Біще

Попередня стаття
Надрічне
Наступна стаття
Бережани

Жодна з руїн так не вразила мене у минулому році, як костел у Біщі. Дивлячись на рештки старого оборонного костелу Успіння Діви Марії сьогодні уявляю, яким довершеним було це диво декілька століть тому, коли стояло у повній своїй красі. Та, навіть, зараз, у такому вигляді, храм у селі Біще для мене – найулюбленіша пам’ятка костельної архітектури після костелу Станіслава у Чорткові. Важко уявити, що колись Біще було містом у повному сенсі цього слова, яке мало три храми. А сьогодні це - звичайне маленьке село Бережанського району з населенням трохи більше 500 мешканців.

Коли виникло Біще і звідки ця дивна назва – достеменно невідомо. У 30-х роках минулого століття посадник Бережан Вишнєвський у своїй невеликій книжці стверджував, що місто застував в середині XIV століття якійсь там собі Бощ, від якого й пішла назва місцевості. Цю версію підтвердив і професор Познанського університету Юзеф Відаєвич - син органіста з костьолу в Біще. Завдяки ньому довідуємося, що поселення заснував Ян Бощ у 1339 році, який за допомогою отців-домініканів організував тут римо-католицьку парафію та збудував костьол. Коли цей Бощ зістарився, поселення злочинним шляхом «прихватизувала» його сусідка Клара Романовська. Пізніше Біщем, як і Бережанами, володіли Синявські, потім Чарторійські і Любомирські і, врешті решт, Потоцькі.

«Офіційна» дата побудови костелу Успіння Діви Марії – 1644 рік. Так стверджує Держреєстр національної культурної спадщини. Деякі джерела стверджують, що твердиню збудовано у другій половині XVI - на початку XVII століття. Є такі, що вважають, що костел зведено значно раніше – у XIV столітті.

Пам’ятка є різностильовою спорудою. Ренесанс тут представлений порталом і вікном над ним. Масивна триярусна оборонна вежа, в нижній ярус якої вписано портал, - перехідний етап від романської архітектури до готичної. Костел зведений з пісковику і має хрестовий план. Складається з прямокутної нави, двох бічних каплиць і апсидної частини з незвичайною для подібних храмів прибудовою.

Костел має яскраво виражений оборонний характер. Він був оточений кам’яним муром і земляним валом. До сьогодні збереглися первинні стрілчаті вікна і потужні контрфорси, прибудовані у 1730 році.

Діва Марія і Святий Патрик в едикулах:

Портал костелу:

Не менш цікавим є інтер’єр костелу, насичений декоративною ліпниною, скульптурними зображеннями. Внутрішня аркада створювала відчуття величі, емоційного піднесення, посилювала естетичну ефектність приміщення.

Нервюрове склепіння і наслідки пожежі:

Так хотілося зліпити, але не вийшло: сфоткано в різних режимах:

Хори та вхід до бічної каплиці:

Дах у костелу відсутній:

Підземелля:

Старі надгробки біля храму:

Покидаємо Біще:

Попередня стаття
Надрічне
Наступна стаття
Бережани

Коментарі

мда... треба негайно повертати поляків. або віддати їм Галичину. вони б усе привели в порядок. а от ті ключові бійниці кудись виходять (в якусь галерею) чи то просто декоративний елемент вже такий?
1. Обожнюю Ваш патріотизм! :)
2. Важко вже зараз сказати. Не пам'ятаю, що це було понад півроку тому. Може Нік пам'ятає...
Думаю, що чкоріш за все виходять :)
Ні не так. Переходимо массово в католицизм!
Продовжуючи Золоту Вольність! :)) :))
мало. без громадянства нічо не буде
А до чого тут громадянство?
бо держпідтримка пам"яток у Польщі краща за нашу. tolik_chort :)))
В цьому випадку сперечатися не буду. Підтримка таки краща. Але найкращим виходом буде Rzecz Pospolita III. tolik_chort назву так свій додатковий блог!
Дякую за ідею.
Ви проміняєте атеїзм на католізицм заради збереження пам'яток??? :)
А хто вам сказав що я атеїст???
:)) :))
соррі, я подумав, що ви - muzika_sniv :))
Боронь Боже! :)) :)):)) :))
Отож! :)
лічно я - нізащо! все одно ж не допоможе. попи - кепські зберігачі старовини, вони її лиш пристосовують під свої поточні потреби. а самоцінність пам"ятки для них - такий же темний ліс, як і для інших варварів.
нажаль, в більшости - так!
але ж бувають і хороші попи! :)
звередини їх не видно (див. у мене панораму вівтарної частини). Скорше за все, що з даху їх можна побачити, але дах в скрутному становищі :(
Ну і де кроспост на моє Біще? Нервюри так безнаказано красти не можна :))))
Щяс здєлаю! :)
ОГо, яка правильна і патріотично "звучащая" українська мова! :)) Бомба...
Так, в натурє! :)
Потап і Настя № 2 :))
Настя - жжот! тема сисек раскрыта! :)
До речі, ліс на склепінні костелу, вже вглядає досить органічно!
Ви не помітили? Боронь Боже такої долі як Личківці чи Czerwonogrod, чи Підгайці.... До речі храм до руйнації http://tolik-fort.livejournal.com/57836.html
Дякую за посилання! Хіба що дахом відрізняється...
Так, ліс на склепінні - йад! :)
А більше він нічим і не міг відрізнятися.
В принципі.
Дякую. Супер-костел!
14-15 век, я думаю...
романская "простота конструкции" совершенно сбивает с толку. может, 14-й, а может, и 17-й. места очень долго были беспокойными - вон сколько бойниц по периметру под крышей.
Офіційно - 1644 рік
Мда,об"єкт вельми цікавий.Треба буде взяти на замітку. Дяки!
Прошу! Візьми! Відвідай! Обов'язково!
дякую!
дражнитесь. я минулого року туди знову не попав :((
Дражнюся! Наступного - попадете! :)
видно що будувався він в буремні роки. цікавий об"єкт
уххх, красотіща то какайя!
Отож! :)
Отож! :)
уххх, красотіща то какайя!