Пустомити

Наступна стаття
Старе Село

Початок туристичного сезону-2011 виявився «веселим». Ідея подорожувати нерозкрученими місцями електричками та «одинадцятим номером» у 15-градусний мороз прийшла Назару Ланко. А я, як фанат подібних екстримів, не міг не погодитися на таку «смачну» пропозицію. Уявіть собі: субота, ранок, ще темно, а ми з Назаром плетемося з зупинки електрички в Пустомитах в присілок Лісневичі шукати якійсь примарний палац. Закинутий палац ми такі знайшли, але про це пізніше. Спочатку про самі Пустомити.

Я був ще далеко не в усіх райцентрах Львівщини. Але уява про те, що Пустомити – далеко не найцікавіше місто області, вже встигла ствердитися десь всередині. Старий центр тут майже не зберігся. Вся старовина – це стриманий палац в центрі міста, руїни палаців в Лісневичах та на північній околиці міста, церква, перебудований в будинок культури костел, дерев’яний храм і млин в Лісневичах та буквально пару старих кам’яниць у середмісті.

Назва «Пустомити» скоріш за все походить від «пустого мита». З княжих часів тут, напевне, була митниця, яка з початком розвитку сусідніх Львова та Щирця втратила своє значення. У 1417 році поселення з тодішньою назвою Митко щирецький війт Іван Нишолек продав якомусь Станіславові Коритку за 300 празьких грошів, що підтверджено актом короля Владислава Ягайла. Під назвою Пустомити село вперше згадується у 1441 році у Львівській судовій книзі. У першій половині XVI століття містечком володів Ян Дзедушицький. У 1528 році він продав Пустомити Яну Тарновському, в якого їх у 1541 році знову викупив син Яна Дзедушицького Микола. У 1617 році власником поселення був Рафал Дзедушицький. В середині XVІІ століття Пустомитами володів його син Олександр.

У 1787 році Пустомити належали панові Якубові Домінському, з1820 року - Яну Любичу Хоєцькому. А з 1880 році раніше ні чим не примітні Пустомити стали курортом. Тодішній власник містечка Лонгін Дунка зацікавився джерелом мінеральної сірчистої води, яке було відомо ще з кінця XVIII століття. За завданнями Дунки доктор Вонсович зробив хімічний аналіз води і вона виявилася схожою на Великолюбінську. У 1882 році відкрилася купальня і зведено двоповерховий будинок на 26 кімнат. Курорт припинив свої існування з початком Першої світової війни.

Зараз вже важко сказати, хто збудував у центрі містечка двоповерховий класицистичний палац. Чи то був граф Людвіг Грохольський, якому Пустомити належали з початку 90-х років ХІХ століття, чи то наступні власники Гаванські і Марси, невідомо. Сьогодні в досить скромній двоповерховій будівлі знаходиться районна державна адміністрація. Вхід до палацу прикрашають два леви, які зараз реставруються.

Значно менше повезло іншому палацу, який знаходиться у передмісті Лісневичі. Його історію намагався досліджувати Назар Ланко. За його даними в І половині ХІХ століття маєток належав Богуцьким, з 1850 року - Шолайським, з кінця ХІХ століття - Сабіні Семіновській, згодом - Марії Стройновській, а останньою власницею до 1939 року була її внучка Йоанна Медейська.

Від палацу залишилося небагато - праве крило та частина центрального корпусу. Обидві будівлі використовуються під житло.

В Лісневичах є й інші цікавинки. Так, ми випадково знайшли старий млин.

Ось як там всередині:

Хрест поблизу млина:

На цвинтарі в Лісневичах стоїть дерев'яна церква Преподобного Симеона Стовпника (1828 рік), яка належить греко-католицькій громаді.

Серед інших старих будівель Лісневичів довелося відшукати лише цю:

А ми повернемося до центру Пустомитів. На жаль, як я вже казав, від старовини тут залишилося дійсне небагато.

Це - колишній костел, перебудований під будинок культури?

А це - не надто стара церква Св. Миколая 1908 року.

