Якщо ви вже приїхали в Данію, то гріх не заїхати у шведське місто Мальме. Від Копенгагена його відділяє Ересунська протока шириною у 19 кілометрів, через який перекинуто Ересунский міст, найдовший у Європі, до речі.
Ми не чекали від Мальме багато. Навпаки, чули що серед мешканців - 40% мігрантів, які перетворили Мальме чи не на смітник. По-факту, нічого подібного не відчули. Холодна краса Мальме викликала найтепліші враження.
Навпаки, Мальме вразив чистотою і вдалим поєднанням сучасної північної футуристичної архітектури та старовиною у вигляді вкраплень готики і фахверків.
Важко порівняти його з сусіднім Копенгагеном, який розташований через міст на протилежному березі Єресунської протоки, але Мальмо отримує від мене на один плюсик більше.
Шлях від Копенгагена до Мальме на поїзді складає близько 30 хвилин. Квиток на трьох обійшовся нам у близько 40 євро в один кінець. До речі, проїхатися Ересурським мостом на легкового авто коштує 59 євро! Тому краще – поїздом. Спочатку він пірнає у тунель, де долає майже половину Ересунської протоки. А потім несподівано виринає з під води і залишок шляху долає вже по мосту. На першій швецькій залізничній станції Hyllie нас чекатиме повноцінний прикордонний контроль.
Мальме закохує в себе відразу ж після виходу з вокзалу. Поруч з вокзалом – гавань, маяк, футуристичні будинки, чудернацькі пам’ятки. Сильний північний вітер навіть влітку пробирає наскрізь. Але я люблю північні ганзейські міста, тому вітерець лише додає вражень!
Коли бачиш північну красу, не виникає жодного бажання йти в історичний центр, бо я вже бачив не одну сотню європейських міст з ратушами та «прянічними» будинками. Хочеться чогось більшого: рухатися подалі від центру, ближче до моря, де видніються шедеври футуризму!
Таких пам’ятників в Мальме багато. Здається, що кожний з них змагається один з одним за оригінальністю.
Отже, почнемо знайомство з Мальме з його північної частини, пронизаної каналами і гаванями.
Поєднання модного футуризму і вишуканої старовини – це справжня фішка Мальме:
Всього 2 кілометри на захід, і ми опинимося на березі моря, а точніше, Ересунської протоки. Тут починається пляж Ріберсборг, що тягнеться на декілька кілометрів уздовж міського узбережжя. Його називають «Капакабана Мальме», хоча холод у серпні і сильний вітер думками переносить не в Ріо, а в Ісландію!
На горизонті – Ересунський міст, найдовший у Європі.
Тут – найкращий оглядовий майданчик Мальме: море і футуристичний район Західна гавань із знаменитим хмарочосом Turning Torso.
Район Західна гавань вважається найбільш екологічно чистим у Мальме. Раніше тут працювали верфі, але сьогодні на їх місці побудовано різнокольорові будинки, вартість такої нерухомості найвища в місті. Для будівництва використовувалися тільки екологічно чисті матеріали. Дахи будинків прикрашають сади, які крім естетичної функції служать відмінною шумо- і теплоізоляцією.
Автомобілів тут зовсім немає, ту всі пересуваються лише на велосипедах. Гуляти тут – одне задоволення!
Я довго думав, що ж мені нагадує хмарочос Turning Torso. І хоча я у Швеції вперше (до речі, це моя 56-та країна!), в мене було відчуття, що десь я це вже бачив. Ах так, це ж один в один вежа Кайан в Дубай Марині! Дійсно, з моменту свого будівництва у 2005 році хмарочос Turning Torso був найвищою перекрученою будівлею у світі. Аж поки у 2010 році не побудували башту Кайан у Еміратах.
54-поверховий хмарочос Turning Torso («Закручений торс») збудовано за проектом іспанського архітектора Сантьяго Калатрава. Це – найвища будівля усієї Скандинавії, її висота становить 190 метрів.
А ми, нарешті, рухаємося в історичний центр Мальме!
По дорозі завітаємо до старовинного замку Мальмехюс. Його звів у 1530-х роках король Данії Крістіан ІІІ на місці давнішого укріплення 1434 року. Коли після чисельних датсько-шведських війн замок відійшов шведам, тут до 1909 року існувала в'язниця.
Після реставрації його перетворили на музей, знесли частину укріплень, а на їхньому місці розбили парк. Проте дві кутових вежі залишили.
Повертаємося до вокзалу і прямуємо на південь. Всього декілька хвилин, і ми опинимося на головній площі Мальмо – Сторторгет. Це дуже велика площа, яку прикрашає ратуша і пам’ятник Густаву Адольфу. Будинки на площі, в основному, так собі. Але декілька з них – доволі привабливі.
А ось міська ратуша – це справжній шедевр! ЇЇ почали зводити ще у 16 столітті, а остання реконструкція припадає на кінець 19 століття. Фасад ратуші виконано у кращих традиціях ренесансу.
Якщо казати про будиночки на площі Сторторгет, то найцікавіший з них – це старовинна аптека.
Всередині – ще цікавіше.
Як я вже писав, у Мальмо – багато оригінальних пам’ятників. Найвеселіший з них – це жартівливий оркестр оптимістів, розташований біля аптеки. У скульптурах оркестру неначе спеціально передбачили місце для фотосесій.
Від старовинної аптеки починається вузенька вуличка Lejonetpassagen повністю сховалася під арку будинків.
А ось яким цікавим порталом вона закінчується.
Церква св. Петра – найстаріший і найбільший храм Мальме у стилі цегляної готики:
Пішохідна вулиця Sodergatan (в перекладі означає Південна) веде від головної площі Сторторгет на південь. Тут багато імпозантних будівель, і це – найкраще місце, щоб зануритися в атмосферу Мальме.
Вуличка приведе до площу Густава Адольфа, де встановлені фонтани з незвичайними скульптурами:
А ось справжнє диво: великий цвинтар розташований у самому центрі міста!
Якщо казати про серце старого Мальме, то це, безумовно, Мала площа (Lilla torg). Її заклали ще у 16 столітті для торгівлі. З тих пір традиції не змінились, і сьогодні Lilla torg продовжує бути торговим майданчиком.
Площу з усіх боків прикрашають старовинні фахверкові будинки епохи середньовіччя, багато з яких дійшло до нас у первісному вигляді.
Вулички і дворики навколо Малої площі також відтворюють старовинну атмосферу середньовічного Мальме.
Ось такий він Мальме – різноманітний, теплий і холодний, старовинний і ультрасучасний. Будете в Копенгагені – обов’язково завітайте до Мальмо!
Сподобався пост? Поділись з друзями!
Коментарі
vollybilly
Суб, 10/03/2020 - 21:24