Королівство Данія: знайомство і практичні поради

Наступна стаття
Копенгаген

Данія - це країна, де ще збереглася "стара добра Європа" у вигляді містечок з фахверковими будиночками та тихими ідеально чистими вуличками. На багатьох з них законсервувався час. Столиця Копенгаген - їхня повна протилежність. Розкішні королівські палаци і замки все ж нагадують нам, що Данія - це королівство з усіма атрибутами, а Копенгаген - столиця монархії.

У порівнянні з сусідніми європейськими країнами видно, що Данія - не така популярна серед туристів, як Німеччина чи Швеція. Це помітно навіть у столиці. Може в цьому і полягає секрет, чому тут мало що змінилося з ХІХ століття. А може секрет і в іншому - у дороговизні Данії, де ціни перевищують швецькі. І щоб почуватися в Данії комфортно, туди треба їхати підготовленим. Саме про те, як це зробити, я вам і розповім сьогодні.

Скансен Den Fynske Landsby у Данії

 

Де ми побували

Ми їздили родиною, тому наша подорож не була якоюсь екстремальною і надто насиченою. Але протягом 5 днів в нас вийшло зануритися у країну та подивитись на Данію з багатьох ракурсів.

Жили ми у давній столиці Данії - місті Роскілле, двічі по півдня були в Копенгагені, відвідали міста Оденсе і Кюге, а також музей просто неба Den Fynske Landsby у вигляді традиційного данського села. Після цього ми ще на один день поїхали у шведське Мальме.

Набережна каналу Нюхавн в Копенгагені

 

Як долетіти

Лоукостер WizzAir тричі на тиждень (середа, п’ятниця та неділя) здійснює рейси з Києва до Копенгагена. Зворотні рейси – в ті ж самі дні. Ціни починаються від 71$ в обидва кінці. 

Зі Львова рейси WizzAir до Копенгагена здійснюються по середах і неділях (так само і назад). Але вартість дешевше – від 46$ в обидва кінця.
Для тих, хто хоче потрапити в західну частину Данії (наприклад, щоб відвідати леголенд), є рейси в аеропорт Біллунд від того ж WizzAir. Вартість починається від 69$ в обидва кінця, польоти здійснюються по понеділках та п’ятницях.

Містечко Кьоге в Данії

 

Де жити

З цим – справжня катастрофа. В центрі Копенгагена важко знати готель з окремим номером менше ніж за 200$ за ніч. Койкомісце в 10-місному номері в найдешевшому хостелі (Hostel Jørgensen) починається від 27$.

Рекомендую бронювати житло в Данії через сервіс Airbnb, де можна знайти дешевший варіант приватного житла. Ми бронювали лофт (другий поверх) будинку в місті Роскілле. 4 ночі обійшлися нам у 368,5$, і це – найдешевший прийнятний варіант, який нам вдалося знайти в Данії для сімейного відпочинку.

Ось координати помешкання: https://www.airbnb.ru/rooms/27675368. Фактично, це ціла велика квартира з усіма зручностями біля вокзалу в Роскілле – першій столиці Данії. Поїзд долає відстань від Копенгагена до Роскілле трохи більше ніж 20 хвилин.

Фахверкові будинки в Оденсе

 

Як пересуватися

Ми спочатку орендувати автомобіль для пересування Данією. Але вивчивши питання, відмовилися від цієї ідеї. По-перше, тут нереально дорогий проїзд по мостах. Ми порахувати, що перетин двох мостів (Ересуннський і Великий Бельт) нам обійдеться у 190$. А варіантів парковок близько до центру Копенгагена дешевше 7 євро на годину не знайшли. Тому порахували, що нам навіть утрьох вигідніше пересуватися громадським транспортом. До речі, проїзд для дітей до 11 років включно у Данії - безкоштовний.

Сайт данської залізниці - https://www.dsb.dk/en. Краще скласти маршрут заздалегідь і купувати квитки онлайн хоча б за пару тижнів до поїздки. Таким чином можна зекономити на квитках на довгі відстані. Так, ми купили квиток в Оденсе за 57 крон (8,7$) при його звичайній вартості 240 крон (36$).

