Одеса. Готель "Пасаж"

Якщо готель "Бристоль" і палац Абази - це найкращі зразки бароко в Одесі, то в модерні перше місце однозначно належить готелю "Пасаж". За кількістю і розмахом ліпного і скульптурного оформлення Пасажу немає рівних в Одесі. "Пасаж" вважався найкращим готелем на півдні імперії, поки не був відкритий "Брістоль". Готель будувався протягом 1898-1899 роках, а його замовником виступив одеський купець першої гільдії Мойсей Менделевич. Авторами проекту були архітектори Лев Влодек ("Пасаж" став вершиною його творчості) і Товій Фішель, скульптор - Самуїл Мільман. Освячено заклад 23 січня 1900 року. Розташований "Пасаж" на розі вулиць Дерибасівської та Преображенської.

Спочатку на місці "Пасажу" були будівлі, які належали двом російським офіцерам, які отримали ділянку під забудову у кінці XVIII століття і куплені під спорудження прибуткового будинку в 1822 рік підприємцем М.Крамаревим. Будинок був побудований в 40-х роках XIX століття. У будинку Крамарева мешкав брат Пушкіна - Лев Сергійович, що служив чиновником на Одеській митниці. Довгий час будинок належав колезькій асесорші Ганні Синициній, у якої і придбав його для зносу і будівництва на його місці "Пасажу" Менделевич, - купець першої гільдії, глава експортної компанії, що займалася хлібною торгівлею. Менделевич володів в Одесі декількома будовами, проте "Пасаж" обезсмертив його ім'я, оскільки цей торговий комплекс одесити і гості міста стали називати "Пасажем Менделевича".

На момент здачі в експлуатацію "Пасаж" був обладнаний за найбільш сучасними на той момент стандартами - електричне освітлення, яке забезпечувалося власною електростанцією, парове опалювання, телефони, ліфт. У готелі налічувалися 162 комфортабельні номери. Перші поверхи будівлі спочатку облаштовані як торгові місця.

Зовнішній фасад величезної будівлі великий, під скляним дахом, двір по обидві сторони зайнятий магазинами і різними торговими фірмами.

Внутрішній двір будівлі оздоблений чисельними скульптурами. Скульптурна група збереглася не в первинному вигляді внаслідок пожежі 31 жовтня 1901 року, що знищив її частину і вежу над головним входом, на розі вулиць Преображенска і Дерибасівська, і більше не відновлені.

Основними фігурами групи є Меркурій і Фортуна, що неодноразово повторюються в елементах декору.

Деталі інтер'єрів:

Вхід до Пасажу:

Деталі фасаду: