Вільнюс: проспект Гедиміна і парламент

Наступна стаття
Вільнюс: катедра

Проспект Гедиміна - одна з головних вулиць Вільнюса за межами Старого міста. Головна парадна магістраль міста має довжину 1,8 км і веде від Катедральної площі до закруту річки Вілії. На проспекті розташований будинок Парламенту Литви, Національна бібліотека, Національна драма, еклектичні будинки кінця ХІХ - поч. ХХ століття. Поруч з проспектом знаходяться два шедевральних храми у стилі віленського бароко - костел свв. Якова і Філіппа та костел св. Рафаїла.

Центральне місце в архітектурі проспекту Гедиміна займає будинок литовського Сейму (парламенту), збудований на місці стадіону за проектом архітекторів Альгімантаса і Вітаутаса Насвітісов в 1976-1980 роках:

Ми були у Вільнюсі в складі української делегації і мені пощастило побувати в будівлі литовського Сейму:

Старий зал парламенту, що використовується для урочистих церемоній:

Новий зал засідань:

 

Зал Президії:

Площа перед будинком Сейму:

Будівля Національної бібліотеки напроти парламенту:

Протилежний від парламенту бік проспекту:

Забудова нової частини міста:

Національна драма на проспекті Гедиміна:

Приклади еклектики на проспекті Гедиміна:

Проспект закінчується біля закрути річки Вілії:

За мостом через Вілію в передмісті Зверинець знаходиться церква Знамення Божої Матері:

Православний храм в ім'я ікони Божої Матері "Знамення" був побудований у візантийському стилі за проектом виленского архітектора Михайла Прозорова в 1903 році у Вильне:

Посередині проспекту Гедиміна через сквер на Лукішській площі стоїть один з шедеврів віленського бароко - домініканський костел свв. Якова і Філіппа.

На тому місці, де в давнину тут було кладовище, в 1624 році на кошти Георгія Літавора Хрептовича, каштеляна смоленського, був побудований невеликий дерев'яний костьол на честь святих апостолів Філіпа і Іакова. Під час війни 1655 року костьол домініканців згорів, в 1684 році новий дерев'яний костьол постраждав від чергової пожежі. Спорудження кам'яної будівлі почалося в 1690 році і тривало у декілька етапів до 1737 року. Будівля постраждала при обстрілі Вильни російською артилерією в 1794 році під час повстання Костюшко.

На протилежному берез Вілії видно ще один храм в стилі віленського бароко - єзуїтський костьол св. Рафаїла. Костьол для єзуїтів на Сніпішках, в минулому передмісті Вильни на високому правому березі Вілії, побудував в 1702-1709 роках на свої коштивельможа Михал Кощиц (Michał Koszczyc) за підтримки віленського воєводи Казимира Яна Сапеги і польного гетьмана Михайла Казимира Радзивілла. Єзуїти при костьолі заснували монастир, будівництво будівель якого завершилося в 1740 році. Кам'яний костьол був зведений в 1715-1730 роках, деякі роботи тривали до 1735 року.

Наступна стаття
Вільнюс: катедра