Середнє

Попередня стаття
Ужгород
Наступна стаття
Невицьке

Прямо посередині між двома найважливішими містами Закарпаття - Ужгородом і Мукачевом, лежить давнє поселення, що отримано назву від свого місця розташування - Середнє. Селище відомо, як центр виноробства. Але нас воно сьогодні цікавить своїм середньовічним замком (точніше тим, що від цього замку залишилося).

Прийнято вважати, що єдиний в Закарпатті рівнинний замок звели у XII столітті ченці войовничого ордену тамплієрів (або "храмовників"). На відміну від більшості замків, він не займав панівного положення над округою та не контролював жодних з давніх торгівельних шляхів.


Збережені замкові руїни являють собою самий прадавній тип кам'яної твердині середньовіччя, що зберігає елементи романського стилю зведення подібних споруд. Замок утворює всього одна квадратна вежа-донжон розміром 19 на 19 метрів. З початку вона була триярусною з балковим міжповерховим перекриттям. Стіни її винятково масивні й досягають товщини 2.8 метра.

Житлові приміщення знаходилися на другому поверсі, тут же був і вузький вхід, проникнути до якого можна було тільки по приставних сходах. На першому поверсі були комори, у підземелля - в'язниця, а на даху виставлявся дозор. Третій ярус вежі зберігся лише фрагментами.

Двір навколо донжона був оточений стінами 1 метр завширшки, що тяглися на відстані 17 метрів від вежі. Стіни були фланковані 4 невеликими наріжними вежами. Крім того, замок ззовні оточувало подвійне кільце земляних валів і ровів, наповнених водою, залишки яких видні дотепер. Безпосередньо перед вежею-донжоном була друга лінія оборони - дерев'яна.

Після розпаду ордена тамплієрів в 1312 році замок спочатку перейшов до рук ченців-іоанітів, а через декілька років - до монахів ордену Св. Павла. Невдовзі Король Карл Роберт подарував Середнє з околицями своїм прихильникам - представникам роду Другетів.

Наступними власниками замку були феодали Полочі, але після загибелі останнього представника роду у 1526 році у битві з турками під Могачем, від переходить до родини Добо. Власником замку був відомий угорський герой Іштван Добо. Він відзначився під час керівництва оборонною фортецею Егер у 1552 році. Тоді 2 тис. захисників 38 днів витримували облогу 120-тисячної турецької армії. Іштван Добо часто бував у Середньому, а його син відремонтував і укріпив замок силами турецьких полонених.

У XVI - XVII ст. фортеця відігравала важливу роль в обороні краю, але через століття втратила своє стратегічне значення. Відбулося це після Визвольної війни 1703-1711 років, коли замок був сильно ушкоджений, перетворився на руїни і більше не відновлювався. Зовнішні стіни замка місцеві селяни поступово розібрали для своїх будинків.

Середнє сміло можна назвати столицею виноробства. Вино тут утримують у величезних бочках при температурі 12 градусів у підвалах довжиною 4,5 км. Ці підвали були вирубані в скелі ще в середині XVI ст. Найбільша бочка може вмістити 10000 л вина! У винні підвали проводяться екскурсії-дегустації.

Попередня стаття
Ужгород
Наступна стаття
Невицьке

Коментарі

історія і всьо такоє - то ясно
ти мені ліпше скажи, які у тебе враження були після побачення в реалі того "кубіка"?
кубік, як кубік :)
не знаю, як тобі. Але на фотках воно виглядало грандіозніше. Коли я його бачив вперше, я ще не цікавився особливо архітектурою, але після побаченого в Мукачевому та Невицькому - то було повне розчарування. І справа не тільки в розмірах. Місцерозташування на задвірських городах якось величі не додавало...
Так, зачекай, я щось не зрозумів. Здається, Невицький замок - твій найулюбленіший?
так, а що ти не зрозумів? Розчарування стосувалося Середнього
а, тю, блін, а я сприйняв "Мукачево", як "Среднє"
шото ти нині якийсь растаргньонний ;)
не собраный :)
разобраний :)
замок в селі Чинадієве теж не на пагорбі, стоїть посеред села.
В Чинадієве - то прямокутник, а не кубік
Нічо собі, яка краса!!!
та де краса? кубік, як кубік :)
А хто то йому так кут закоптив?
Там багаття палять
як його ще не розтягли
Та розтягли вже більшу половину!
Тамплиерская история живучая ) Узнать бы, как она появилась ) > Прямо посередині між двома найважливішими містами Закарпаття - Ужгородом і Мукачевом
> ... він... не контролював жодних з давніх торгівельних шляхів А дорога между двумя самыми важными городами Закарпатья не может считаться торговым путём?
не может, потому что асфальт там проложили в ХХ веке :) Про тамплиеров біло написано еще в путеводителе 1971 года (авторы - братья Попы)
> не может, потому что асфальт там проложили в ХХ веке :) Постоянно забываю, что до появления асфальта торговых путей вообще не существовало :) > Про тамплиеров біло написано еще в путеводителе 1971 года (авторы - братья Попы) Бери выше, как говорится :) Про тамплиеров есть упоминание в советском краеведческом издании 1961 года. Я как-то интересовался, откуда эта история взялась, пока ответа нет. Гипотеза, которая в советский период могла выжить и окрепнуть, т.к. толком никаких исследований по теме не проводили. Т.е. есть мысль, что это не более чем миф, вообще ничем не подкреплённый. Но красивый, потому и кочующий из книги в книгу, из поста в пост ;)
Да... Прочитал твои рассуждения. Аж расстроился: ни тамплиеров, ни 12 столетия...
Нет, история замка должна быть красивой, чтою туристы ехали! Пусть даже если эту историю придумал Сова :)
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] Донжон замку тамплієрів в Середньому [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] Донжон замку тамплієрів в Середньому [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських замків і фортець пишучи: [...] Донжон замку тамплієрів в Середньому [...]