Від міжнародного аеропорту Каструп до центру Копенгагена поїзд їде всього 13 хвилин. Вартість – 36 крон (5,4$). Квиток до Роскілле обійдеться у 84 крони (12,6$).

Поховання данських королів в соборі Роскілле

 

Де харчуватися

Як ви вже зрозуміли, Данія – країна не з дешевих. Ціни в кафе і ресторанах – з області фантастики. Так, бокал пива коштує від 10-11$, блюда починаються від 20-25$.

Тому, якщо ви живете в хостелі чи на квартирі, то варто купувати продукти в супермаркетах. На щастя, їх багато – Lidl, Netto, Spar і багато інших. Ціни не набагато більше за українські, а вибір – просто шалений! І пиво – в 10 разів дешевше, ніж в ресторані))

В обідній час можна скористатися пропозицією багатьох ресторанів у Копенгагені, яка називається Buffet. Ви платите фіксовану суму (наприклад, 59, 79 або 110 крон), берете тарілку і накладаєте собі стільки їжі, скільки з’їсте. В деяких таких закладах є обов’язковим придбання напоїв.

Ну і ніхто не відміняв фастфуди та вуличну їжу, якої у Данії більше ніж достатньо. Один прийом їжі в таких місцях обійдеться від 10$ з людини.

Їжа з супермаркету в Данії

 

Як зекономити

Я маю невеликий подарунок для тих, хто найближчий час збирається відвідати Данію. Це – купон на знижку на відвідання багатьох закладів та заходів: кафе, ресторанів, музеїв, замків, екскурсій. За допомогою цього купону можна зекономити до 150 євро!
Я подарую його тому, хто перший підтвердить мені те, що він (чи вона)) найближчим часом їде в Данію. Для цього достатньо скинути мені скан свого квиточка в один з аеропортів Данії.

Купон на знижку в Данії

 

Роскілле (Roskilde) – давня столиця Данії

Ми не випадково обрали це містечко для того, щоб зупинитися в Данії на 4 ночі. Роскілле – це колишня столиця Королівства Данія, колиска данської історії, яка виконувала столичну функцію до 1443 року. Тут, в головному соборі країни, поховані члени королівської родини, тут на березі фіорду можна відчути дух епохи вікінгів. Найкращого місця для святкування річниці нашого одруження просто не можливо було знайти в Данії!

Старовинна вуличка в Роскілле

Всього 31 кілометр і 20 хвилин їзди на швидкому поїзді відділяє Розкілле від теперішньої столиці Копенгагена. Центральна вулиця Algade за декілька хвилин приведе на головну площу міста, на якій розташована неоготична ратуша (1884 рік), фонтан і декілька будинків кінця ХІХ – початку ХХ століття.

 Ратуша в Роскілле

Над площею і містом домінує величезний готичний катедральний собор, який вважається головним храмом Королівства. Це – величезний собор, який будувався між 12 і 13 століттями, і який видно майже з будь-якої точки міста. По деталям храму можна вивчати еволюцію романського стилю і пізніших варіацій готики. 

Катедральний собор в Роскілле

Катедра у Роскіллє є усипальницею данських королів. Шикарні надгробки розташовані уздовж всього периметру собору.

Поховання данських королів в соборі Роскілле

Просторий інтер’єр храму неабияк вражає. А особливо – орган 1554 року.

Орган в соборі Роскілле

Трохи ближче до берега затоки є декілька тихих вуличок, де зберіглася стара фахверкова забудова та одноповерхові кольорові будинки минулих століть. Саме тут дух старої Данії відчувається найбільше.

Старовинна вуличка в Роскілле

На північ міста заходить фіорд (затока) Північного моря, в гавані якої відпочивають сучасні та старовинні яхти. На березі затоки у новій будівлі знаходиться музей кораблів вікінгів.

Фіорд (затока Північного моря) в Роскілле

На березі фіорду (затоки) можна побачити точні копії кораблів вікінгів. Тут розташований верф, який відтворює давні середньовічні судна. 

