінниця