Королівство Тонга в Полінезії та її столиця Нуку'алофа

Попередня стаття
Острів Денарау: мій перший захід сонця в Меланезії
Наступна стаття
Експедиція-розвідка в Океанію: Фіджі, Тонга, Вануату

Переважна частина українців не чула і ніколи, напевно, не почує про існування такої країни, як Тонга. Королівство Тонга – це маловідома острівна держава Полінезії, яка є однією з найвіддаленіших від України. Щоб потрапити сюди, треба подолати половину довжини екватора. Час чистого польоту з Києва сюди складає понад 30 годин, а по факту переліт займе щонайменше 3 доби. Якщо українці тут колись і були, то їх можна перерахувати на пальцях однієї руки. Сюди варто їхати, щоб побачити «Полінезію в мініатюрі».Королівський палац в Нукуалофі (Тонга)

 

Для чого летіти на Тонгу?

Що ж то за така загадкова країна? Як туди дістатися? І чи є сенс її відвідувати?Захід сонця на острові 'Атата (Тонга) 

Однозначно скажу, що так, є! Ось чим можна зайнятися на Тонзі:

  • поплавати з китами;
  • відчути силу Тихого океану з 20-метровими хвилями;
  • побувати на безлюдних пляжах з пальмами і білим піском;
  • зустріти найкрасивіші санрайзи і сансети;
  • познайомитися з пам’ятками древіх цивілізацій - полінезійським Стоунхенджем і похованнями-пірамідами;
  • поспілкуватися з місцевими мешканцями, які зовсім не схожі на жителів навколишніх острівних держав;
  • побачити діючі вулкани;
  • похарчуватися здоровою і корисною острівною їжею.

А ще Тонга — єдина монархія в Океанії і єдина держава регіону, яка не була колонізована!Люди Тонги

 

Де знаходиться Тонга і як туди дістатися?

Тонга — це частина Полінезії, групи островів, розташованих в центральній частині Тихого океану між Австралією і Південною Америкою. Тонга знаходиться в західній частині Полінезії на схід від островів Фіджі. Архіпелаг складається з трьох основних груп островів та ще купи окремих островів, розкиданих на сотні кілометрів. Головна група – це острів Тонгатапу, де розташована столиця Нуку’алофа, і де зосереджено більше половини населення країни. Тонгатапу оточений так званими «офшорними» островами, на які щодня плавають невеликі пороми чи човни.

Долетіти на Тонга можна з Фіджі. 5 разів на тиждень авіакомпанія Fiji Airways здійснює рейси з аеропорту Нанді (Nadi) на Фіджі до аеропорту Фуа'амоту (Fua`amotu) на Тонзі. Час польоту — трохи більше 2 годин. Вартість в обидва кінці — близько 380$. Як дістатися з України до Фіджі і як здешевити таку непросту і недешеву подорож — я докладно описав в статті про фіджійске Нанді.

Головний аеропорт Тонги називається Фуа'амоту і розташований в південно-східному кінці острова. При чому міжнародний і внутрішній термінали знаходяться окремо один від одного. В Нуку’алофу з аеропорту можна доїхати лише на таксі. Вартість станом на весну 2019 року – 40 паанга, що складає близько 18$ за машину.Міжнародний аеропорт Фуа'амоту на Тонга

 

Як пересуватися по островах Тонга?

На головному острові Тонгатапу згрупована переважна кількість визначних пам’яток Тонги. Для їх дослідження краще взяти прокатний автомобіль в аеропорту чи в столиці. Серед прокатних контор рекомендую Sunchine або Avis. Вартість оренди на добу починається від $35. Але є важливий нюанс: водійські права інших держав на Тонзі недійсні. Вам необхідно буде звернутися в Міністерство інфраструктури Королівства Тонга (координати -21.142982, -175.210496). Права зроблять за п’ять хвилин, вартість – 40 паанга (менше $20).Водійські права ТонгиВодійські права Тонги

Бюджетні туристи можуть оглядати пам’ятки острова за допомогою громадського транспорту, але для цього треба мати багато додаткового часу. Невеликі автобуси по селах острова відходять від маленької автостанції на набережній в Нукуалофі і коштують копійки. Вони не мають розкладу, їздять нерегулярно і припиняють їздити після 17:00.

Місцева авіакомпанія Real Tonga здійснює щоденні регулярні рейси на групи островів Вавау (туди літають подивитися на китів), Хаапаї, острів Ейя (найкоротший авіарейс у світі – 8 хвилин) та дрібні віддалені острови (раз на тиждень). Рейси цієї авіакомпанії залежать від погодних умов і розклад часто змінюється. Літак може відлетіти із запізненням на декілька годин, або на годину раніше, або рейс взагалі можуть відмінити.

 

Де жити на Тонга?

У столиці Нукуалофі є декілька варіантів проживання від бюджетного до середнього. Я рекомендую Malau Lodge. Він вдало розташований між центром міста (де зосереджені основні визначні пам’ятки міста) та причалами, якими ви будете користуватися для подорожей на навколишні острови. Найкращий номер у цьому лоджі з кондиціонером, зручностями та привітним персоналом коштує $60. Для бюджетних мандрівників є хостел Noa в центрі містечка за $13 за ліжко-місце в дормі.

Бекпекери, які відвідують Тонгу, дуже полюбляють зупинятися в Toni’s Guest House. Він розташований достатньо далеко від центру міста, але пропонує дешевий трансфер до центру, а також недорогі екскурсії цікавими місцями острова Тонгатапу. Місце в дормі коштує від 30 паанга, сінгл – від 60 паанга.

Можна зупинитися на одному з резортів на березі океану. Ніч в бунгало обійдеться у $80–100, якщо бронювати на booking.com. І значно дешевше, якщо замовити відпочинок на сайті резорту, який не представлений на букінгу. Я зупинявся у Heilala Holiday Lodge на західному узбережжі острова в окремому бунгало всього за $38. Як правило, такі резорти надають трансфери з аеропорту (за ціною таксі), там можна замовити обід і вечерю (в середньому обійдеться в $10 за один прийом їжі).

Раджу зупинитися принаймні на одну ніч на одному з навколишніх островів. Це буде трохи дорожче, але ви заснете і прокинетесь під звук хвиль Тихого океану, побачите нереально красивий захід сонця, зустрінете світанок, побачите красу підводного світу. Тобто, відчуєте Полінезію такою як вона є. Найкращий варіант – це резорт Royal Sunset Island на острові Атата ($111 за ніч).Royal Sunset Island на острові 'Атата (Тонга)

 

Люди Тонги

Населення островів Тонга - трохи більше 100 тис. людей. Переважна частина їх живе на головному острові Тонгатапу і в столиці Нуку'алофі. 96,5% населення - тонгайці. Вони є представникам корінного полінезійського народу. Жителі Тонга зовсім не схожі на фіджійців і вануатців. Якщо останні є майже явними представниками негроїдноїради, то тонгайці - світліші і з монголоїдними рисами обличчя.Люди Тонги

Тонгайці, як і усі мешканці Океанії - надзвичайно добрі і відкрити. Але не відміну від мешканців Фіджі чи Вануату, вони виглядають більш шляхетнішими і пунктуальнішими. Це видно і по рівню життя: він на Тонзі вищий.

Люди Тонги

Чоловіки досить часто носять спідниці, а жінки люблять вдягатися у національний одяг.Люди ТонгиЛюди ТонгиЛюди ТонгиЛюди ТонгиЛюди Тонги

 

Нуку'алофа - столиця Королівства Тонга

Нуку'алофа (Nuku`alofa) більше нагадує райцентр, ніж столицю королівства. Водночас це приємне затишне містечко на березі океану з низкою історичних пам’яток. Назва міста перекладається, як «обитель кохання», отже, Нукуалофу можна вважати столицею з найкрасивішою у світі назвою.

Королівський палац

Королівський палац – найкрасивіша споруда Нуку’алофи, розташована в самому центрі містечка на березі океану. Ця гарна будівля у вікторіанському стилі є офіційною резиденцією короля Тонги, і є єдиною резиденцією голови держави у світі, яка збудована з дерева.Королівський палац в Нукуалофі (Тонга)

Палац збудували у 1864 році в околицях Окленда (Нова Зеландія) і через три роки перевезли в Нуку'алофу. Його було зведено для вождя острова Tupou Maeakafaua Ngininginiofolanga, який в 1875 році був коронований під ім'ям Джордж Тупоу I. За свою майже 150-річну історію палац не раз проходив ремонт, але кардинально до останнього часу не перебудовувався. Починаючи з кінця ХІХ століття перед палацом проходять огляди, спочатку королівської гвардії, пізніше збройних сил Королівства. У 1953 році палац відвідала молода королева Великобританії Єлизавета II. Завдяки фото з королевою про палац дізналися у Європі та інших частинах світу.Королівський палац в Нукуалофі (Тонга)

Палац являє собою двоповерхову будівлю в ранньому колоніальному стилі з яскраво вираженою триповерховою вежею і двома меншими декоративними по краях прибудованих секцій. У вежі розташовується робочий кабінет короля, в основний, старої, частини тронний зал і приміщення для аудієнцій. У лівому прибудованому крилі апартаменти королівської сім'ї і частина службових приміщень. Праве крило з 2011 року займає національний архів. Крім того в палаці є зал нарад де в тому числі проходять засідання ради корони.Королівський палац в Нукуалофі (Тонга)Королівський палац в Нукуалофі (Тонга)

Брама палацу прикрашена королівським гербом:Королівський палац в Нукуалофі (Тонга)

Навколо палацу можна спокійно ходити, оглядати та фотографувати. Крім корони, тут нічого не нагадує нам, що ми знаходимося в столиці. Через дорогу від палацу сушиться білизна.Нукуалофа (Тонга)

Але навколо — все дужу чисто й охайно.Нукуалофа (Тонга)

Урядові будівлі Нуку'алофи

У кварталі на схід від королівського палацу – маленька двоповерхова будівля з вежею. Це – будинок уряду Тонги. Весь Кабінет Міністрів держави поміщається у декількох кабінетах!Будинок уряду Тонги

Міністерство юстиції Тонги:Міністерство юстиції Тонги

Державне казначейство:Казначейство Тонги

Податкова і митниця, так само як і в нас, об'єднані в одне міністерство:Міністерство доходів Тонги

Королівський клуб:Королівський клуб Нукуалофи (Тонга)

Найбільша будівля Нуку'алофи — палац св. Георгія. Тут розташовані декілька міністерств.Будинок уряду Тонги

Набережна

Набережна в Нуку'алофі тягнеться майже через усе місто. Вона є центром активного життя столиці. Найжвавіша її частина знаходиться між королівським палацом і портом. 

Набережна Нукуалофи (Тонга)

Ближче до палацу можна побачити меморіал-кенотаф, присвячений Другій світовій війні:Набережна Нукуалофи (Тонга)

Набережна Нукуалофи (Тонга)

Державний прапор на флагштоку біля палацу:Набережна Нукуалофи (Тонга) 

Сміттєві баки — дуже сучасні:Набережна Нукуалофи (Тонга)

Фонтан "Дельфін". За ним — королівський палац.Набережна Нукуалофи (Тонга)

Вид на порт:Порт Нукуалофи (Тонга)

Вулички і будинки Нуку'алофи

Вулиці міста — сучасні і чисті. Раджу просто прогулятися вуличками Нуку’алофи. Небагато є у світі столиць, де в самісінькому центрі вулицями бігають кури. Скрізь – мило, затишно та охайно. У неділю місто вимирає, з вулиць зникають люди і машини, не працює транспорт, закриті всі заклади, навіть кав’ярні. 

Перехрестя двох центральних вулиць столиці:Вулиці Нукуалофи (Тонга)

Вулиця на околиці:Вулиці Нукуалофи (Тонга)

Бічна вуличка:Вулиці Нукуалофи (Тонга)

Забудова Нуку'алофи, переважно, одноповерхова. Будинки - досить сучасні, в доброму стані. Двори - доглянуті. Сміття на вулицях немає взагалі.Будинки Нукуалофи (Тонга)

Будинки Нукуалофи (Тонга)

Трапляються і двоповерхові будівлі.Будинки Нукуалофи (Тонга)Будинки Нукуалофи (Тонга)Будинки Нукуалофи (Тонга)

Вулиці і подвір'я Нуку'алофи потопають в зелені і квітах:Вулиці Нукуалофи (Тонга)Вулиці Нукуалофи (Тонга)

Церкви Нуку'алофи

Храмів в Нукуалофі багато. Люди - дуже набожні. Майже всі - християне. В неділю до церкви ходять всі. В цей час на вулицях столиці немає жодної людини.Церкви Нукуалофи (Тонга)

За пару сотень метрів на південь – головний храм міста Free Wesleyan of Tonga.Церкви Нукуалофи (Тонга)

Тут кожну неділю можна побачити короля та членів королівської родини, які відвідують службу.Люди Тонги

Зверніть увагу на те, що усі відвідувачі церкви одягнені у строкатий національний тонгайський одяг, а чоловіки замість штанів носять спідниці.Люди Тонги

Храми в Нуку'алофі, переважно, сучасні. Найстаріша церква називається Free Church Of Tonga і знаходиться напроти цвинтаря королівської родини. Храм зведено у 1885 році.Церкви Нукуалофи (Тонга)

Храм перебуває у занедбанному стані. Не зрозуміло, для чого будувати нові храми, якщо не відреставрований старий, великий і з історією?Церкви Нукуалофи (Тонга)

І ще - декілька сучасних храмів:Церкви Нукуалофи (Тонга)Церкви Нукуалофи (Тонга)Церкви Нукуалофи (Тонга)

Цвинтарі

Напроти старої занедбаної церкви кінця ХІХ століття на великому пустирі знаходиться цвинтар з похованнями членів королівської родини.Цвинтар в Нукуалофі (Тонга)

На королівському цвинтарі - розкішні надгробки і пам’ятники членам королівської родини.Цвинтар в Нукуалофі (Тонга)

А звичайний міський цвинтар Нуку'алофи викладає так:Цвинтар в Нукуалофі (Тонга)Цвинтар в Нукуалофі (Тонга)Цвинтар в Нукуалофі (Тонга)

Де поїсти в Нукуалофі?

З цим проблем немає. Але не у вихідні! Єдиний відкритий у неділю заклад, який мені вдалася відшукати – це Ngutulei Bar & Restaurant на набережній біля порту. У будні дні я рекомендую відвідати Friend’s Café в самому центрі містечка. Їжа на Тонга

Тонгайська кухня – різноманітна, здорова і смачна. Вона пропонує страви з риби (переважно, в кокосовому соусі), курки, м’яса та місцевих овочів. Середній чек на людину з пивом – майже $15. Їжа на Тонга

До речі, на Тонзі – багато видів місцевого пива, яке нічим не поступається чеському, німецькому чи бельгійському.

Пиво на ТонгаПиво на Тонга

І, наостанок, вид на Нуку'алофу з води:Королівський палац в Нукуалофі (Тонга)Нукуалофа (Тонга)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Все найцікавіше про Тонгу - у наступних статтях:

Острів Тонгатапу: стоунхендж, піраміди та 30-метрові океанські хвилі

'Атата - райський острів у Тихому океані

Пангаїмоту – острів, де з’їли цілий корабель колоністів?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Хочете попасти на Тонгу та інші острови Океанії? Влітку 2020 року я організовую авторський тур острівними країнами Океанії: Вануату, Фіджі і Тонга. Попередня програма - тут!

 

Попередня стаття
Острів Денарау: мій перший захід сонця в Меланезії
Наступна стаття
Експедиція-розвідка в Океанію: Фіджі, Тонга, Вануату

Коментарі

Цікаво