Копії кораблів вікінгів в Роскілле

 

Оденсе (Odense)  - місто казкаря Андерсена

Оденсе – третє за розміром місто Данії, розташоване на острові Фюн фактично в середині країни. Воно відоме, як місто Ганса Кристіана Андерсона – відомого данського казкаря.  Він тут народився, виріс і провів частину свого життя.

Пам'ятник Г.Х.Андерсену в Оденсе

В центрі міста розташовано декілька старих будинків, пов’язаних з життям казкаря. В одному з них на вулиці Munkemøllestræde 3-5 він народився і провів ранні роки свого життя.

Будинок, де народився Г.Х.Андерсен в Оденсе

На вулиці Hans Jensens Strðde та на сусідніх вуличках можна зустріти багато як фахверкових будинків, так яскравих одноповерхових кам’яних будиночків під високим дахом. 

Старовинні будинки в Оденсе

Вулички тут тихі, вузькі, акуратні, ідеально прибрані. Гуляти ними – одне задоволення.

Старовинні будинки в Оденсе

Поруч, на вулиці Overgade розташований найкрасивіший фахверковий будинок Оденсе. Це – старовинний монетний двір Montergarden.

Монетний двір в Оденсе

На головній площі міста є гарна ратуша, яка своїм стилем дуже нагадує італійські палаццо. Ратушу почали будувати наприкінці ХІХ століття, частково зруйнували в часи Другої світової, і завершили лише у 1955 році. Дивлячись на ратушу і пальми поруч з нею, ніколи не скажеш, що ми – на півночі Європи!

Ратуша в Оденсе

В околицях площі також можна знайти багато цікавих старовинних вуличок. Часто фахверхи тут сусідують з готикою та неоготикою.

Старовинна вуличка в Оденсе

 

Den Fynske Landsby – музей сільської Данії просто неба

Якщо б ви спитали, де можна подивитися справжню сільську Данію минулих століть, то я б відповів, що в першу чергу – в музеї під відкритим небом Den Fynske Landsby. Скансен знаходиться на південь від Оденсе. Від залізничного вокзалу (північні платформи) сюди їздить автобус №11.

Скансен Den Fynske Landsby у Данії

В скансені зібрані 25 будинків і сільських садиб з острова Фюн. Вони демонструють, яким було сільське життя Данії у ХІХ столітті. 

Скансен Den Fynske Landsby у Данії

Крім садиб, тут можна побачити ферми, водяний млин, вітряк. Лікарню. Практично в кожному приміщенні відновлено його інтер’єр.

Скансен Den Fynske Landsby у Данії

Природності скансену надають домашні тварини – коні, корови, вівці, кури, які пасуться прямо біля фахверкових будиночків.

Скансен Den Fynske Landsby у Данії

 

Кьоге (Køge) – містечко-заповідник старовинної архітектури

Сьогодні залишилося мало міст, в яких зберіглася «стара Європа». Містечко Кьоге на острові Зеландія – одне з таких. 

Вуличка в Кьоге

Вулички центральної частини Кьоге – чисті і безлюдні. Вони забудовані маленькими кривими фахверковими будиночками з яскравими стінами. Саме в Кьоге знаходиться найстаріший фахверковий будинок Данії, збудований у 1527 році.

Фахверкові будинки в Кьоге

Фахверкові будинки в Кьоге

Центральна площа Кьоге називається Torvet. З давніх часів тут не лише проводили ярмарки, але й масово спалювали відьом. На площі є ратуша в неокласичному стилі і купецькі будинки 16 – 17 століть.

Ратуша в Кьоге

Серед старих вуличок можна побачити готичну лютеранську церкву св. Миколая, яку звели ще у 1324 році.

Церква св. Миколая в Кьоге

 

Копенгаген – кращий за Відень і Париж!

І, звичайно, ми не могли обійти боком столицю Данії Копенгаген. Багато разів я писав про те, що не люблю столиці і надаю перевагу провінційним містечкам. Але Копенгаген особливий: тут є і королівська столична велич, і старовинний дух історичного міста, який найкраще відчувається на набережній каналу Нюхавн.

