Віфлеєм (Бет-Лахм) за межами Храму Різдва

Попередня стаття
Віфлеєм (Бет-Лахм) - місце народження Ісуса Христа

Минулого разу я розповів про одну з найголовніших святинь християнства - Храм Різдва, зведеному на місці, де Діва Марія народила Ісуса Христа. Сьогодні розповім про Віфлеєм, який поза межами святинь, пов'язаних з народженням Христа. Перша згадка про Віфлеєм у Біблії трапляється у Книзі Буття при згадці місця поховання Рахілі — одної з двох дружин патріарха Якова (Ізраїля), гробниця якої зберіглася на північній околиці міста. Після завоювання Ханаану ізраїльськими племенами Віфлеєм стає частиною Іудеї. Події Книги Рут (Руфь) також значною мірою відбуваються у Віфлеємі. Віфлеєм згадується у Святому Письмі як «дім Давида» або Ефрата. Тут народився цар Давид, і тут він був помазаний на царство пророком Самуїлом.

В Віфлеємі дуже гарне і охайне Старе місто, багато церков і монастирів, а на околиці зберіглася гробниця Рахілі.

На головній площі перед Храмом Різдва знаходиться мечеть Омара та міська адміністрація:

Мечеть Омара є найстарішою мечеттю в місті Віфлеємі і названа на честь Омара (Умара) ібн аль-Хатабба (581-644 рр), другого халіфа. Захопивши Єрусалим, у 637 р.Омар поїхав у Віфлеєм щоб випустити закон, який гарантує повагу до святинь, і безпеку для християн і духовенства. Через всього чотири роки після смерті пророка Мухаммеда, Омар, за переказами, молився на місці, де зараз розташована мечеть. Мечеть була побудована в 1860, зазнала реконструкцію в 1955, під час йорданського контролю над містом. Земля, використовувана для її будівництва, була пожертвувана грецькою православною церквою:

Протестантська церква:

Францисканський монастир:

Монастир сестер-салезіанок:

Поруч - салезіанська школа:

Вулицями Старого міста можна гуляти нескінченно, насолоджуючись старовинними і доволі презентабельними будинками:

На півночі Віфлеєму знаходиться гробниця Рахілі - дружини Іакова (Ізраїля). Гробниця знаходиться в середині арабського кварталу, але ізраїльтяни інтегрували тут Стіну безпеки і проклали всередині неї вулицю, яка веде до гробу. Проїхати туди можна лише автівкою, пішки заборонено. Ось так виглядає Стіна навколо гробу Рахілі:

Власне, гробниця Рахілі:

Ізраїльська "Стіна безпеки" навколо Віфлеєму і КПП:

Вид з Віфлеєму на єврейське поселення Рамат-Рахель, яке знаходиться за Стіною:
 

Попередня стаття
Віфлеєм (Бет-Лахм) - місце народження Ісуса Христа