Панка: дерев'яний костел

Попередня стаття
Буденець: тюдорська готика та костельчик в лісі
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Вперше я відвідав Панку навесні 2009 року, вдруге - у січні 2023 року. За цей час зелений дерев'яний костел став коричневим.

За легендою село Панка на Сторожинеччині засновано на початку XV століття трьома братами на прізвище Панко, які мандрували Буковиною і вирішили оселитися на березі Серету на галявині посеред букового лісу. Офіційно ж Панка вперше згадується у 1428 році в грамоті молдавських господарів. Тоді тут, на березі Серету в урочищі «Паланка» було збудовано укріплене городище. Пізніше село носило різні назви: Панкауци, Панчешти, Панковці, а за часи комуністичної влади село називалось Клинівка.

В селі відразу дві пам’ятки дерев’яної архітектури – костел і церква. Щоб побачити їх треба не пропустити в центрі села поворот праворуч. За мостом через Серет за старовинним парком і розташовані пам’ятки.

Той самий будинок у 2023 році:

Перша з них – костел-капличка Св. Архангела Михаїла, знаходиться ліворуч від дороги. Храм не кидається в очі своєю архітектурною довершеністю, проте є унікальним: він найстаріший дерев’яний костел на Буковині, і один з найстаріших на території всієї Західної України, що зберігся до наших часів.

Костел побудований у 1882 році і представляє собою споруду «хатнього» типу. Від типово буковинських православних церков цього типу костел відрізняє хіба що восьмигранна башточка над притвором, яка є більш характерною саме для римо-католицьких храмів. Дах костелу і башточка вкриті бляхою, а дерев’яні стіни оббиті тесом, окрашеним в зелений колір.

Той самий костел, але взимку 2023 року. Спочатку подумали, що його просто перефарбували у коричневий колір. Коли придивитися, побачили, що це якийсь пластик, стилізований під дерево((

Якщо рухатися тією ж самою вулицею, то через кількасот метрів буде поворот праворуч. Поблизу сільського цвинтаря розташована друга пам’ятка – дерев’яна Дмитріївська церква, побудована у 1896 – 1900 роках.

Церква триверха, гуцульського типу. Нава значно ширше за вівтар та бабинець, що надає пам’ятці майже хрещатого вигляду, що робить її більш схожою на типово галицькі храми, що розповсюджені на Івано-Франківщині.

Ще одна пам’ятка минулого Панки – парк «Клинівський» площею 5,5 гектарів, закладений, за легендою чи то паном Гравієм (раніше називався парком Грабія), чи то поміщиком Яношем у 60-ті роки минулого століття на лівому березі Серету. В парку проростали рідкісні види рослин, серед яких височів замок-палац неймовірної краси.

Сьогодні немає ні палацу, ні безлічі рослинних екзотів. Є залишки паркової архітектури, традиційної для радянського періоду з символами тоталітарної епохи. А з унікальних рослин залишилося лише тюльпанове дерево (одно з двох на території України).

Попередня стаття
Буденець: тюдорська готика та костельчик в лісі
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Коментарі

хочете побачити, Андрію, ще одну церкву саме гуцульського типу? Й далеко їхати не треба - на околиці Франківська в приміському селі Вовчинець
в самому його центрі церква Святого Архистратига Михайла. Цікаво, що й на Буковині є село з такою ж назвою і церква там так само називається :)) а це ось така наша красуня
Нічого так, більш-менш симпатична. Тільки бляха заважає, як завжди...
те що бляха - це бич для більшості дерев'яних церков в Україні. принаймні, в даному випадку застосування бляхи зведено до мінімуму.
а церква є побудована саме в отому гуцульському стилі. хрестоподібна в плані й без жодних потворних перебудов чи й прибудов. саме вона й стоїть в ряду гуцульського типу церков в повній своїй чистоті. дуже гарна церква
попередня репліка була моя
та я ж відразу зрозумів! :)
.............. Здравствуйте, последнее фото это дом моей прабабушки, я рос в этом доме !!!, спасибо Вам за то что Вы делаете !!!
P.S.
Там где Вы стоите должен был находится старый фундамент под дом.....
Re: .............. Пожалуйста! И Вам спасибо за внимание и добрые слова!
Вибачте, будь ласка, а чи нема більше інформації саме про урочище «Паланка» де було збудовано укріплене городище?

Не скажу, бо був на Буковині останній раз років 7 тому, і вже не згадаю