Ратуша у Вроцлаві

Попередня стаття
Вроцлав. Площа Ринок
Наступна стаття
Вроцлавський університет

Спорудження першої Ратуші на площі Ринок було пов’язано з наданням Вроцлаву Магдебурзького права у 1261 році. Тодішня ратуша була одноповерховою будівлею з підвалами і з західного боку завершувалася вежею. Тут відбувалися щорічні зібрання міщан, на яких обиралося 11 засідателів і 8 депутатів. Обмежені компетенції Лави і Ради були причиною того, що будівля щоденно використовувалася в торгових цілях. У 1327 – 1329 роках місто отримало повноваження обирати війта і було звільнене з обов'язку складання присягу князеві. Розширення повноважень призвело до того, що до будівлі ратуші у 1328 – 1333 роках добудували додаткові приміщення для зібрань Лави і Ради.

Чергові розбудови значно збільшили загальний об’єм ратуші, остаточний вигляд вона отримала після перебудов 1470-1510 років. Своїми формами споруда нагадує однаково як костел, так і княжий замок, і мала відображати велич своїх владних господарів.

Багата скульптурна декорація зовнішніх фасадів є певним відгомоном інтер’єру ратуші: велетенський міського павільйону, судової зали, канцелярії і кімнати війта. Значну частину поверху займає Велика зала, склепіння якої прикрашено 161 різьбленими замками. Її декорація мала завдання відобразити політичну могутність міста. До Великого Залу прилягають приміщення еркерів і каплиця, але частиною цього поверху є, крім того, приміщення канцелярії і кімнати Лави, архів та кімната Сеньйора. В давній ратуші тепер розташовується Історичний Музей міста Вроцлава, і всі згадані приміщення відкриті для доступу є до відвідування.

Нині вроцлавська ратуша являє у більшості двоярусну муровану з цегли і пісковику будівлю. Її двосхилі дахи сховані під черепицею, а деякі - під мідною бляхою. Ратуша є тридільною, прямокутною в плані з трьом рівного вигляду ризалітами з південній частині.

Головним фасадом ратуші є її східний бік, розділений на три секції.

На середній секції розташовано годинник, а в лівій частині фасаду виступає еркер ратушної каплиці.

Південний фасад має приблизно симетричну композицію. З цієї сторони будівлі знаходяться три ризаліти, один в центрі фасаду, але два на її краях. На захід від центрального ризаліту знаходяться три віконних отвори, а на схід - чотири. Фасад надзвичайно багатий на декор. В підвальному приміщенні фасаду знаходиться найстаріша ресторація Європи «Свідницька».

Західний фасад ратуші – найскромніший і є поєднанням пізньої готики і ренесансу. Тут знаходиться вхід в середину – бароковий портал.

Елементи декору:

Попередня стаття
Вроцлав. Площа Ринок
Наступна стаття
Вроцлавський університет

Коментарі

На замок не дуже схожа, а от на трьохнавний костел цілком.
Ото ратуша, так? Не те, що наші якісь там Підгайці чи Поморяни :)
Так, моцна ратуша! Але не треба наганяти на Поморяни, бо там досить цікава і нетипова ратуша, от тільки понищена страшно.
Так, якби її відродити, то була б не гірша за вроцлавську :)
в Поморянах багато чого відродити треба би було, при чому замок дуже терміново, бо в нинішньому станв він довго не протягне. От якби його відновили, то був би не гіршим ніж Füerstenberg (Książ) :)