Стра

Попередня стаття
Падуя
Наступна стаття
Копенгаген

Ніколи не знаєш, які сюрпризи готує тобі дорога. Іноді буває так, що маєш конкретну мету подорожі, а дорогою всі плани змінюються: зустрічаєш щось грандіозне, про що не знав, і воно перекреслює всі твої наступні намірі. Так було в нас по дорозі з Венеції до Падуї. Одна за одною мелькали класицистичні італійські палаци і хотілося вийти на кожні зупинці, щоб подивитися їх або, принаймні, сфотографувати. Але один з них таки заставив покинути автобус.

Виявилося, що маленьке містечко, яке привернуло нашу увагу, мало дивну назву Стра, а шикарний палац, що несподівано з’явився після повороту дороги – це вілла Пізані, один з найвідоміших шедеврів італійського класицизму. Як виявилося пізніше, вілла Пізані – далеко не єдина цікавинка містечка. Отже, відправляємося у прогулянку по Стра, яке залишило в мене не гірші враження, ніж Венеція чи Падуя.

Вілла Пізані розташована на лівому березі річки Брента на околиці містечка при виїзді у бік Венеції. Комплекс, що складається з двох палаців, господарських будівель і декілької неповторних брам, завершив у 1740 році архітектор Джероламо Фрігімеліца на замовлення Альморо Пізані. В подільшому палацовий комплекс архітектурно вдосконалив Франческо Марія Преті.

Родина Пізані, яка замовила будівництво вілли, була відомою аристократичною родиною Венеції, яка мала давнє походження. Пізані надзвичайно розбагатіли упродовж XIV століття на торгівлі і оренді землі. У XV столітті вони придбали великий феодальний маєток в Падуї і тоді ж почали будівництво великого палацу в Венеції під назвою «Бразильська Саванна Святого Стефана», який було закінчено лише у XVIII столітті. Представник родини Андреа Пізані був призначений послом в королівському суді, а сам король був хрещеним батьком його сина. Пізніше, у 1735 році, Андреа Пізані отримав посаду дожа. Однак, кінець Венеціанської республіки у 1797 році був і кінцем розквіту родини Пізані.

Складний матеріальний стан родини Пізані змусив їх у 1807 році продати віллу Наполеону Бонапарту за 1 901 000 венеціанських лір. Оголосивши себе королем Італії, у 1805 році він призначив віце-королем свого пасинка Євгенія Беаугарнаіса, якому і віддав у користування віллу. У той час новий власний провів у комплексі ряд реставраційних робіт, які змінили вигляд багатьох кімнат.

У 1814 році битва під Ватерлоо вирішила історію Європи і на віллу в Стра моментально звернули увагу нові господарі Європи Габсбурги. Вілла стала улюбленим місцем під час відпусток імператриці Австрії Кароліни Маріанни, і приймала вршки європейської аристократії: іспанського короля Чарльза IV, російського царя Росії Олександра І та багато інших. Все припинилося у 1886 році, коли Венето було анексовано Королівством Італія: вілла стала майном держави, і всі розваги в ній припинилися.

14 червня 1934 року у віллі Пізані в Стра відбулася, перша в історії зустріч між фашистським лідером Беніто Муссоліні і головою німецької націонал-соціалістичної робочої партії Адольфом Гітлером. Сьогодні у віллі розташовується Національний музей.

У палацовому дворі:

До палацового парку ведуть багато різноманітних брам. Одна – краща за другу:

Ближче до центра містечка, на березі річки Бента, розташований ще одне класицистичне італійське палаццо. Він не такий привабливий, як вілла Пізані, але є набагато старшив від неї. Йдеться про віллу Фоскаріні (Villa Foscarini), яка будувалося між 1617 і 1635 впливовою італійською родиною Фоскаріні. При її будівництві архітектором Лонгом за основу були взяти творіння Андреа Палладіо і Вінченцо Скамоцці, які масово будувалися у цьому регіоні в попередньому столітті. Палац має високий портик з чотирма іонічними колонами. Фронтон прикрашають три статуї XVII століття, і високі башточки на даху, як символ епохи Просвітництва.

Парковий фасад вілли:

Флігель вілли Фоскаріні:

Палаців у Стра дуже багато!

Більш скромний палаццо:

Годинникова вежа в центрі містечка:

Типовий будиночок у Стра:

Панорама Стра:

Попередня стаття
Падуя
Наступна стаття
Копенгаген

Коментарі

Шикарний палац! Всередину не заходив?
Трохи заходив. Там є дві фотки. Але в зали, де треба гроші платити, звичайно що не заходив :)
Ясно. Власне, я і мав на увазі зали, бо фото внутрішнього подвір"я я побачив :)