Одеса. Палац Бжозовського (Шахський палац)

Попередня стаття
Подорож до Миньковецької держави
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Симпатичний палац в стилі ранньої англійської готики, відомий як "Шахський палац" розташований в кінці Приморського бульвару за "Тещиним" мостом на початку вулиці Гоголя. Палац збудував у 1851 - 1952 роках архітектор Фелікс Гонсіоровський для польського шляхтича Зенона Бжозовського. З родиною Бжозовських ми вже знайомилися раніше: їм належав палацовий комплекс з брамою в стилі замків Луари в забутому подільському селі Соколівка.

Протягом 2-х десятиліть палац залишався у власності зернових магнатів Бжозовських. У 70-х роках ХІХ століття палац продали Федору Рафаловичу - представнику однієї з найзаможніших родин Одеси. У 1909 році в палаці оселився Мохаммад Алі - перський шах, який біжав з Ірану від революції. Саме тому в народі палац отримав назву "Шахського". Хоча насправді в той час час палац належав Юзефу Шенбеку.

Палац зведений з каменя-ючерепашника і фанерований інкерманським каменем. Має форму літери «Г» і складається з двох корпусів: східного і північного, орієнтованого на захід. Східний корпус огороджений від вулиці металевою решіткою. Глуха брандмауерная стіна сусіднього будинку та корпусу самого палацу утворюють «Г»-подібний напівзамкнений двір.

За час існування архітектурний вигляд будівлі не зазнав істотних змін, але в результаті ремонтів і внутрішніх перепланувань весь інтер'єр, окрім вестибюлю та парадних сходів, було втрачено практично повністю: це мармурові каміни, паркетні підлоги і кахельні печі, столярні вироби ручної роботи.

Через неправильній відвід було втрачено і зовнішній декор. Цьому сприяло те, що кам'яне облицювання стін штукатурилось цементним розчином. До числа втрат можна віднести і початкове мощення, і малі архітектурні форми. У 2000 році архітектурно-реставраційним бюро Архпроект-МДМ був розроблений проект реставрації палацу. Реставрація тривала з 2000 по 2004 роки.


Попередня стаття
Подорож до Миньковецької держави
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії