Лісники: урочище Монастирок

Попередня стаття
Рай
Наступна стаття
Бережани

Село Лісники знаходиться відразу за Бережанами по трасі на Рогатин і входить до складу Бережанської міської ради. Відомо, передусім, урочищем Монастирок – культовим місцем це з поганських часів. Перша згадка про монастир в урочищі – 1320 рік. З 1530 році поселення Лісники, як і всі околиці Бережан, переходять у власність магнатів Синявських. Починаючи із XVII століття урочищем монастирок опікуються ченці Василіанського чину, які щорічно на свято Преображення проводять тут відпусти.

Остання служба відбулася в урочищі у 1941 році. Тоді до віруючих звернувся бережанський декан отець Бачинський, промовивши: «Моліться люди, червоний кат наступає!». За совітів місце було під постійним спостереженням з боку тоталітарної влади, але мешканці села все одно впорядковували місце. Навіть пофарбували склепіння і стіни місцевої церкви в синій колір із жовтими зірочками. 22 травня 1980 року церкву спалили невідомі. Ось так виглядала спалена дерев’яна церква XVII століття в урочищі Монастирок:

Відомо, що у ХІХ столітті в Лісниках діяли Народний дім із великою театральною залою, молочарня і пекарня. В урочищі знаходиться скеля Чортів Камінь (5 метрів заввишки, 7 метрів завширшки) з видовбаним на її південному боці Розп’яттям Христа. У тоталітарні часи Розп’яття порубали сокирою та заліпили спочатку міцним чорним шаром цементу, а поверх нього – сірим, під колір каменю. Відновив його вже в часи Незалежності бережанський майстер-художник Ігор Крук. 

Мох, яким покритий Чорний Камінь, з давніх часів вважався чудодійним. Ним лікували хвороби шкіри та зуби. 

[info]nick_coll на Чортовому Камені:

Неподалеку від Чортового Каменю знаходиться джерело з цілющою водою. Кажуть, що вона допомагає при захворюваннях очей. В останні роки джерело впорядковано: над ним збудовано капличку і встановлено фігуру Божої Матері.

Поруч – озеро, очищене від хащів декілька років тому. Сьогодні Лісники - найулюбленіше місце відпочинку мешканців Бережан. 

Попередня стаття
Рай
Наступна стаття
Бережани

Коментарі

Сколько в Бережанах не был сюда так ниразу и не добрался. Спасибо за фотографии :)
> Сколько в Бережанах не был
Ну так надо сначала в Бережаны съездить, а то ведь «не был».
:)
пожалуйста! а стОит! :)
пиарщик!
десь так
не «десь так», а «ось так».
"ось" - это у машины между колёсами
от так взяв мене і не замалював. Тепер стоятиму все життя на тому камені :(
так...
але не сумуй! ви виглядаєш не гірше за камінь :)
Ну так, звісно, що краще. Бо я ж бо Нік, а не Петро (Πέτρος — камінь).
десь читав, що Розп'яття на камені належить авторству маршала другої Речі Посполитої і головнокомандувача польських військ у 1939 р. Едварду Рідзу-Смігли, який родом з Бережан.
Щось чув про те?
Перший раз чую!
(хоча інформації про Бережаниі околиці перелапатив багато) Джерела і аффтари, як правило, повторюють один одного. Хоча, все може бути!
правда Дійсно, Ридз-Смігли народився в Бережанах і це дійсно він є автором того розп"яття на камені. Але згадувати про поляка в супер-українських Бережанах якось не люблять... :)
А це розп"яття вже було майже непомітне, поки його кілька років тому не відновили - цього разу місцеві люди, українці! :)
супер!!! автори повторюються, бо ніхто не бажає лізти у такі хащі, а вони, виявляється, дуже цікаві:)
:))))
дякую!
а у Блеки нечто такое http://www.castles.com.ua/monastyr.html расскажи это там и как добраться, если мы пешкарусом? или как объяснить таксисту зы: пост старый и части фото нет
Re: а у Блеки Так ти про який Монастирок? Про той, що біля Бережан, або про той, що в Борщівському районі?
Той, що в Борщівському - туди своїм ходом не доберешся. Якщо своїм ходом, то треба їхати до Більче-Золоте, а потім кілометрів 8 пішки.
Дорога туди грунтова і жахлива. Не знаю, чи поїде таксист. Село так і називається - Монастирок
Урочище Монастирок гугл выдал ссылку на тебя, но таки на фото это не то, где-то под Бучачем есть заброшеный монастырь и водопады рядом и мы думаем как бы их посетить, она пишет 2 км туда-сюда и в крайнем случае мне пройти их не сложно.
http://tinigard.info/2010/05/12/bath-in-waterfall-monastyrock/ эти тарищи описывают как "шли-шли и пришли" но вот точных координат нет ни у гугла,
ни у них, ни у Блеки
Re: Урочище Монастирок Під Бучачем - це ще третій Монастирок. До нього точно на таксі ся не добереш :) Його взагалі без пляшки не знайдеш.
мы таланты нашли, побывали, снова поедем... ибо головы то нема
Re: мы таланты Так в якому Монастирку все ж таки були???
Re: мы таланты В лесу под Жизномиром, в 4 км от Бучача
http://vk.com/pilepina?w=wall18145528_4024 Там интересная дорога через лес. Воды сейчас не много, в более дождливое время вода по всей стенке рядом сочится.
Сам монастырь или больше крепость имел подъездную арку с башенками по бокам и вообще довольно таки интересно расположен.
Re: мы таланты Вау! Заздрю, теж хочу! :)
приезжай, покажем, мы хотим ещё там погулять, я по лесу, у Дениса свой интерес (но то в личку).
А ещё рылась по твоим меткам Тернопольской области и надумала покататься из Бучача в Червоноград и обратно попутно объехав всё достопримечательности, таксист сегодня попался с запросами которые мы можем себе позволить. За сегодня 90 грн на этот монастырь и потом Подзамочек.
Попробую в августе приехать :)
90 грн. это почти бесплатно для такого маршрута. Правда 5 лет назад я с центра Бучача до Подзамочка за 10 грн. на такси проехался ))
на вокзале маршрутка на Буковель запросила 100грн с каждого, мы аж прибалдели 400грн туда-обратно и ещё и жди когда маршрутка наполнится.
Бучач на фоне Франика обошёлся в полцены, обед там вышел на двоих полноценный и всего за 43грн, так что - выбор правильный и ещё и результативный.
Помню еще те цены... Но это так давно было...
http://zamki-kreposti.com.ua/ternopolskaya-oblast/cerkov-v-urochicshe-monastyrej-zhiznomir/karti/
это самая точная метка, таксист подвёз нас под самый спуск, там от дороги оставалось метров 100 пройти
Учтём :)