Ульм - місто в землі Баден-Вюртемберг, яке знамените, насамперед, найвищім у світі собором (з ним ми знайомилися в минулій розповіді). Добиратися сюди просто: з аеропорту Меммінген, куди літає бюджетний wizzair.com з Києва, електричка до Ульма йде близько півгодини. Місто надзвичайно цікаве, і на його відвідання варто виділити весь день. Крім готичного собору-велетня в Ульмі є фантастична ратуша, міські украплення з мурами і баштами, стари кам'яниці та старий район з дерев'яними фахверковими будинками.
На головній площі Ринок розташована ульмська ратуша, одна з найбільш яскравих, прикрашений декором і розписами будівель муниципалитету в Німеччині.
Перша історична згадка про будівлю відноситься до далекого 1370 року. Тоді ця будівля була побудована для торгових цілей. Першим був побудований північний флігель, який не дійшов до наших днів і існує тільки на старовинних кресленнях і планах будівлі. Підвальний поверх будівлі довгі роки використовувався як в'язниця. Вже через деякий час, в 1838 році, до будівлі прибудували ще один флігель і будинок стали називати "Будинок Суду". Ну, а в якості міської ратуші будівля згадується тільки через століття, в 1419 році.
До наших днів із старовинних будов у хорошому стані зберігся південний флігель, візитною карткою якого є цікавий за формою ступінчастий фронтон.
У 1520 році сталася знаменна для ратуші подія: на ній був встановлений найсучасніший для тих часів астрономічний годинник, якому судилося було залишитися пам'яттю на віки. Але і це ще не усе : на східному фасаді був встановлений скляний годинник, сонячний, які також прекрасно зберіглися до наших днів.
У 1540 році почалася реконструкція будівлі, в процесі якої був добудований ще один фасад, північний, відмінною рисою якого були аркади.
Ульмська ратуша славиться своїми фресками: східний фасад прикрашений цікавими і повчальним сценами із Старого завіту, а також сюжетами, що так чи інакше вказують на людські вади і доброчесності. А ось інший фасад - північний - багато прикрашений міфологічними сценами, головним сенсом яких є прославляння справедливості, урочистості чоловічої сили. Автором фресок є місцевий художник Мартін Шаффнер.
Оскільки Ульм сильно постраждав під час Другої світової, центр міста навколо ратуші подекуди являє собою архітектурний хаос:
Але стара забудова в районі навколо ратуші все ж таки зберіглася:
Але найбільш цікавим куточком Ульма є Рибацький квартал, що розташований на південний захід від Ринкової площі. Вузькі вулички, містки і будиночки, все просякнуто побутом і духом періоду розквіту старого Ульма.
Рибальський квартал того часу, що виник біля берега річки Блау (притоки Дунаю), заселяли ремісники: рибалки, кожевенники, мірошники і корабели. Течія річки визначала найкраще місце для спорудження будинків, оскільки ці ремесла вимагали багато води.
Млинові круги (у той час їх було 7), містки для вимочування шкір, причали для рибальських човнів впритул примикали до фасадів будівель. Їдкі розчини для дублення шкір вплинули навіть на зовнішній вигляд будівель: для кращого збереження їх додатково обшивали деревом.
Найвідоміша будівля Рибацького кварталу - Падаючий будинок. Традиційний для деяких областей Німеччини фахверк виглядає автентично, до того ж, будинок звисає над водою, що також характерно для середньовічного Ульма, в якому, в основному, жили ремісники різних професій. Що "падає" цей будинок названий тому, що його ухил складає 9-10 градусів, що, безумовно, викликає не лише інтерес з боку туристів, але також спори архітекторів і будівельників про те, як же не дати йому впасти остаточно.
Інші цікаві будинки кварталу:
Млинові круги:
Уздовж Дунаю зберіглися міські стіни, збудовані у 1482 році та декілька оборонних міських башт:
Найкраще збережена башта - Мецгертурм, що в перекладі означає "вежа м'ясника", відома також під назвою "Падаючої вежі Ульма". Мецгертурм є частиною середньовічних кріпосних укріплень, що добре збереглася, а точніше їх воротами. Квадратна цегляна вежа з вузькою загостреною аркою проходу і що завершується крутим дахом, побудована в 1345 році. На висоті близько 36 метрів вежа Мецгертурм відхилена до північного заходу приблизно на 2 метри. Кут нахилу будівлі складає 3,3 градуси (трохи менше ніж у знаменитої Пізанської вежі).
Набережна Дунаю в Ульмі:
Ще одна башта міських укріплень - Goose Tower (Гусяча вежа), 1360 р:
Арсенал (1433 р.):
Сподобався пост? Поділись з друзями!