Вроцлав. Катедра Св. Яна

Попередня стаття
Панорама Вроцлава з катедральної дзвіниці
Наступна стаття
Вроцлавський університет

Катедра Св. Яна (Івана Хрестителя) - найцінніший пам'ятник сакральної архітектури Вроцлава, який знаходиться на острові Тумськом. Сьогоднішній готичній споруді передували три більш ранні. Перша походила приблизно з 983-988 років і нагадувала костел в чеських Лібіцах. Друга була пов'язана із створенням в 1000 році єпископства за згодою імператора Оттона III і папи Сильвестра I. Цей факт вказує на велике значення Вроцлава, як регіонального осередку влади, економіки і культури. Третій храм був романською базилікою, зведеною з великих блоків кристалізованого вапняку. З її порталу збереглися рештки фігури Яна Хрестителя, що зберігаються в Музеї архідієцезії.

Будівництво готичної катедри почалася в 1244 році. Її пресвітерій, з якого почалося будівництво, був першою у повній мірі готичною спорудою у Вроцлаві. Будівництво було призупинено на час викрадення єпископа Томаша І князем Болеславом Рогаткою.

Архітектура катедри походить частково з традиції англійських і французьких кафедр, особливо в Солсбері і Леоні. Храм піддався жахливому руйнуванню у період Другої світової війни. Радянські бомбардування в Пасхальний понеділок 1945 року повністю знищили склепіння пресвітерія, головної нави і, частково, бічної нави. В подальшому катедра була відбудована і частково реставрується по день сьогоднішній.

До катедри прилягають дві прекрасні барокові каплиці: Святої Ельжбєти і Електорська. Першу з них спорудив кардинал Фредерік з Дармштадту. Кардинал цей, протестант в молодості, був нащадком Св. Ельжбєти з Тюрінгії. Фундатором другої каплиці був архієпископ Франц Людвиг фон Пфалц-Неубург Franz, електор і архієпископ Тревіру, брат імператриці Елеонори. Автором проекту був найвидатніший австрійській архітектор доби бароко Джон Бернард Фішер фон Ерлах, надвірний архітектор імператора, якій в цей час розбудовував костел Св. Карла в Відні.

Деталі фасадів:

Горгулії:

Катедральна вежа, на яку, до речі, можна піднятися:

Головний портал храму:

Деталі порталу:

Головна нава:

Деталі інтер’єру:

Вітражі:

Попередня стаття
Панорама Вроцлава з катедральної дзвіниці
Наступна стаття
Вроцлавський університет

Коментарі

Подобаються мені готичні храми!
п.с. Як ти встигаєш стільки писати? Я вже не встигаю все перечитувати :)
У неділю писав :)
навіть як на неділю все одно багато :)
Ну ще щодня після роботи трохи пишу :)
та нігде правди діти, і на роботі також ;)))
Ні, діти поки в Дніпропетровську :)
їх вже багато? :)
Троє разом зі мною і дружиною :)
ну дружина вже не дитина. А чоловік - то доросла дитина, тобто друга дитина - то ти. А кажеш, що в Дніпропетровську :))))
Ну, значить, одна - в Дніпрі, а інша - тут :)
нарешті розібрався зі своїми дітьми :)
якісь негаразди з архітектурою Бреслау. То колпачок, як у фломастєра, то шпилі в основі меншого розміру, ніж вежі... :)
А що ти думав? Там люди, коли будували і реставрували, знали, чим привернути увагу :)
ІМХО просто махлювали, економили на будматеріалах :)
головне, щоб не крали! :)
ну то ж не Україна
Так, то Велика Україна :)