Західне узбережжя Індійського океану (беріг Кенії, Танзанії і Південного Сомалі) - не зовсім "африканський" регіон. Тут панує культура, архітектура і традиції Суахілі. Народ суахілі - це суміш африканців з арабами та індійцями, які колонізували східний берег Африки у попередні століття, внаслідок чого тут створився окремий етнос. Шкіра місцевих людей тут набагато світліша, ніж в інших регіонах Африки, а дуже часто трапляються представники європеоїдної раси. Сповідують суахільці, як правило, іслам. Стара Момбаса - це колоритна суміш Африки, Індії та Омана:
Момбаса вперше згадується арабським географом і картографом Ідрісі в 1151 році. Тоді це буле арабське портове поселення. Тривалий час Момбаса була великим осередком невільничої торгівлі на сході Африки. У 1331 році в місті на одну ніч зупинився знаменитий мандрівник Ібн Батута. Він відмічав майстерність, з якою були побудовані дерев'яні мечеті. В 1415 році гавань Момбаси відвідав китайський флот Чжен Хе. У 1498 році, прямуючи до Індії, тут перебував Васко да Гама.
У 1502 році португальці обстріляли Момбасу з моря. У цей час місцевому султану вдалося оголосити про незалежність від Кілви. У 1528 році на султанат знову напали португальці, а в 1593 році вони ж звели у Момбасі величну фортецю Форт Ісус, що зберігся дотепер. У 1638 році Момбаса була включена до складу португальських колоній у Південно-Східній Африці. Управління здійснювалось із Гоа. З 1698 по 1888 рр. Момбаса - у складі арабських султанатів Оман і Занзібар, пізніше - у складі східно-африканських колоніальних володінь Британської імперії.
9 лютого 1824 на території Момбаси була спроба утворити британський протекторат, яким мав керувати представник імперського дому - губернатор. Але 5 липня 1826 влада оманських султанів була відновлена і з 24 червня 1837 Момбаса формально була повернута Саїдом бін Султаном під управління султанів Маскату і Оману. У 1887 році Момбаса стала столицею Східно-Африканського протекторакту та найважливішим морським портом колонії. Адміністрація султанату Маскату і Оману відмовилася від входження до британської Східної Африки, але у 1891 році султанат Маскат і Оман було приєднано до Британської імперії. В 1895 році Момбаса повністю перейшла під контроль британського уряду. Про англійську колоніальну Момбасу - тут.
Архітектура суахілі - типова для Старого міста в Момбасі. Вона не лише найцікавіша в Африці. Це взагалі один з найбільш оригінальних стилів, які мені доводилося бачити.
Ось, наприклад, дерев'яні балкончики:
Щоправда, деякі з них перебувають у досить занедбаному стані:
В сходах можна побачити натяки на європейський фахверк:
Але найцікавіше - це двері. Майже кожний старий суахільський будинок має оригінальні двірні портали:
Кожні двері мають свій оригінальний орнамент:
Кожна деталь дверей - також винахід мистецтва:
Мечеть Mandhry:
Якась архітектурна цікавинка біля мечеті:
Мечеть Burhani:
Вулочки Старої Момбаси:
Сподобався пост? Поділись з друзями!