Віденська сецесія, ч.3: заключна

Попередня стаття
Віденська сецесія, ч.2: шедеври Отто Вагнера
Наступна стаття
Відень. Бельведер

початок тут:
Віденський Сецесіон
Шедеври Отто Вагнера

Багатоманітність прийомів, творчих манер і художніх відтінків - це одна з визначальних особливостей модерну. Стимули розвитку нового стилю належали до різних сфер архітектурної діяльності, вони складно і різноманітно пов'язані з окремими аспектами архітектури - функціональними (користь), інженерно-технічними (міцність) та ідейно-естетичними (краса). Звідси і незвичайна багатоаспектність та багатоманерність новацій модерну, неоднозначність, а інколи й очевидна суперечливість результатів його модерністських творчих пошуків.

Стиль модерн - одне з найскладніших, але водночас одне з найцікавіших явищ в історії архітектури. В його розвитку найважливішу роль відігравали архітектори віденської школи, у сферу впливу якої в кінці ХІХ - початку ХХ століття входили і Галичина, і Буковина.

Пройдемося вже відомою нам вулицею Linke Wienzeile, де разом з шедеврами віденської сецесії - будівлею Сецесіон, Майоліка-хаус і будинком з медальйонами знаходяться інші приклади віденського модерну.

Будинок Renaissance-Hof:

Будинок Oeser-Hof:

Будинок Boulevard-Hof:

Будинок Anno-Hof:

Сецесійна кав'ярня Rudiger-Hof:

Інші приклади модерну на Linke Wienzeile:

Приклади модерну в інших частинах Відня:

Новаційний процес у діяльності Віденського Сецесіону був надзвичайно сильним, але вже до початку 1910 років в архітектурі імперії посилилися і ретроспективні тенденції. Навіть у творах провідних діячів Сецесіону (Й. Гоффмана, Й. Ольбріха), які ще донедавна займали новаторські позиції, на початку другого десятиліття ХХ ст. почав відчуватися поворот до ретроспективно-класицистичних прийомів. Можливо, це було пов'язано і з певними змінами в потребах та смаках замовників.

Одним із значущих творів віденської неокласики початку ХХ століття є поліфункціональна громадська споруда "Уранія", побудована у 1905 - 1910 роках. Вона була прототипом наших сучасних палаців культури. Автор - архітектор М. Фабіані - учень О. Вагнера і один з активних зодчих Віденського сецесіону.

Догоджаючи вимогам офіційного урядового замовлення, а відкриття "Уранії" відбулося у присутності самого імператора Франца Йозефа, архітектор використав у оформлені фасадів набір архітектурних прийомів класицизму: ордер, руст, балюстради, обеліски. І тільки купол невеликої астрономічної обсерваторії, розміщеній на вежі, вніс в облік споруди деяку новизну та гостроту.

Характерно, що архітектор Губерт Гесснер, за проектом якого збудований чи не найяскравіший витвір Віденської сецесії - будинок Ощадної каси в Чернівцях, на початку 1910-х років також різко змінив творчу позицію. Побудована ним у 1913 році споруда Управління австрійських залізниць стала справді хрестоматійним прикладом неокласики. Вона також стоїть на Linke Wienzeile - неподалік від шедеврів Отто Вагнера.

У деяких випадках композиційні прийоми класицистичного характеру (симетрія, виділення центру, ордерні елементи) поєднувалися у будівлях початку 1910-х років із тенденцією до спрощення, пурифікації фасадів. Таким прикладом є відомий витвір віденської архітектури - споруда Райффайзенбанку на Міхаеллерплатзц, збудована у 1909 - 1011 роках за проектом архітектора Адольфа Лооса.