Один з старих будинків поблизу вокзалу:

Вокзалу, як такого, в Пустомитах немає. Лише платформа:

Наступна стаття
Старе Село

Коментарі

Заїзджайте в Щирець!
Тільки з Щирця :) Днями напишу враження.
о, то файно. відкоментую, бо сам звідти :)
уже во Львове?
Ага! І в будь-якій день зранку можу зустріти потяг :)
7,41 или вечерние? 22,02 или 23,42 http://www.uz.gov.ua/index.php?m=services.transppl.ScheduleOra&f=ScheduleOra.Train&T1=31233&lng=ru
Re: 7,41 или вечерние? 22,02 или 23,42 Слухай, а давай зробимо так. Давай краще я приїду за грибочками у Чернівці. Але коли сніжок випаде :)
Re: 7,41 или вечерние? 22,02 или 23,42 уйдут, впрочем те ещё раз куплю, домашние - приныкаю
темно, фігня. ось це недоліки мандрів в зимку, що рано темніє і після обід фігове фото (((
це не рано темніє, це - пізно світає :)
а ггг капець .. ні не феншуй, треба так планувати щоб вже було видно )
Доброго дня!Із задоволенням переглядаю Ваш журнал, читаю про враження від мандрівок, порівнюю їх зі своїми власними, дізнаюсь щось нове. Дякую!
А сьогодні на мене чекав сюрприз - у Вашому блозі - моє містечко!
Хочу трішечки доповнити та дещо виправити.Палац в Лісневичах дійсно дуже запущений, а в пустомитівському палаці розмістилась не адміністрація, а редакція місцевого часопису,Управління праці та соц.захисту населення та інші установи.
На початку 60-х років минулого століття в церкві Симеона Стовпника було знайдено багато стародруків, зокрема "Апостол" Івана Федорова надрукований ним у 1574 році у Львові.
Стара будівля у Лісневичах - це Народний дім "Просвіта", селяни скуповували землю по сантименрах, щоб збудувати на цій площі Народний дім.
Те, що Ви вважаєте колишнім костелом в Пустомитах зовсім не костел, це просто одне з приміщень поліклініки, будинок культури знаходиться недалеко від панського палацу.Це дійсно колишній костел святого Івана Хрестителя, його будівництво заершилось у 1905 році, а в 1941 році костел вже був закритий.
Стара будівля біля вокзалу - це відділення міліції.
З повагою,Оксана.
P.S. Подейкують, що леви не з місцевого палацу, а, можливо, були привезені з оброшинського палацу.
Доброго дня, Оксано!
Дякую за увагу і за корисну інформацію! Текст писав поспіхом, і не встиг якомога якісно вивчити місто. А чи маєте Ви фото тієї будівлі, яку перебудували з костелу?
Буваю там кожного дня, сфотографую й надішлю Вам якомога швидше. Оксана.
Дякую Вам! Чекаю!
А ось це Ви бачили:
http://nick-coll.livejournal.com/108165.html
?
З костелом помилились, але нічого, це можна буде надолужити коли поїдем дивитись руїни палацу в північних околицях Пустомит.
Але тільки автівкою! :)
Не раджу вам цього робити - будете розчаровані- там, майже нічого не залишилось( ще менше ніж в Лісневичах), він зруйнований.
Оксана.
Так, нам про це казали мешканцi Пустомитiв...
Колекція українських палаців. До 23-ї річниці Незалежно Користувач посилається на ваш запис з Колекція українських палаців. До 23-ї річниці Незалежності. пишучи: [...] Рогатинський р-н, Івано-Франківська обл. Палац Грохольського, кін. ХІХ ст. Пустомити [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських пала Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція українських палаців пишучи: [...] Рогатинський р-н, Івано-Франківська обл. Палац Грохольського, кін. ХІХ ст. Пустомити [...]

http://www.panoramio.com/photo/109399922   - тут був польський костел.

Автор вказує помилково: "А це - не надто стара церква Св. Миколая 1908 року" - це церква Успіння Пресвятої Богородиці - 28 серпня - храмове свято.

Церква Св. Миколая - була дерев'яною і стояла ближче до виру біля штреки на пагорбку, де був цвинтар. Через потяги вона частенько трусилася. Тому було вирішено поставити нову вже кам'яну.

http://s39.radikal.ru/i086/1101/09/da3876dcac7b.jpg - це фото лікарні