Набережна каналу Нюхавн в Копенгагені

Ми присвятили Копенгагену два дні по пів дня. З моїм темпом – це більш ніж достатньо. Хоча я і отримав купу нарікань від друзів мандрівників, що я ввожу в оману читачів тим, що данську столицю можна подивитися за один день. Але якщо не ходити по музеях і ресторанах – це повністю нормальний термін.

Канал у Клпенгагені

Почнемо із знаменитої Русалоньки з казки Андерсена. Маленька її скульптура на набережній збирає натовпи людей. Важко побачити в ній щось надзвичайне (так само, як і в «пісающєму хлопчику» в Брюсселі), але Русалонька – безумовний символ Данії.

Русалонька у Копенгагені

Поруч з Русалонькою – велика бастіонна фортеця Кастеллет у формі п’ятикутної зірки, яку заклав король Крістіан IV у 1626 році.

Фортеця Кастеллет у Копенгагені

Серце королівського Копенгагена – палацовий комплекс Амалієнборг. Пам’ятка у стилі рококо є зимовою резиденцією короля Данії. Біля входу в королівський корпус – почесна варта, яка урочисто міняється кожні півгодини.

Почесна варта королівського палацу Амалієнборг

Дивуюсь, як вони витримують спеку в таких капелюхах! 

Почесна варта королівського палацу Амалієнборг

Ансамбль Амалієнборга вдало доповнює церква Фредеріка (або Мармурова церква):

Королівський палац Амалієнборг і Мармурова церква

Ще один королівський палац, Крістіансборґ, розташований на острові Слотсгольмен у центрі Копенгагена. До 1794 року він був головною резиденцією данських монархів, а сьогодні королівська родина використовує тут лише декілька приміщень. Сьогодні у стінах палацу – парламент, уряд і Верховний Суд.

Королівський палац Крістіанборг у Копенгагені

Неподалік від головного вокзалу розташована Ратушна площа. Серед декількох величних неоготичних будівель виділяється будівля ратуші з червоної цегли. 

Ратуша в Копенгагені

В її приміщення може зайти кожний охочий і насолодитися неповторними інтер’єрами ратуші.

Інтер'єри ратуші в Копенгагені

Від Ратушної площі на північний схід веде найдовша пішохідна вулиця Європи – Strøget. Нічого особливо цікавого на ній немає. Звичайна торгова вулиця з архітектурним вінегретом без жодної родзинки.

Пішохідна вулиця Strøget у Копенгагені

А ось бічні вулички – набагато цікавіші:

Вулички старого Копенгагена

Набережна Нюхавн («Нова гавань») – найцікавіше і найяскравіше місце в Копенгагені. Обидва береги каналу забудовані кольоровими старовинним будинками 17-18 століть. Тут швартуються парусно-моторні шхуни рибалок зі старовинними назвами.

Набережна каналу Нюхавн в Копенгагені

З причалу Нюхавна можна взяти прогулянкову екскурсію каналами Копенгагена. Під час плавання можна оглянути практично все місто. Триває екскурсія близько години.

Набережна каналу Нюхавн в Копенгагені

Мости у Копенгагені дуже низькі. Коли пливеш на прогулянковому човні, доводиться нахиляти голову.

Мости Копенгагена

Замок Розенборг – це одна родзинка Копенгагена. Замок був зведений в епоху відродження на початку XVII століття і також був королевською резиденцією. Парк навколо замку – найпопулярніша зелена зона столиці.

Замок Розенборг у Копенгагені

Велосипеди і самокати – найбільш розповсюджений від транспорту у Копенгагені. Як мені здавалося, їх можна просто брати на вулиці і кататися.

Будинок старої біржі у Копенгагені

Щоб подивитися на Копенгаген з висоти пташиного льоту, варто піднятися на оглядовий майданчик на Круглій вежі. Звідси усе місто – як на долоні.

Вид на Копенгаген з Круглої вежі

З Копенгагена ми поїхали у шведське місто Мальме, як знаходиться на протилежному березі Ересуннської протоки. Про це – наступного разу.

Наступна стаття
Копенгаген