З початком модерну і з його розвитком еклектика (змішування стилів, повернення до мотивів бароко, ренесансу, готики) продовжувала домінувати серед житлової забудови Відня:

При підготовці розповіді використані матеріали книги Світлани Біленкової "Архітектура Чернівців"

Попередня стаття
Віденська сецесія, ч.2: шедеври Отто Вагнера
Наступна стаття
Відень. Бельведер

Коментарі

В будівлях відчувається масштабність столиці, одразу видно, що це не якась провінція.
А що, у Львові того не відчувається? :)
Ні, не відчувається. У Львові все більш компактне. Хоча для повноцінного порівняння треба би було у Відень з"їздити :)
Треба, треба! :)
це явно не скоро буде.
документів нема
так зроби
тому і кажу, що це не скоро буде :)
а що заважає зараз зробити? :)
наявність вільного часу, лінь і некритичність в потребі.
Це типовий "набір", на який більшість людей посилається. А ти візьми, переломи це в собі, і зроби!
перше правило у будь-якій справі: не ламати те, що вже працює :)
не треба нічого ламати
ти просто візьми, і зроби! :)
я подумаю над цим.
та то всі так кажуть
а ти не кажи, а краще зроби!
і просто зараз :)
так! Вже робиш? :)
ні, зараз не можу - працюю.
Так всі кажуть: "Працюю", "нема часу" тощо. А ти от візьми і зроби! :)
це не терміново, а робота термінова.
відговорки шукаєш?
ні, це гірка реальність.
гірка реальність - це необхідність мати паспорт і шенген! :)
зараз у візах масово відмовляють, так що не факт, що мені її дадуть.
звідки та інфа?
Від знайомих, яким відмовляли. Останнім часом надто часто таке трапляється.
Дивно, мені чомусь не зустрічалося таких випадків
це далеко не поодинокі випадки.
ну ми не судді, ні менти, ні прокурори і не журналісти, а прості люди :)
так саме простим людям і відмовляють.
в єдиничних випадках з тисячі
Щось не схоже на поодинокість, але побачимо як воно далі буде.
Повір, це поодинокість
які країни і яка віза? Якщо мультик, тоді можу повірити. Туристична? Ну так. буває і відмовляють, але аж не так, щоби МАСОВО. Те що написав vlyt - то тільки-но, і ще не перевірено. Мені Франція (а не яка там-небудь Польща чи Чехія) візу поставила в чистий пачпорт. Подрузі - Норвегія одразу після терактів (віза у неї не перша, але перший шенген, раніше лиш були всілякі Єгипти і Індії)
Як туристичні так і бізнесові. А країни різні, зокрема Великобританія, Нідерланди і т.д. Раніше робили без проблем. І таке враження, що це не тільки-но почалось, а ще від початку судового процесу.
кі вівра, верра
В Британію поки не їдь, в Нідерланди можна через Польщу їхати, наприклад :)
це не я збирався їхати :)
але ми ж про тебе піклуємося, а не когось там ;)
так, звісно :)
до речі, от: http://vlyt.livejournal.com/114692.html
ти не мєнт, не суддя, не бізенсмен під колпаком Ахмєтова чи Фірташа, не держслужбовець і не службовець місцевого самоврядування (то хай Енді турбується, але сподіваюся, і його це не торкнеться, опозиціонер же ;)). Та й навіть не журналіст. Чого переживати? Оформлюй собі туристичну візу, можливо першу через турагенство з тургрупою. Гадаю, все буде норм. Бабки від туристів їм потрібні ;)
Проблема в тому, що ніхто не розбирається і відмовляють всім підряд. При чому реально причинами були або домахування до наданих документів, або недовіра до фінансових можливостей.
чому щодо громадян Білорусі розбираються?
То не до мене питання. Я просто казав про відомі мені факти.
а навіщо їм вигадувати щодо України щось нове? Білоруська схема. І це є добре, зрештою
можливо, але навіть відома схема мусить притертись в нових умовах.
Енді не опозиціонер, він на владу працює :)
ти ба яка ... :)))
журналісти, такі вони журналісти тільки но дочитав признання самого vlyt:
http://vlyt.livejournal.com/114692.html?replyto=908548 тобто як у них завше - треба дати ефектний заголовок, сказати що МАСОВО і ВСІМ хана, а потім виявляється, це абсолютно нас не стосується

Сторінки